BnO Obrońcy na topie


Fenomenalną serię kontynuuje Aleksandra Hornik. Zawodniczka WKS Grunwald Poznań w trzech ostatnich sezonach poza biegiem długodystansowym wygrała wszystkie konkurencje na Mistrzostwach Polskich, zarówno indywidualne, jak też drużynowe. Tym razem do swoich skalpów dołączyła wygrane w biegu nocnym oraz średniodystansowym. Drugi z tych biegów w tym roku wliczał się do klasyfikacji World Ranking. Było to pierwsze wydarzenie tej rangi w Polsce od zawodów The World Games 2017. Tytuł w nim w elicie obronił też Michał Olejnik. Obydwoje występują w barwach WKS Grunwald Poznań.

Bieg średniodystansowy przyniósł taki sam układ czołowej "dwójki" jak rozgrywany kilkanaście godzin wcześniej bieg nocny, ale już z trzykrotnie mniejszą różnicą. Aleksandra Hornik pokonała Hannę Wiśniewską (WKS Śląsk Wrocław) o 1 minutę 55 sekund. Podobnie jak w biegu nocnym także tu biegaczka z Poznania odniosła swoje trzecie zwycięstwo z rzędu. W obu konkurencjach nikt jeszcze nie miał takiej serii.  Na dystansie średnim w dwóch kolejnych edycjach w K21 wygrywały wcześniej Marta Florkowska (2005-2006) i Anna Górnicka-Antonowicz (2008-2009). Poprzednią biegaczką przed Hornik, która w tej konkurencji odniosła wygraną była Hanna Wiśniewska w 2016 roku. Razem ze srebrem wywalczonym w niedzielę ma już medale ze wszystkich kruszców na średnim dystansie. Z czterech ostatnich edycji zabrakło jej na podium jedynie przed rokiem. Trzecie miejsce tym razem zajęła Paulina Cygler (WKS Wawel Kraków). Ona na "pudło" w tej specjalności powróciła aż po czterech latach nieobecności.


Na dystansie średnim również na podium znaleźli się tak jak w nocnej rywalizacji, Michał Olejnik oraz Bartosz Pawlak (WKS Grunwald Poznań). Tym razem jednak w odwrotnej kolejności i do tego zostali przedzieleni przez Wojciecha Kowalskiego (WKS Śląsk Wrocław). Michał Olejnik jest jedynym biegaczem w M21, który we wszystkich tegorocznych konkurencjach mieścił się w TOP-3. W kwietniu był on bowiem pierwszy na długim dystansie. W "middle'u" obronił tytuł wywalczony przed rokiem. W czterech ostatnich edycjach zabrakło go w najlepszej trójce tylko w 2017 roku. Tym razem złoto wywalczył jednak wyprzedzając o zaledwie siedem sekund Kowalskiego. W latach 2014-2017 biegacz ten wygrywał tę konkurencję. Przed rokiem zabrakło go na "pudle". Bartosz Pawlak z kolei (1 minuta 4 sekundy straty do Olejnika) w drugim sezonie z rzędu wywalczył medal na średnim dystansie. Kilka miesięcy temu znalazł się na drugim miejscu.


W innych kategoriach w obu konkurencjach poza Aleksandrą Hornik triumfowali także: K45 - Monika Depta (MKS Paulinum Jelenia Góra), K50 - Anna Górnicka-Antonowicz (ind.), K60 - Jolanta Wysocka (UKS Kometa Gliwice), M18 - Piotr Pesta (UKS Azymut 45 Gdynia), M20 - Mikołaj Krawczyński (WKS Śląsk Wrocław), M45 - Remigiusz Nowak (KS Hades Poznań), M55 - Piotr Niessner (WKS Wawel Kraków), M65 - Jerzy Parzewski (KU AZS WAT Warszawa), M80 - Kazimierz Dura (WKS Śląsk Wrocław), M90 - Stanisław Wysocki (KS Spójnia Warszawa).


Złoto za bieg średniodystansowy wywalczyli zaś ponadto: K16 - Hanna Sudoł (WKS Śląsk Wrocław), K18 - Agnieszka Mazurek (WKS Śląsk Wrocław), K20 - Agnieszka Cych (WKS Śląsk Wrocław), K35 - Ilona Śliwczyńska (Stowarzyszenie Team 360 stopni Warszawa), K40 - Agnieszka Biolik (UNTS Warszawa), K55 - Irena Morawska (UKS Azymut 45 Gdynia), K65 - Krystyna Galicz (BKS Wataha), K70 - Barbara Glińska (UNTS Warszawa), M16 - Jan Sztranek  (UKS Azymut Pabianice), M35 - Dariusz Sokalski (KU AZS WAT Warszawa), M40 - Paweł Tadejewski (UMKS Orkan), M50 - Piotr Cych (WKS Śląsk Wrocław), M60 - Romuald Guga (WKS Śląsk Wrocław), M70 - Janusz Michałek (KOS Modrzew), M75 - Waldemar Pietkiewicz (ind.), M85 - Mieczysław Zielczyński (ind.).


PEŁNE WYNIKI

2019-05-24 15:32    Wojciech Bajak


Pozostałe newsy


RJnO

Zmiana Terminu Mistrzostw Polski w RJnO

Po rozpatrzeniu pisma od LKS Górzanka Nawojowa Góra, Zarząd PZOS przychylił się do zmiany terminu Mistrzostw Polski w Rowerowej Jeździe z terminu wrześniowego na termin 12-13 października 2019r. Motywacją do podjęcia takiej decyzji była wcześniejsza aprobata środowiska rowerowego do zmiany terminu.

2019-06-24 13:33    Biuro PZOS


RJnO

ME z wysoką oceną

W dniach 8-10 czerwca Polska po raz trzeci w historii gościła Mistrzostwa Europy w Rowerowej Jeździe na Orientację. Po rywalizacji w Krasnobrodzie  w 2013 roku oraz w Warszawie trzy lata później, tym razem przyszła pora na Dolny Śląsk. We Wrocławiu rozegrano sprint, w okolicach Strzelina zaś sztafetę mieszaną oraz start masowy. Polacy bez medali. Najcenniejszy łup biało-czerwonych stanowi szesnasta pozycja Anny Kamińskiej w sprincie. 

2019-06-19 22:17    Wojciech Bajak


Prezes w Akademii

W ubiegłym tygodniu Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak, uczestniczył w konferencji "Innowacyjne mechanizmy finansowania sportu wyczynowego" na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Jej organizatorami były Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Akademia Zarządzania Sportu.

2019-06-15 07:55    Wojciech Bajak


Stroje reprezentacyjne

PZOS przedstawia ofertę na zakup strojów reprezentacyjnych dedykowaną przede wszystkim uczestnikom Mistrzostw Świata Weteranów w biegu na orientację, ale także skierowaną dla wszystkich chętnych do zakupu stroju w barwach narodowych.

Szczegóły poniżej.


CTZ 2020

Aktualizacja CTZ 2020

Zapraszamy do zapoznania się ze zaktualizowanym kalendarzem imprez CTZ na 2020r.

2019-06-11 08:52    Wojciech Dwojak


Zmarł Henryk Buchelt

Niepowetowaną stratę poniosła na samym początku bieżącego miesiąca polska orientacja sportowa. W dniu 2 czerwca zmarł bowiem Henryk Buchelt, jedna z najbardziej znaczących postaci ze środowiska biegu na orientację z Ziemi Łódzkiej. Zasłużony dla rozwoju tej dyscypliny zarówno w roli zawodnika, jak i potem trenera, działacza i sędziego. 


2019-06-03 23:04    Wojciech Bajak


BnO

Leśnicy wyróżnieni

Bieg na orientację i pokrewne dyscypliny potocznie nazywane są "zielonym sportem". Nie bez powodu. Wszak zdecydowana większa część imprez dla specjalistów w tym sporcie odbywa się własnie na terenach zielonych, w tym przede wszystkim w lasach. Polski Związek Orientacji Sportowej od wielu lat zgodnie współpracuje z gospodarzem tych obszarów w Polsce - Lasami Państwowymi. Podczas Mistrzostw Polski Leśników w BnO, które odbyły się w miniony weekend, Prezes PZOS Krzysztof Urbaniak wyróżnił wybitne postacie odznaczeniami związkowymi.


2019-05-31 21:50    Wojciech Bajak


BnO

Królowa nocy!

W tym roku nieco zmienił się układ rozgrywanych konkurencji na Mistrzostwach Polski. W poprzednim sezonie rywalizacja w biegu nocnym i średniodystansowym kończyła kalendarz zawodów tej rangi. Teraz znalazła się w terminarzu już w maju. Stąd też jej dwie kolejne edycje przedzieliło zaledwie niespełna siedem miesięcy. Przez te nieco ponad dwieście dni zmieniło się wiele rzeczy. Tak jak wtedy na najwyższym stopniu podium w obu specjalnościach w K21 uplasowała się jednak ta sama zawodniczka - Aleksandra Hornik. W biegu nocnym wygrała już w trzecim sezonie z rzędu. Nikt jeszcze nie miał takiej serii w elicie w tejże konkurencji.

2019-05-24 15:21    Wojciech Bajak


Czy chciałbyś wziąć udział w kursie Instruktora Orientacji Sportowej?

Jeśli tak, prosimy o przesłanie krótkiej wiadomości na adres biuro@zielonysport.pl, zatytułowanej „Kurs Instruktora” w której podaj Imię i nazwisko, adres kontaktowy oraz telefon. W przypadku zebrania odpowiedniej ilości osób chętnych będziemy Cię informować o możliwości uczestnictwa w kursie.

2019-05-24 11:35    Biuro PZOS


Iga Muller w TV Kwidzyn

Po wielkim sukcesie i medalowym dublecie na Szkolnych Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację wyraźnie wzrosła popularność Igi Muller. Utalentowana zawodniczka niedawno udzieliła wywiadu stacji TV Kwidzyn. Towarzyszył jej podczas tej rozmowy także trener, a prywatnie tata wicemistrzyni świata - Tomasz Muller.

2019-05-21 14:11    Wojciech Bajak


Orientacja Precyzyjna w Radiu Kraków

Na jednym z kwietniowych treningów w orientacji precyzyjnej w Krakowie zagościło Radio Kraków. Owocem tego spotkania okazał się blisko dwudziestominutowy reportaż, który przed tygodniem znalazł się w ramówce stacji.

2019-05-15 19:10    Wojciech Bajak


BnO

Dublet na MŚ!

Pierwszy tydzień maja upłynął pod znakiem startów w Szkolnych Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację w Estonii. W zawodach tych wzięła udział reprezentacja Polski. Plonem tej wyprawy jest srebro oraz brąz wywalczone przez Igę Muller.

2019-05-08 22:34    Wojciech Bajak


Tiomila

Wicemistrz pierwszej zmiany

W ostatni weekend kwietnia zostały rozegrane w Szwecji tradycyjne prestiżowe zawody sztafet dziesięcioosobowych Tiomila. Na trasie nie zabrakło ani polskich zawodników ani polskich klubów.

2019-05-08 22:25    Wojciech Bajak


BnO

Pucharowe eliminacje

Pierwszy maja, czyli Międzynarodowe Święto Pracy reprezentantom Polski upłynęło pod znakiem... wytężonej pracy właśnie. Tego dnia w Jakuszycach rozegrane zostały krajowe kwalifikacje do pierwszego etapu Pucharu Świata w biegu na orientację. Poza biało-czerwonymi wziął w nich udział spory zastęp Czechów.

2019-05-08 22:15    Wojciech Bajak


Wśród olimpijskiej rodziny

Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak, uczestniczył w dorocznym Walnym Zjeździe Sprawozdawczym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Spotkanie odbyło się w czwartek 25 kwietnia w warszawskim Centrum Olimpijskim.

2019-04-27 10:23    Wojciech Bajak


WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Z okazji Świąt Wielkanocnych Polski Związek Orientacji Sportowej życzy wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom, a także sympatykom orientacji sportowej i ich rodzinom w Polsce oraz poza granicami kraju: zdrowia, radości, wesołej atmosfery, smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku!

Wszystkiego najlepszego!

2019-04-20 18:22    Wojciech Bajak


BnO

Punkty ze Szwecji i Litwy

W miniony weekend Polacy byli obecni podczas zawodów rangi World Ranking Event, rozgrywanych na Litwie i w Szwecji. W pierwszym z tych krajów podczas Pavasario Taure rywalizował Karol Galicz. W królestwie Trzech Koron w Swedish League w kategorii elity udział wzięli natomiast: Bartosz Pawlak, Michał Olejnik, Krzysztof Wołowczyk, Mikołaj Dutkowski, Aleksandra Hornik, Hanna Wiśniewska i Ewa Gwóźdź, a dodatkowo także Aleksander Bernaciak w M21-2.

2019-04-20 18:14    Wojciech Bajak


CEYOC 2019

Medale na CEYOC

Jedno miejsce na podium indywidualnie i jedno drużynowo. Oto dorobek Polaków z odbywających się w zeszłym tygodniu w Czechach Juniorskich Mistrzostw Środkowej Europy. Zawodnicy rywalizowali w nich w kategoriach K16, K18, M16 i M18.

2019-04-18 11:02    Wojciech Bajak


WOD 2019

Za miesiąc cała Polska pobiegnie z mapą!

Już od dziewięciu lat tysiące adeptów ma szansę zapoznać się z biegiem na orientację dzięki akcji Cała Polska biega z mapą. W tym roku odbędzie się ono w dniach 15-20 maja. Potwierdzono już 26 lokalizacji.

2019-04-17 19:37    Wojciech Bajak