Regulaminy i przepisy BnO oraz zasady organizacji zawodów 2022


Przedstawiamy opublikowane wcześniej na stronie PZOS przepisy BnO oraz zasady organizacji zawodów na 2022 rok w wersji z zaznaczonymi na czerwono tegorocznymi zmianami.


Zmiany wprowadzone w 2022 roku 

Zasady organizacji zawodów

1. W przypadku Mistrzostw Polski, Klubowych Mistrzostw Polski i Pucharu Najmłodszych wprowadzono zapis dotyczący możliwości zgłoszenia się w I terminie na 2 tygodnie przed zawodami.

2. Doprecyzowano zapis odnośnie urządzeń GPS, że w przypadku niepobrania urządzenia w wyniku zaniedbania zawodnika, powinien on zostać zdyskwalifikowany.


Przepisy Biegu na Orientację

1. W ramach istniejących kategorii popularyzacyjnych (krótka, średnia, długa) stworzono możliwość dywersyfikacji tras pod względem poziomu trudności (łatwa, średnia, trudna).

2. W kategorii KM90 rekomenduje się wsparcie weteranów asystentami.

3. W biegu sprinterskim może zostać zastosowana skala 1:3000 dla kategorii KM65+ oraz sztafet S175.

4. W biegu średniodystansowym czas zwycięzcy dla kat. KM21 wynosi 30-35', a dla pozostałych kategorii na 25-30'. 

5. W biegu sprinterskim limit czasu wynosi 60'.

6. Opisy PK (zwłaszcza dla kat. K,M 65+) powinny być powiększone i wykorzystujące w pełni pole kratki w tabeli opisów. Liczby (liczba porządkowa i kod) powinny być wykonane drukiem wytłuszczonym.


Regulaminy Sportowe w Biegu na Orientację  

Regulamin Klubowych Mistrzostw Polski

1. Miejsca ex-aequo otrzymują ilość punktów równą średniej arytmetycznej wynikającej z z podziału punktów za kolejno zajmowane miejsca. 

2. 4. zmiana sztafety pokoleń to "bez M18-40 i K20-35". 

3. Kat. KM10-18 nie mogą startować w kategorii o poziom wyższej.

4. Zawodnicy kat. KM10-12 na zawodach sztafetowych mogą startować na wspólnej trasie. 


Regulamin Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików

1. Doprecyzowano zapisy dotyczące wymagań niezbędnych do startu dla zawodników zagranicznych.


Regulamin Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski Weteranów

1. W sztafetach S105, S140 i S175 dopuszcza się start 2 kobiet.

2. Doprecyzowano zapisy dotyczące wymagań niezbędnych do startu dla zawodników zagranicznych. 

3. W sztafetach na dalszych zmianach (3 / 4) dopuszcza się start zawodnika ze sztafety nieklasyfikowanej, razem z zawodnikami PK.

4. W Mistrzostwach Polski w kat. KM16 zabroniony jest udział (również PK) zawodników z młodszych kategorii, za wyjątkiem osób na stale przeniesionych do kategorii starszej i kwalifikacji do imprez głównych. 

5. Zapisy odnośnie minimalnych interwałów dla kategorii z ponad 40 zawodnikami. 

6. W biegu sprinterskim powinna zostać zastosowana skala 1:3000 dla kategorii KM65+ oraz sztafet S175.


Informujemy ponadto, że w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi i oczywistymi omyłkami pisarskimi, Zarząd PZOS doprecyzował zapisy dotyczące Klubowych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski. Treść poniżej. Stosowna wersja regulaminów jest opublikowana na stronie PZOS.  


Klubowe Mistrzostwa Polski

1. Punktuje maksymalnie 10 miejsc weteranów.

2. Zakaz startu w kategoriach wyższych zawodników KM10-18 dotyczy biegów indywidualnych. 
W sztafecie 3-osobowej męskiej dopuszcza się start maksymalnie 2 kobiet.
W sztafecie 3-osobowej może startować maksymalnie 1 zawodnik z młodszej o jeden stopień kategorii wiekowej oraz w kategoriach M21 i K21 mogą startować zawodnicy starsi (weterani) zgodnie z przepisami PZOS dotyczącymi kategorii seniora. Powyższe nie dotyczy sztafet weteranów oraz sztafet K12 i M12. Zawodnicy kat. K 10 i M10 mogą startować bez ograniczeń ilościowych w starszej kategorii sztafetowej właściwej płci (K12, M12).


Mistrzostwa Polski 

1. Zakaz udziału w Mistrzostwach Polski w kat. KM16 (również PK) zawodników z młodszych kategorii, za wyjątkiem osób na stałe przeniesionych do kategorii starszej i kwalifikacji do imprez głównych nie dotyczy sztafet, gdzie dozwolony jest udział jednego zawodnika młodszego.


W przypadku zainteresowania pracami przy tworzeniu i redakcji regulaminów, zachęcamy do dołączenia do składu Komisji Regulaminowej. Zgłoszenia prosimy kierować do Biura PZOS. Pozostałe newsy


EOC 2023

5. miejsce Aleksandry Hornik podczas sprintu ME

Dzisiejszy finał sprintu European Orienteering Championships 2023 w Weronie zakończył się fantastycznie dla Aleksandry Hornik. Po świetnym biegu w kwalifikacjach, Ola powtórzyła równie udany bieg w finale, zajmując miejsce w pierwszej 6-stce.

2023-10-04 19:09    Natalia Filipczak


Konsultacje techniczne w BnO - 2-5.11

Przy współpracy ze sponsorami PZOS zapraszamy 4 chętne juniorki i 4 chętnych juniorów (wiek 16-23 lata), którzy chcą się rozwijać, są zaangażowani oraz poważnie myślą o swojej sportowej przyszłości w Biegu na Orientację do udziału w konsultacjach szkoleniowych, które odbędą się w dniach 2-5 listopada (czwartek-niedziela) w Borowicach.

Wstępna ilość miejsc to po 4 osoby dla każdej płci.

Konsultacje ukierunkowane będą przede wszystkim na techniczne aspekty BnO. W planie są treningi techniczne na zubożałej mapie, treningi leśne na mapie w skali micro, treningi nocne oraz dwa szybkie treningi. Dodatkowo analizy oraz rozmowy na tematy okołobiegowe. M. Olejnik przekaże młodym zawodnikom jak najwięcej ze swojego doświadczenia (na każdym z treningów bieg z inną osobą).

Koszty, jakie muszą ponieść zawodnicy, to jedynie dojazd/powrót na konsultacje.

Zgłoszenia przez formularz (link) do czwartku 5.10.202 r.

Na podstawie ilości zgłoszeń, tegorocznej postawy na imprezach międzynarodowych i krajowych zostanie wybrany skład.

2023-10-03 16:23    Łukasz Charuba


Kurs instruktora orientacji sportowej

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych podnoszeniem kompetencji z zakresu orientacji sportowej na kurs instruktora orientacji sportowej (część specjalistyczna), który rozpocznie się w grudniu br. 

Formularz zgłoszeniowy czynny jest do 15 października: LINK 

Szczegóły dostępne są w załączonym pliku. 

2023-09-27 19:03    Łukasz Charuba


MTBO

Mistrzostwa Świata U23 w MTBO -long

Niestety nie udało się w dniu wczorajszym zdobyć naszym zawodnikom Fortu Belvedere, gdzie był usytuowany start do dystansu klasycznego. Prognoza pogody się sprawdziła i przez cały czas trwania wyścigu na dystansie klasycznym padał deszcz. Warunki atmosferyczne nie ułatwiły rywalizacji wszystkim zawodnikom, jak i naszym reprezentantom. 


2023-09-23 21:27    Natalia Filipczak


45 lat Klubowych Mistrzostw Polski! Wyniki 2023 i ranking wszechczasów

Miło nam poinformować, że tegorocznym zwycięzcą Klubowych Mistrzostw Polski w Biegu na Orientację został WKS Śląsk Wrocław przed UKS Orientuś Łódź oraz UNTS Warszawa.

W I lidze klubów znaleźli się również WKS Wawel Kraków (IV), UKS Azymut Pabianice (V),  UMKS Kwidzyn (VI), PKO Harpagan Gdańsk (VII) i Stowarzyszenie Team 360 stopni Warszawa (VIII).

Gratulujemy!

Link do pełnych wyników

Dziękujemy Marcinowi Pilipczukowi za przygotowanie punktacji. 

2023-09-22 14:44    Łukasz Charuba


MTBO

Brązowy medal Bartosza Niebielskiego

Podczas trwającego CX-80 World Cup, rozgrywane są Mistrzostw Świata U23 w MTBO, na których Bartosz Niebielski wywalczył brązowy medal w middlu.

2023-09-22 07:29    Natalia Filipczak


Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Seniorów w BnO 2023

Zarząd PZOS zatwierdził ostateczny skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Seniorów w BnO, które odbędą się w dniach 2-8.10.2023 r. we Włoszech.

Kobiety:
1. Aleksandra Hornik
2. Hanna Wiśniewska
3. Hanna Sudoł
4. Ewa Bernaciak

Mężczyźni:
1. Michał Olejnik
2. Stanisław Pachnik
3. Piotr Parfianowicz
4. Fryderyk Pryjma

(Osoby z czwartych miejsc otrzymują 50% finansowania z PZOS, a w przypadku zajęcia miejsc na biegach indywidualnych  w strefie 1-30 - 100%).

Gratulujemy i życzymy powodzenia!


 

2023-09-21 15:35    Łukasz Charuba


Spotkanie w sprawie punktacji SSM od 2024 roku za nami

Kilkanaście osób uczestniczyło w spotkaniu on-line dotyczącym propozycji punktacji Systemu Sportu Młodzieżowego od 2024 roku w PZOS, w związku z wprowadzaną reformą SSM.

Zgodnie z konkluzjami, ze względu na chęć niemarnowania punktów, które w przypadku biegów sztafetowych najczęściej są nienaliczane z racji ilości startów - zostaną one usunięte z punktacji. Jednocześnie Mistrzostwa Polski na poziomie juniorów i juniorów młodszych nadal będą rozgrywane.

Punktacja zostanie przesłana do klubów na początku kolejnego tygodnia. 


2023-09-20 21:08    Łukasz Charuba


OP

Sukces Krystiana Petersburskiego w Orientacji Precyzyjnej

Krystian Petersburski, zawodnik Azymutu 45 Gdynia zwyciężył etapu TempO podczas rozgrywanych w Danii zawodów Nordic Match w Orientacji Precyzyjnej. Tym samym Krystian zapewnił sobie zwycięstwo w Pucharze Europy w Orientacji Precyzyjnej 2023.

Uznanie dla zespołu w składzie: Michaela Patassiová, Krystian Petersburski, Joanna Puternicka, Adam Stalka i Jacek Wieszaczewski za świetną walkę w klasyfikacji drużynowej!

2023-09-20 21:01    Łukasz Charuba


Decyzja KO II instancji w sprawie protestów dot. KMP w BnO (II runda)

Decyzja komisji odwoławczej II instancji nr 2/2023

W związku z otrzymaniem 3 tożsamych protestów (UNTS Warszawa, UKS Azymut Dębów) na decyzję komisji odwoławczej I instancji dotyczącą klasyfikacji sztafet zdyskwalifikowanych przez Sędziego Głównego za niepodbicie stacji finish podczas biegu sztafetowego 10.09.2023 r. (sztafety Team 360 stopni, UMKS Kwidzyn, WKS Wawel) komisja odwoławcza II instancji w składzie Ł. Charuba, R. Mianowski, J. Kmieciński, B. Nowak, W. Dwojak (Zarząd PZOS) oraz P. Chmielecki (Główne Kolegium Sędziów) uznaje złożone protesty za zasadne, uchyla decyzję komisji odwoławczej I instancji i utrzymuje w mocy decyzję sędziego głównego dotyczącą nieklasyfikowania wskazanych sztafet.

Komisja zobowiązuje organizatora do korekty wyników oraz przygotowania i przekazania dyplomów za miejsca 5-6 w sztafecie pokoleń. Komisja przekaże informację odnośnie ostatecznych wyników klasyfikacji KMP do osób odpowiedzialnych. Informacja o uznanym proteście zostaje przekazana do organizatora, komisji odwoławczej I instancji, wnoszących protest oraz na oficjalną stronę PZOS.2023-09-18 01:27    Łukasz Charuba


Trwa nabór do Programu Miko Granty - 2 edycja

W wyniku rozstrzygnięcia Ministra Sportu i Turystyki Fundacja Orły Sportu została Operatorem krajowym II Edycji Programu Mikro ranty.

Trwa nabór wniosków. W drugiej edycji Mikro Grantów możliwe jest otrzymanie wsparcia do 30 tys. złotych z zastrzeżeniem, że jedna organizacja może złożyć tylko jeden projekt.

Nabór wniosków trwa od 13 do 20 września 2023 do godziny 23.59.

Szczegóły: https://www.mikrograntysportowe2.pl/


2023-09-17 23:01    Łukasz Charuba


Spotkanie w sprawie punktacji SSM od 2024 roku

Informujemy, że zapowiadane spotkanie w sprawie punktacji Systemu Sportu Młodzieżowego od 2024 roku odbędzie się we wtorek 19 września o godz. 21.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z charuba.lukasz@gmail.com do 18 września br. włącznie. W odpowiedzi przesłany zostanie link oraz prezentacja ze szczegółami z Instytutu Sportu. 


2023-09-15 19:40    Łukasz Charuba