BnO Dublet na MŚ!


Pierwszy tydzień maja upłynął pod znakiem startów w Szkolnych Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację w Estonii. W zawodach tych wzięła udział reprezentacja Polski. Plonem tej wyprawy jest srebro oraz brąz wywalczone przez Igę Muller.

W zawodach brali udział zawodnicy z roczników 2001, 2002, 2003, 2004, 2005. Rywalizowali oni podzieleni na dwie kategorie wiekowe (2001-2003 oraz 2004-2005) oraz dwie grupy w obrębie każdej z nich: reprezentantów szkół i krajów. W programie znalazły się zawody na dystansie średnim, w klasyku oraz towarzyskie zawody zespołowe. Dodatkowo prowadzona była klasyfikacja drużynowa.


Iga Muller startowała jako reprezentantka Polski w K2 (2004-2005). W klasyku (3,3 km, 9 punktów kontrolnych) zajęła ona trzecie miejsce z czasem 31 minut 8 sekund. Triumfatorka, Tille De Smul z Belgii, okazała się 57 sekund lepsza. Do wicemistrzyni, Estonki Marii Eller, straciła zaś ledwie dziewięć sekund.


Jeszcze lepiej poszło jej na dystansie średnim (2,2 km, 7 punktów kontrolnych). Tu okazała się najlepszą biegaczką na orientację z rocznika 2005. Dzięki temu wywalczyła wicemistrzostwo świata. Ustąpiła tylko sześcioma sekundami złodej medalistce - Brigitte Panker z Estonii. Kolejna przeciwniczka finiszowała już ponad półtorej minuty za Polką!


Oprócz niej w TOP-10, zresztą w tej samej kategorii, finiszowała także Matylda Leśnicka, która zajęła 9. pozycję w klasyku. Były to jedyne lokaty Polaków w najlepszej "10" na tych MŚ. Najlepszą indywidualną lokatą w kategoriach szkolnych była zaś 14. pozycja Estery Karkut (K2) ze Szkoły Podstawowej w Mochach na dystansie średnim. 


W TOP-20 znaleźli się zaś jeszcze: Hanna Perfikowska (K2 reprezentacja) - 17. w klasyku i Mikołaj Paterek (M1 reprezentacje - 18. w klasyku). Na dystansie średnim uplasował się siedem pozycji niżej. Dzięki temu wraz z Muller oraz Jagodą Seidel (K1 szkoły) - 25. w klasyku i 27. na dystansie średnim - tworzy tercet polskich zawodników, którzy w obu startach indywidualnych finiszowali w najlepszej "trzydziestce".


Na zakończenie MŚ rozegrano towarzyskie zawody drużynowe w których wzięły udział zespoły składające się z dwójki chłopców oraz jednej dziewczyny - w których każde pochodziło z innego kraju. Najlepiej z Polaków powiodło się Matyldzie Leśnickiej. Razem z Finem Ilarim Haltią oraz Hiszpanem Ernesto Martinezem zajęła 4. miejsce. W TOP-20 uplasowały się też drużyny z Agnieszką Leśnicką (12.) i Szymonem Jurczakiem (18.).


Nie udało się też zdobyć medali w klasyfikacji drużynowej, do której wliczano zsumowane rezultaty trzech najlepszych zawodników w obu konkurencjach. Najbliżej sukcesu był reprezentacyjny zespół w K2. Iga Muller, Paulina Szczurko, Hanna Perfikowska, Aneta Urban i Matylda Leśniak była sklasyfikowana na 3. pozycji po klasyku. Bieg na dystansie średnim przesunął je jednak na lokatę za podium.


W TOP-10 znalazły się ponadto drużyny w: reprezentacyjnym M1 (7. Mateusz Kula, Mikołaj Paterek, Krystian Petersburski, Alex Grobelny, Rafał Gąsior), reprezentacyjnym M2 (10. Oliwier Brożyński, Amadeusz Cupryś, Wiktor Muller, Jonasz Udycz, Patryk Marszałek), szkolnym K1 (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolsztynie - 9. Jagoda Seidel, Lidia Piwowar, Nadia Kędzierska, Magdalena Zając) oraz szkolnym K2 (Szkoła Podstawowa w Mochach - 9. Estera Karkut, Anna Dreier, Nina Kapska, Marika Skrzypczak, Alicja Michalewicz).

2019-05-08 22:34    Wojciech Bajak


Pozostałe newsy


Prezes w Akademii

W ubiegłym tygodniu Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak, uczestniczył w konferencji "Innowacyjne mechanizmy finansowania sportu wyczynowego" na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Jej organizatorami były Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Akademia Zarządzania Sportu.

2019-06-15 07:55    Wojciech Bajak


Stroje reprezentacyjne

PZOS przedstawia ofertę na zakup strojów reprezentacyjnych dedykowaną przede wszystkim uczestnikom Mistrzostw Świata Weteranów w biegu na orientację, ale także skierowaną dla wszystkich chętnych do zakupu stroju w barwach narodowych.

Szczegóły poniżej.


CTZ 2020

Aktualizacja CTZ 2020

Zapraszamy do zapoznania się ze zaktualizowanym kalendarzem imprez CTZ na 2020r.

2019-06-11 08:52    Wojciech Dwojak


Zmarł Henryk Buchelt

Niepowetowaną stratę poniosła na samym początku bieżącego miesiąca polska orientacja sportowa. W dniu 2 czerwca zmarł bowiem Henryk Buchelt, jedna z najbardziej znaczących postaci ze środowiska biegu na orientację z Ziemi Łódzkiej. Zasłużony dla rozwoju tej dyscypliny zarówno w roli zawodnika, jak i potem trenera, działacza i sędziego. 


2019-06-03 23:04    Wojciech Bajak


BnO

Leśnicy wyróżnieni

Bieg na orientację i pokrewne dyscypliny potocznie nazywane są "zielonym sportem". Nie bez powodu. Wszak zdecydowana większa część imprez dla specjalistów w tym sporcie odbywa się własnie na terenach zielonych, w tym przede wszystkim w lasach. Polski Związek Orientacji Sportowej od wielu lat zgodnie współpracuje z gospodarzem tych obszarów w Polsce - Lasami Państwowymi. Podczas Mistrzostw Polski Leśników w BnO, które odbyły się w miniony weekend, Prezes PZOS Krzysztof Urbaniak wyróżnił wybitne postacie odznaczeniami związkowymi.


2019-05-31 21:50    Wojciech Bajak


BnO

Obrońcy na topie

Fenomenalną serię kontynuuje Aleksandra Hornik. Zawodniczka WKS Grunwald Poznań w trzech ostatnich sezonach poza biegiem długodystansowym wygrała wszystkie konkurencje na Mistrzostwach Polskich, zarówno indywidualne, jak też drużynowe. Tym razem do swoich skalpów dołączyła wygrane w biegu nocnym oraz średniodystansowym. Drugi z tych biegów w tym roku wliczał się do klasyfikacji World Ranking. Było to pierwsze wydarzenie tej rangi w Polsce od zawodów The World Games 2017. Tytuł w nim w elicie obronił też Michał Olejnik. Obydwoje występują w barwach WKS Grunwald Poznań.

2019-05-24 15:32    Wojciech Bajak


BnO

Królowa nocy!

W tym roku nieco zmienił się układ rozgrywanych konkurencji na Mistrzostwach Polski. W poprzednim sezonie rywalizacja w biegu nocnym i średniodystansowym kończyła kalendarz zawodów tej rangi. Teraz znalazła się w terminarzu już w maju. Stąd też jej dwie kolejne edycje przedzieliło zaledwie niespełna siedem miesięcy. Przez te nieco ponad dwieście dni zmieniło się wiele rzeczy. Tak jak wtedy na najwyższym stopniu podium w obu specjalnościach w K21 uplasowała się jednak ta sama zawodniczka - Aleksandra Hornik. W biegu nocnym wygrała już w trzecim sezonie z rzędu. Nikt jeszcze nie miał takiej serii w elicie w tejże konkurencji.

2019-05-24 15:21    Wojciech Bajak


Czy chciałbyś wziąć udział w kursie Instruktora Orientacji Sportowej?

Jeśli tak, prosimy o przesłanie krótkiej wiadomości na adres biuro@zielonysport.pl, zatytułowanej „Kurs Instruktora” w której podaj Imię i nazwisko, adres kontaktowy oraz telefon. W przypadku zebrania odpowiedniej ilości osób chętnych będziemy Cię informować o możliwości uczestnictwa w kursie.

2019-05-24 11:35    Biuro PZOS


Iga Muller w TV Kwidzyn

Po wielkim sukcesie i medalowym dublecie na Szkolnych Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację wyraźnie wzrosła popularność Igi Muller. Utalentowana zawodniczka niedawno udzieliła wywiadu stacji TV Kwidzyn. Towarzyszył jej podczas tej rozmowy także trener, a prywatnie tata wicemistrzyni świata - Tomasz Muller.

2019-05-21 14:11    Wojciech Bajak


Orientacja Precyzyjna w Radiu Kraków

Na jednym z kwietniowych treningów w orientacji precyzyjnej w Krakowie zagościło Radio Kraków. Owocem tego spotkania okazał się blisko dwudziestominutowy reportaż, który przed tygodniem znalazł się w ramówce stacji.

2019-05-15 19:10    Wojciech Bajak


Tiomila

Wicemistrz pierwszej zmiany

W ostatni weekend kwietnia zostały rozegrane w Szwecji tradycyjne prestiżowe zawody sztafet dziesięcioosobowych Tiomila. Na trasie nie zabrakło ani polskich zawodników ani polskich klubów.

2019-05-08 22:25    Wojciech Bajak


BnO

Pucharowe eliminacje

Pierwszy maja, czyli Międzynarodowe Święto Pracy reprezentantom Polski upłynęło pod znakiem... wytężonej pracy właśnie. Tego dnia w Jakuszycach rozegrane zostały krajowe kwalifikacje do pierwszego etapu Pucharu Świata w biegu na orientację. Poza biało-czerwonymi wziął w nich udział spory zastęp Czechów.

2019-05-08 22:15    Wojciech Bajak


Wśród olimpijskiej rodziny

Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak, uczestniczył w dorocznym Walnym Zjeździe Sprawozdawczym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Spotkanie odbyło się w czwartek 25 kwietnia w warszawskim Centrum Olimpijskim.

2019-04-27 10:23    Wojciech Bajak


WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Z okazji Świąt Wielkanocnych Polski Związek Orientacji Sportowej życzy wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom, a także sympatykom orientacji sportowej i ich rodzinom w Polsce oraz poza granicami kraju: zdrowia, radości, wesołej atmosfery, smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku!

Wszystkiego najlepszego!

2019-04-20 18:22    Wojciech Bajak


BnO

Punkty ze Szwecji i Litwy

W miniony weekend Polacy byli obecni podczas zawodów rangi World Ranking Event, rozgrywanych na Litwie i w Szwecji. W pierwszym z tych krajów podczas Pavasario Taure rywalizował Karol Galicz. W królestwie Trzech Koron w Swedish League w kategorii elity udział wzięli natomiast: Bartosz Pawlak, Michał Olejnik, Krzysztof Wołowczyk, Mikołaj Dutkowski, Aleksandra Hornik, Hanna Wiśniewska i Ewa Gwóźdź, a dodatkowo także Aleksander Bernaciak w M21-2.

2019-04-20 18:14    Wojciech Bajak


CEYOC 2019

Medale na CEYOC

Jedno miejsce na podium indywidualnie i jedno drużynowo. Oto dorobek Polaków z odbywających się w zeszłym tygodniu w Czechach Juniorskich Mistrzostw Środkowej Europy. Zawodnicy rywalizowali w nich w kategoriach K16, K18, M16 i M18.

2019-04-18 11:02    Wojciech Bajak


WOD 2019

Za miesiąc cała Polska pobiegnie z mapą!

Już od dziewięciu lat tysiące adeptów ma szansę zapoznać się z biegiem na orientację dzięki akcji Cała Polska biega z mapą. W tym roku odbędzie się ono w dniach 15-20 maja. Potwierdzono już 26 lokalizacji.

2019-04-17 19:37    Wojciech Bajak


Konkurs CTZ 2020

Konkurs CTZ 2020 - Dogrywka

Projekt Centralnego Terminarza Zawodów 2020 w załączniku, zmianie uległy terminy niektórych z zawodów, zapraszamy do zapoznania się.


W związku z brakiem ofert na organizację:

MP i MPW w biegu sprinterskim i sztafetach sprinterskich

- Klubowe Mistrzostwa Polski II runda: bieg sprinterski nocny, średniodystansowy, sztafeta pokoleń z nocnymi zmianami 


Zarząd PZOS ogłasza dodatkowy termin aplikowania na dwie powyższe imprezy.


Organizatorzy mogą się zgłaszać na tych samych zasadach jak w pierwszym terminie. Szczegóły jak aplikować do znalezienia pod poniższym linkiem.

Konkurs CTZ 2020

Termin zgłoszeń mija 30 kwietnia 2019 r.


2019-04-15 21:13    Wojciech Dwojak


BnO

Małżenski dublet

W skokach narciarskich istnieje przesąd, jakoby po zawarciu małżeństwa zawodnikom szło gorzej niż w stanie bezżennym. Widocznie biegu na orientację ta klątwa się nie ima. Agata i Michał Olejnikowie wywalczyli wszak w swym pierwszym starcie na Mistrzostwach Polski po zawarciu ślubu złote medale. Ich triumfem zakończył się bieg długodystansowy rozgrywany w niedzielę w Bochni.

    

2019-04-04 21:44    Wojciech Bajak