100 - lecie OS w Polsce cz. II


Publikujemy cześć II materiałów archiwalnych z okazji rocznicy Orientacji Sportowej w Polsce, a w niej miedzy innymi:

-  grafiki z dziennika ilustrowanego „Siedem groszy z roku 1937

- pierwsze wzmianki o orientacji terenowej w Kurierze Poznańskim, Kurierze Wieczornym i Głosie Porannym

Życzymy przyjemnej lektury!Pozostałe newsy


EOC 2023

5. miejsce Aleksandry Hornik podczas sprintu ME

Dzisiejszy finał sprintu European Orienteering Championships 2023 w Weronie zakończył się fantastycznie dla Aleksandry Hornik. Po świetnym biegu w kwalifikacjach, Ola powtórzyła równie udany bieg w finale, zajmując miejsce w pierwszej 6-stce.

2023-10-04 19:09    Natalia Filipczak


Konsultacje techniczne w BnO - 2-5.11

Przy współpracy ze sponsorami PZOS zapraszamy 4 chętne juniorki i 4 chętnych juniorów (wiek 16-23 lata), którzy chcą się rozwijać, są zaangażowani oraz poważnie myślą o swojej sportowej przyszłości w Biegu na Orientację do udziału w konsultacjach szkoleniowych, które odbędą się w dniach 2-5 listopada (czwartek-niedziela) w Borowicach.

Wstępna ilość miejsc to po 4 osoby dla każdej płci.

Konsultacje ukierunkowane będą przede wszystkim na techniczne aspekty BnO. W planie są treningi techniczne na zubożałej mapie, treningi leśne na mapie w skali micro, treningi nocne oraz dwa szybkie treningi. Dodatkowo analizy oraz rozmowy na tematy okołobiegowe. M. Olejnik przekaże młodym zawodnikom jak najwięcej ze swojego doświadczenia (na każdym z treningów bieg z inną osobą).

Koszty, jakie muszą ponieść zawodnicy, to jedynie dojazd/powrót na konsultacje.

Zgłoszenia przez formularz (link) do czwartku 5.10.202 r.

Na podstawie ilości zgłoszeń, tegorocznej postawy na imprezach międzynarodowych i krajowych zostanie wybrany skład.

2023-10-03 16:23    Łukasz Charuba


Kurs instruktora orientacji sportowej

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych podnoszeniem kompetencji z zakresu orientacji sportowej na kurs instruktora orientacji sportowej (część specjalistyczna), który rozpocznie się w grudniu br. 

Formularz zgłoszeniowy czynny jest do 15 października: LINK 

Szczegóły dostępne są w załączonym pliku. 

2023-09-27 19:03    Łukasz Charuba


MTBO

Mistrzostwa Świata U23 w MTBO -long

Niestety nie udało się w dniu wczorajszym zdobyć naszym zawodnikom Fortu Belvedere, gdzie był usytuowany start do dystansu klasycznego. Prognoza pogody się sprawdziła i przez cały czas trwania wyścigu na dystansie klasycznym padał deszcz. Warunki atmosferyczne nie ułatwiły rywalizacji wszystkim zawodnikom, jak i naszym reprezentantom. 


2023-09-23 21:27    Natalia Filipczak


45 lat Klubowych Mistrzostw Polski! Wyniki 2023 i ranking wszechczasów

Miło nam poinformować, że tegorocznym zwycięzcą Klubowych Mistrzostw Polski w Biegu na Orientację został WKS Śląsk Wrocław przed UKS Orientuś Łódź oraz UNTS Warszawa.

W I lidze klubów znaleźli się również WKS Wawel Kraków (IV), UKS Azymut Pabianice (V),  UMKS Kwidzyn (VI), PKO Harpagan Gdańsk (VII) i Stowarzyszenie Team 360 stopni Warszawa (VIII).

Gratulujemy!

Link do pełnych wyników

Dziękujemy Marcinowi Pilipczukowi za przygotowanie punktacji. 

2023-09-22 14:44    Łukasz Charuba


MTBO

Brązowy medal Bartosza Niebielskiego

Podczas trwającego CX-80 World Cup, rozgrywane są Mistrzostw Świata U23 w MTBO, na których Bartosz Niebielski wywalczył brązowy medal w middlu.

2023-09-22 07:29    Natalia Filipczak


Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Seniorów w BnO 2023

Zarząd PZOS zatwierdził ostateczny skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Seniorów w BnO, które odbędą się w dniach 2-8.10.2023 r. we Włoszech.

Kobiety:
1. Aleksandra Hornik
2. Hanna Wiśniewska
3. Hanna Sudoł
4. Ewa Bernaciak

Mężczyźni:
1. Michał Olejnik
2. Stanisław Pachnik
3. Piotr Parfianowicz
4. Fryderyk Pryjma

(Osoby z czwartych miejsc otrzymują 50% finansowania z PZOS, a w przypadku zajęcia miejsc na biegach indywidualnych  w strefie 1-30 - 100%).

Gratulujemy i życzymy powodzenia!


 

2023-09-21 15:35    Łukasz Charuba


Spotkanie w sprawie punktacji SSM od 2024 roku za nami

Kilkanaście osób uczestniczyło w spotkaniu on-line dotyczącym propozycji punktacji Systemu Sportu Młodzieżowego od 2024 roku w PZOS, w związku z wprowadzaną reformą SSM.

Zgodnie z konkluzjami, ze względu na chęć niemarnowania punktów, które w przypadku biegów sztafetowych najczęściej są nienaliczane z racji ilości startów - zostaną one usunięte z punktacji. Jednocześnie Mistrzostwa Polski na poziomie juniorów i juniorów młodszych nadal będą rozgrywane.

Punktacja zostanie przesłana do klubów na początku kolejnego tygodnia. 


2023-09-20 21:08    Łukasz Charuba


OP

Sukces Krystiana Petersburskiego w Orientacji Precyzyjnej

Krystian Petersburski, zawodnik Azymutu 45 Gdynia zwyciężył etapu TempO podczas rozgrywanych w Danii zawodów Nordic Match w Orientacji Precyzyjnej. Tym samym Krystian zapewnił sobie zwycięstwo w Pucharze Europy w Orientacji Precyzyjnej 2023.

Uznanie dla zespołu w składzie: Michaela Patassiová, Krystian Petersburski, Joanna Puternicka, Adam Stalka i Jacek Wieszaczewski za świetną walkę w klasyfikacji drużynowej!

2023-09-20 21:01    Łukasz Charuba


Decyzja KO II instancji w sprawie protestów dot. KMP w BnO (II runda)

Decyzja komisji odwoławczej II instancji nr 2/2023

W związku z otrzymaniem 3 tożsamych protestów (UNTS Warszawa, UKS Azymut Dębów) na decyzję komisji odwoławczej I instancji dotyczącą klasyfikacji sztafet zdyskwalifikowanych przez Sędziego Głównego za niepodbicie stacji finish podczas biegu sztafetowego 10.09.2023 r. (sztafety Team 360 stopni, UMKS Kwidzyn, WKS Wawel) komisja odwoławcza II instancji w składzie Ł. Charuba, R. Mianowski, J. Kmieciński, B. Nowak, W. Dwojak (Zarząd PZOS) oraz P. Chmielecki (Główne Kolegium Sędziów) uznaje złożone protesty za zasadne, uchyla decyzję komisji odwoławczej I instancji i utrzymuje w mocy decyzję sędziego głównego dotyczącą nieklasyfikowania wskazanych sztafet.

Komisja zobowiązuje organizatora do korekty wyników oraz przygotowania i przekazania dyplomów za miejsca 5-6 w sztafecie pokoleń. Komisja przekaże informację odnośnie ostatecznych wyników klasyfikacji KMP do osób odpowiedzialnych. Informacja o uznanym proteście zostaje przekazana do organizatora, komisji odwoławczej I instancji, wnoszących protest oraz na oficjalną stronę PZOS.2023-09-18 01:27    Łukasz Charuba


Trwa nabór do Programu Miko Granty - 2 edycja

W wyniku rozstrzygnięcia Ministra Sportu i Turystyki Fundacja Orły Sportu została Operatorem krajowym II Edycji Programu Mikro ranty.

Trwa nabór wniosków. W drugiej edycji Mikro Grantów możliwe jest otrzymanie wsparcia do 30 tys. złotych z zastrzeżeniem, że jedna organizacja może złożyć tylko jeden projekt.

Nabór wniosków trwa od 13 do 20 września 2023 do godziny 23.59.

Szczegóły: https://www.mikrograntysportowe2.pl/


2023-09-17 23:01    Łukasz Charuba


Spotkanie w sprawie punktacji SSM od 2024 roku

Informujemy, że zapowiadane spotkanie w sprawie punktacji Systemu Sportu Młodzieżowego od 2024 roku odbędzie się we wtorek 19 września o godz. 21.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z charuba.lukasz@gmail.com do 18 września br. włącznie. W odpowiedzi przesłany zostanie link oraz prezentacja ze szczegółami z Instytutu Sportu. 


2023-09-15 19:40    Łukasz Charuba