Aktualizacja: System Sportu Młodzieżowego w 2020


W związku z wprowadzeniem od tego roku nowych zasad naliczania punktów w SSM, został ograniczony czas na wprowadzenie wyników. Wyniki muszą być przesłane bez żadnych błędów w ciągu 14 dni od zakończenia zawodów do SSM (jest to czas na przesłanie przez PZOS). Po tym terminie wprowadzanie wyników zostaje zablokowane i punkty nie zostaną naliczone. Wyniki, które są wprowadzane nie mogą zawierać żadnych błędów w nazwiskach, imionach zawodników, numerze PESEL, nazwie klubu. Brak poprawnych danych (jednego zawodnika) powoduje nie naliczenie punktów dla wszystkich startujących zawodników.

Brakujące wyniki:

MMM strefa A - wprowadzone do SSM

MMM strefa B - wprowadzone do SSM

MMM strefa C - wprowadzone do SSM

MMM strefa D - wprowadzone do SSM

MPJM w klasycznym BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w klasycznym BnO - wprowadzone do SSM

MJM w sztafetowym BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w sztafetowym BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w średniodystansowym BnO - wprowadzone do SSM

MPJM w średniodystansowym BnO - wprowadzone do SSM

MPJM w sprinterskim BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w sprinterskim BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w nocnym BnO - wprowadzone do SSM2020-10-05 12:24    Biuro PZOS


Pozostałe newsy


[MP - RJnO] Idzie młodość!

W rowerowej jeździe na orientację do głosu dochodzi młode pokolenie zawodników. Tak przynajmniej sugerują wyniki z Mistrzostw Polski w Załęczu Wielkim w tej dyscyplinie.


2020-10-24 08:47    Wojciech Bajak


Zasady bezpieczeństwa w sporcie od 17 października

Zgodnie z obowiązującym od 17 października rozporządzeniem: 

ZAJĘCIA, WYDARZENIA SPORTOWE ORAZ WSPÓŁZAWODNICTWO SPORTOWE – liczba uczestników bez zmian 

  • W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia.
W rozporządzeniu uściślony został zapis dotyczący zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa dla aktywności sportowych. W obecnej sytuacji nie obowiązuje on dla:
sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych...   


2020-10-19 11:21    Biuro PZOS


AKTUALIZACJA - Nabór na prowadzących zajęcia w ramach środków z PFRON w 2021 r.

Polski Związek Orientacji Sportowej informuje, o planowanym złożeniu wniosku do PFRON w ogłoszonym konkursie "Pokonamy bariery" na prowadzenie zajęć z Orientacji Precyzyjnej z osobami niepełnosprawnymi. Przewidujemy utworzenie grup treningowych we wszystkich województwach. W ramach jednego województwa może być stworzona dowolna ilość grup szkoleniowych. W zajęciach mogą uczestniczyć osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej w stopniu (lekkim, umiarkowanym lub znacznym). Grupa musi składać się z minimum 6 osób.
Instruktorzy Orientacji Sportowej zainteresowani prowadzeniem zajęć proszeni są o zgłaszanie swojej kandydatury do biura PZOS biuro@zielonysport.pl w terminie 25 października 2020 roku.

2020-10-19 08:56    Biuro PZOS


Komisje i ciała doradcze PZOS

Zarząd powołał następujące Komisje oraz ciała doradcze, które będą w obecnej kadencji działać przy PZOS. Przedstawiamy skład poszczególnych komisji oraz propozycje zakresu ich obowiązków:

2020-10-16 12:17    Biuro PZOS


Pomysły na projekty PZOS

Zarząd PZOS zaprasza wszystkich chętnych do składania do biura PZOS propozycji projektów, które w ramach ogłaszanych konkursów Polski Związek Orientacji Sportowej będzie składał do instytucji publicznych:

2020-10-13 13:12    Biuro PZOS


Archiwum

Utworzono Autor Tytuł Nagłówek Załączniki
2020-09-11 15:20 Wojciech Bajak [TrailO - MP] Precyzyjne medale

Ostatni weekend sierpnia przyniósł w terminarzu kolejną rywalizację o medale Mistrzostw Polski w orientacji sportowej. Tym razem do boju stanęli specjaliści od orientacji precyzyjnej. 

2020-09-16 16:48 Biuro PZOS Podsumowanie rankingu za 2019 rok

Podczas ceremonii zakończenia biegu sprinterskiego i klasycznego w ramach Klubowych Mistrzostw Polski odbędzie się podsumowanie rankingu za 2019 rok. Za miejsca 1-3 w poszczególnych kategoriach zostaną wręczone statuetki i dyplomy.

2020-09-21 11:10 Biuro PZOS Wyniki KMP 2020
Przedstawiamy wyniki końcowe Klubowych Mistrzostw Polski.
Ewentualne uwagi prosimy zgłaszać do 25 września na adres biuro@zielonysport.pl
Podziękowania dla Józefa Kmiecińskiego za klasyfikację.


2019-01-21 00:00 Wojciech Bajak Czwarty numer Magazynu Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia ukazał się czwarty numer Magazynu bieg na orientację. To ekskluzywny, jedyny wydawany w Polsce, periodyk o tej tematyce. Tym razem oferuje czytelnikom sześćdziesiąt stron, zawierających kilkadziesiąt artykułów dotyczących BnO. Wśród nich nie zabrakło tekstów i wywiadów opisujących działalnośź Polskiego Związku Orientacji Sportowej.
2019-04-04 21:44 Wojciech Bajak Małżenski dublet

W skokach narciarskich istnieje przesąd, jakoby po zawarciu małżeństwa zawodnikom szło gorzej niż w stanie bezżennym. Widocznie biegu na orientację ta klątwa się nie ima. Agata i Michał Olejnikowie wywalczyli wszak w swym pierwszym starcie na Mistrzostwach Polski po zawarciu ślubu złote medale. Ich triumfem zakończył się bieg długodystansowy rozgrywany w niedzielę w Bochni.

    
2019-11-15 15:07 Biuro PZOS Trener kadry narodowej juniorów i młodzieżowców w biegu na orientację.
    W dniu 12.11.2019 r. Zarząd PZOS podjął decyzję o powołaniu na stanowisko trenera kadry narodowej juniorów i młodzieżowców w biegu na orientację Pani Agaty Porzycz. Serdeczne gratulacje!
    Na kolejnym posiedzeniu Zarządu PZOS w dniu 21.11.2019 r. zostaną podjęte decyzje odnośnie kadry narodowej seniorów w biegu na orientację oraz kadry narodowej rowerowej jazdy na orientację.


2019-01-23 00:00 Biuro PZOS Mamy medale

Jest nam niezwykle miło poinformować, że wsród nadesłanych prac na konkurs "Medal PZOS  2019" wygrał koncept Marcina Leśnickiego. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!

Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie.

2019-11-20 09:13 Biuro PZOS Konkursy Ministerstwa Sportu i Turystyki
Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabory wniosków w następujących konkursach, w których udział mogą brać kluby sportowe i stowarzyszenia:
2019-11-15 20:36 Wojciech Bajak 'Trzydziestka' utrzymana

Dobiegła końca edycja Pucharu Świata w Biegu na Orientację w 2019 roku. W tym sezonie na starcie w najbardziej prestiżowym cyklu stanęło czternaścioro Polaków. Z tego pięciorgu udało się zapunktować

2020-09-21 14:04 Biuro PZOS Nowy skład Zarządu PZOS

W dniu 19 września 2020r. w Lubachowie odbyły się wybory podczas Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zjazdu PZOS, w wyniku których na poszczególne funkcje zostały powołane następujące osoby:

Prezes Łukasz Charuba
Wiceprezes Rafał Mianowski
Sekretarz Józef Kmieciński
Skarbnik Barbara Nowak
Członek Wojciech Dwojak


2019-02-01 16:58 Aleksander Bernaciak Future is here, future is now

No może nie do końca przyszłość, bo nie ma tu żadnych specjalnych rewolucji. Mam jednak nadzieję, że kilkaset godzin spędzonych nad nowym serwisem Polskiego Związku Orientacji Sportowej zostanie docenionych.

Serwis PZOS jest wciąż w trakcie budowy, więć proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Moduły takie jak ranking czy mapy pojawią się wkrótce. Do tego czasu odsyłamy do starego serwisu.


2019-01-30 00:00 Wojciech Bajak Zarząd obradował w Warszawie

W styczniu Warszawa była gospodarzem 193. posiedzenia Zarządu Międzynarodowej Federacji Orientacji Sportowej (IOF). W ciągu dwóch dni członkowie tego gremium pod przewodnictwem Prezydenta organizacji, Leho Haldny, zajęli się najważniejszymi bieżącymi kwestiami w tej dyscyplinie.

2019-01-30 00:00 Wojciech Bajak EUSA z BnO?

Jest duża szansa na obecność biegu na orientację w programie EUSA Games 2022, które odbędą się w Łodzi. W zeszłym tygodniu w tej sprawie spotkanie odbyli przedstawiciele środowiska orientacji sportowej, organizatorów zawodów oraz miejscowego magistratu.

2019-02-08 22:38 Wojciech Dwojak Nowe Regulaminy i Przepisy na 2019 rok, Konkurs CTZ 2020

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi Regulaminami, Przepisami oraz Zasadami, które będą obowiązywać w 2019 roku, we wszystkich dyscyplinach Orietnacji Sportowej.

Dokumenty do znalezienia pod poniższym linkiem:

http://www.orienteering.org.pl/pzos/rules


Otwarty został również konkurs na organizację imprez w ramach Centralnego Terminarza Zawodów 2020.

Oferty w konkursie na organizację imprez mistrzowskich (MP, PN, KMP) powinny być wysłane w terminie do 31 marca 2019 r.

Szczegóły do znalezienia pod poniższym linkiem:

http://www.orienteering.org.pl/pzos/centralSchedule

2020-09-24 10:09 Biuro PZOS Działaj w komisjach PZOS!

Zarząd PZOS zaprasza do udziału w Komisjach i ciałach doradczych, które będą funkcjonować  w nowej kadencji Zarządu PZOS.
Szczegółowe zadania zostaną omówione przed rozpoczęciem działań organów. Zarząd zastrzega sobie możliwość bezpośredniego zaproszenia członków oraz wyboru spośród zgłoszonych osób. Dodatkowo istnieje możliwość zawiązania innych struktur. 

2019-01-20 00:00 Wojciech Bajak Pięć miesięcy do ME! W czerwcu we Wrocławiu i Strzelinie odbędą się Mistrzostwa Europy w RJnO. Do rozpoczęcia tej imprezy zostało już mniej niż sto pięćdziesiąt dni, czyli niespełna pięć miesięcy. Z tej okazji pełną parą ruszył fanpage zawodów na portalu Facebook.
2019-02-11 14:04 Biuro PZOS Zawiadomienie o Zjeździe

W oparciu o §33 ust. 3 Statutu PZOS  zawiadamiamy, że Sprawozdawczy Krajowy Zjazd Delegatów PZOS odbędzie się w Łodzi w Publicznym Gimnazjum nr 36 przy  ul. Dąbrówki 1,
I termin - sobota 16 marca godz. 13:45
II termin - sobota 16 marca godz. 14:00

O godz. 12:00 będzie możliwość wykonania treningu technicznego w Lesie
Łagiewnickim.
Zjazd będzie połączony z konferencją szkoleniową, której szczegóły ukażą
się wkrótce.
Istnieje możliwość darmowego przenocowania ze swoim sprzętem w miejscu
Zjazdu.
Dla uczestników Zjazdu oraz chętnych zawodników z Polski jest przewidziana
możliwość darmowego startu w Łódzkich Biegach Górskich w niedzielę 17 marca
o godz. 11:00 w Lesie Łagiewnickim. Trasy 6,6 km (140 m przewyższenia) lub
10,5 km (220 m przewyższenia).

2019-12-02 09:45 Biuro PZOS UWAGA! Kurs Instruktora Orientacji Sportowej

 Kurs Instruktora Orientacji Sportowej planowany na grudzień 2019-styczeń 2020 obędzie zgodnie z harmonogramem.

2019-02-19 19:14 Wojciech Bajak Rekonesans przed MP

Za dwa tygodnie w Czechach, w Novej Vsi, odbędą się Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację.  Pięć dni natomiast pozostało jeszcze do pierwszego terminu zgłoszeń wypadającego na 24 lutego.

2019-02-26 22:27 Wojciech Bajak Portugalskie punkty

Dziesiąte i dwunaste miejsce Krzysztofa Wołowczyka oraz czternasta lokata Mikołaja Dutkowskiego. To najlepsze rezultaty Polaków z wyścigów rozgrywanych w ramach VIII MCO 2019 - XXXI International Murcia Costa Calida, które były zaliczane do World Ranking Event. To drugie zawody takiej rangi w jakich brali udział biało-czerwoni w tym roku.

2019-03-01 21:35 Wojciech Dwojak Regulaminy i Przepisy 2019 - zmiany

Z dniem dzisiejszym wchodzą w życie zaktualizowane Regulaminy i Przepisy w biegu na orientację, część z wchodzących zmian może mieć znaczący wpływ na rywalizację sportową bno w 2019 roku.

2019-03-07 15:22 Wojciech Bajak Szansa na Zielone Punkty Kontrolne
Pojawiła się wyjątkowa okazja, aby przybyło Zielonych Punktów Kontrolnych. ENEA może sfinansować ich wykonanie. Warunkiem jest zgłoszenie takiej potrzeby przez nadleśnictwo. Czasu jest bardzo mało, ponieważ ostateczny termin zgłoszeń przez nadleśnictwo upływa 12 marca.
2019-03-08 13:59 Biuro PZOS Program KLUB - wnioski do 15 marca!
Program KLUB - wnioski do 15 marca!

Tylko do 15 marca kluby sportowe mogą składać wnioski w Programie KLUB, który pozwala klubom sportowym na uzyskanie dofinansowania w wysokości 10 lub 15 tys. zł.

Wszystkie szczegóły, wymagania oraz przykładowe oferty dostępne są w ogłoszeniu konkursowym: link
2019-03-11 16:32 Wojciech Bajak Pierwszy garniec złota

"W marcu jak w garncu" - głosi staropolskie przysłowie. W pierwszych dniach tego miesiąca w bieżącym roku pogoda jednak sprzyjała na tyle, że udało się przeprowadzić pierwszą odsłonę Mistrzostw Polski w trwającym sezonie. W Czechach rywalizowali zawodnicy w narciarskim biegu na orientację.

2019-03-13 11:18 Biuro PZOS Zjazd, trening i Łódzkie Biegi Górskie
Zgodnie z zawiadomieniem o Zjeździe (https://orienteering.org.pl/pzos/detail/news/10), w dniu 16 marca będzie możliwość wzięcia udziału w treningu na SI w Łodzi w Lesie Łagiewnickim (parking u zbiegu ulic Okólnej i Serwituty). W godz. 11:30 - 13:00 dostępne będą średniodystansowe trasy do 4 lub 6 km. Zgłoszenia do czwartku 14 marca włącznie na maila l.charuba@orientuslodz.pl Należy zabrać swojego chipa. 
W szkole, w której odbędzie się zjazd, będzie możliwość darmowego noclegu z własnym śpiworem i materacem. Zgłoszenia zawodników na Łódzkie Biegi Górskie z podaniem dystansu (6,6 lub 10,5 km) należy nadsyłać do czwartku 14 marca włącznie na maila l.charuba@orientuslodz.pl
 
2019-03-20 22:46 Wojciech Bajak Początek precyzyjnych

Po biegaczach na orientację sezon imprez rangi World Ranking Event rozpoczęli też zawodnicy specjalizujący się w orientacji precyzyjnej. W miniony weekend rywalizowali w zawodach Lipica TrailO 2019 w Słowenii.


2019-03-23 07:37 Wojciech Dwojak CTZ 2020, termin mija 31 marca

Przypominamy, że termin wypełnienia formularza na organizację imprez mistrzowskich w 2020 roku, mija 31 marca.


2019-04-15 21:13 Wojciech Dwojak Konkurs CTZ 2020 - Dogrywka

Projekt Centralnego Terminarza Zawodów 2020 w załączniku, zmianie uległy terminy niektórych z zawodów, zapraszamy do zapoznania się.


W związku z brakiem ofert na organizację:

MP i MPW w biegu sprinterskim i sztafetach sprinterskich

- Klubowe Mistrzostwa Polski II runda: bieg sprinterski nocny, średniodystansowy, sztafeta pokoleń z nocnymi zmianami 


Zarząd PZOS ogłasza dodatkowy termin aplikowania na dwie powyższe imprezy.


Organizatorzy mogą się zgłaszać na tych samych zasadach jak w pierwszym terminie. Szczegóły jak aplikować do znalezienia pod poniższym linkiem.

Konkurs CTZ 2020

Termin zgłoszeń mija 30 kwietnia 2019 r.


2020-09-24 16:19 Wojciech Bajak [MP - BnO] Tradycji stało się zadość

Po specjalistach od RJnO i orientacji precyzyjnej do rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski po przerwie związanej z pandemią wrócili też biegacze na orientację. W zeszły weekend pod Szczecinem odbyły się ich zmagania tej rangi w klasyku oraz sztafetach.

2019-04-20 18:22 Wojciech Bajak WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Z okazji Świąt Wielkanocnych Polski Związek Orientacji Sportowej życzy wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom, a także sympatykom orientacji sportowej i ich rodzinom w Polsce oraz poza granicami kraju: zdrowia, radości, wesołej atmosfery, smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku!

Wszystkiego najlepszego!

2019-04-20 18:14 Wojciech Bajak Punkty ze Szwecji i Litwy

W miniony weekend Polacy byli obecni podczas zawodów rangi World Ranking Event, rozgrywanych na Litwie i w Szwecji. W pierwszym z tych krajów podczas Pavasario Taure rywalizował Karol Galicz. W królestwie Trzech Koron w Swedish League w kategorii elity udział wzięli natomiast: Bartosz Pawlak, Michał Olejnik, Krzysztof Wołowczyk, Mikołaj Dutkowski, Aleksandra Hornik, Hanna Wiśniewska i Ewa Gwóźdź, a dodatkowo także Aleksander Bernaciak w M21-2.

2020-09-28 09:30 Biuro PZOS Końcowe Wyniki KMP 2020

W załączeniu końcowe wyniki klasyfikacji KMP w BnO. Wyniki zostały zaktualizowane  po rozpatrzeniu nadesłanych wniosków i uwag.

2019-04-18 11:02 Wojciech Bajak Medale na CEYOC

Jedno miejsce na podium indywidualnie i jedno drużynowo. Oto dorobek Polaków z odbywających się w zeszłym tygodniu w Czechach Juniorskich Mistrzostw Środkowej Europy. Zawodnicy rywalizowali w nich w kategoriach K16, K18, M16 i M18.

2019-07-12 15:02 Wojciech Bajak Komunikat Polskiego Związku Orientacji Sportowej

Dziś, w trakcie III etapu międzynarodowych zawodów Wawel Cup w Krakowie, doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. W czasie pokonywania trasy jeden z uczestników, doświadczony zawodnik z kategorii masters, poniósł śmierć w wyniku tragicznego wypadku. Zarząd Polskiego Związku Orientacji Sportowej przesyła szczere kondolencje rodzinie oraz bliskim Zmarłego.


2019-11-22 13:14 Wojciech Dwojak Ważny komunikat odnośnie rankingu PZOS

Termin na przesłanie/wgranie wyników z zawodów rankingowych w 2019 roku mija 30 listopada 2019 r.

Zawody, które nie prześlą wyników do tej daty, nie będą liczone w rankingu!

Do połowy grudnia nastąpi weryfikacja przesłanych danych, ostateczna wersja rankingu pojawi się do końca roku.

2019-11-25 09:37 Biuro PZOS Światowy Dzień Orienteeringu 2020

Kluby sportowe oraz stowarzyszenia, które wyrażają wstępną chęć organizacji wydarzeń w ramach Światowego Dnia Orienteeringu 2020 prosimy o krótkiego maila na adres biuro@zielonysport.pl z podaniem miasta oraz planowaną datą imprezy do dnia 30 listopada 2019 r.

2020-09-30 14:15 Biuro PZOS Dodatkowe wytyczne dotyczące ceremonii dekoracji zwycięzców

Zarząd PZOS przyjął wytyczne dotyczące dekoracji ceremonii zakończenia zawodów.

Ceremonia zakończenia
1. Obowiązuje zasłanianie ust i nosa podczas dekoracji zwycięzców.
2. Ograniczone zostają bezpośrednie kontakty podczas dekoracji zwycięzców (brak uścisków, medal przekazywany jest do ręki).
3. Jedna osoba wręcza nagrody jednemu zawodnikowi.

Poniżej jest zamieszczony znowelizowany dokument dotyczący organizacji zawodów podczas epidemii Covid-19. Zmiany zostały zaznaczone kolorem czerwonym.


2020-10-01 11:10 Biuro PZOS Mistrzostwa Polski - Weryfikacja sztafet i licencje


Na stronie https://www.orientharper.pl/?page=file&action=show&file=2297 została zamieszczona lista zgłoszonych sztafet. Proszę o jej weryfikację przez kierowników ekip i ewentualnie zgłoszenie poprawek najpóźniej do piątku (2.10), do godz. 23:59. Chcielibyśmy również przypomnieć, że podstawowym warunkiem uczestnictwa w Mistrzostwach Polski jest posiadanie licencji zawodnika PZOS zarówno w biegu indywidualnym jak i sztafetowym. W poniedziałek (5.10) zgłoszenia zostaną poddane ostatecznej weryfikacji, a następnego dnia rozlosujemy minuty startowe.Wojciech Pachnik

2019-04-17 19:37 Wojciech Bajak Za miesiąc cała Polska pobiegnie z mapą!

Już od dziewięciu lat tysiące adeptów ma szansę zapoznać się z biegiem na orientację dzięki akcji Cała Polska biega z mapą. W tym roku odbędzie się ono w dniach 15-20 maja. Potwierdzono już 26 lokalizacji.

2019-04-27 10:23 Wojciech Bajak Wśród olimpijskiej rodziny

Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak, uczestniczył w dorocznym Walnym Zjeździe Sprawozdawczym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Spotkanie odbyło się w czwartek 25 kwietnia w warszawskim Centrum Olimpijskim.

2019-05-15 19:10 Wojciech Bajak Orientacja Precyzyjna w Radiu Kraków

Na jednym z kwietniowych treningów w orientacji precyzyjnej w Krakowie zagościło Radio Kraków. Owocem tego spotkania okazał się blisko dwudziestominutowy reportaż, który przed tygodniem znalazł się w ramówce stacji.

2019-05-08 22:34 Wojciech Bajak Dublet na MŚ!

Pierwszy tydzień maja upłynął pod znakiem startów w Szkolnych Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację w Estonii. W zawodach tych wzięła udział reprezentacja Polski. Plonem tej wyprawy jest srebro oraz brąz wywalczone przez Igę Muller.

2019-05-08 22:15 Wojciech Bajak Pucharowe eliminacje

Pierwszy maja, czyli Międzynarodowe Święto Pracy reprezentantom Polski upłynęło pod znakiem... wytężonej pracy właśnie. Tego dnia w Jakuszycach rozegrane zostały krajowe kwalifikacje do pierwszego etapu Pucharu Świata w biegu na orientację. Poza biało-czerwonymi wziął w nich udział spory zastęp Czechów.

2019-05-08 22:25 Wojciech Bajak Wicemistrz pierwszej zmiany

W ostatni weekend kwietnia zostały rozegrane w Szwecji tradycyjne prestiżowe zawody sztafet dziesięcioosobowych Tiomila. Na trasie nie zabrakło ani polskich zawodników ani polskich klubów.

2019-09-20 23:06 Wojciech Bajak Podium Karoliny Pacek!

Pierwszy raz w historii Polska gościła imprezę rangi World Ranking Event i European Cup w orientacji precyzyjnej. Zawody, które w miniony weekend odbyły się we Wleniu (województwo dolnośląskie), stanowiły jednocześnie rywalizację o krajowy czempionat nad Wisłą.


2019-05-21 14:11 Wojciech Bajak Iga Muller w TV Kwidzyn

Po wielkim sukcesie i medalowym dublecie na Szkolnych Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację wyraźnie wzrosła popularność Igi Muller. Utalentowana zawodniczka niedawno udzieliła wywiadu stacji TV Kwidzyn. Towarzyszył jej podczas tej rozmowy także trener, a prywatnie tata wicemistrzyni świata - Tomasz Muller.

2019-05-24 15:32 Wojciech Bajak Obrońcy na topie

Fenomenalną serię kontynuuje Aleksandra Hornik. Zawodniczka WKS Grunwald Poznań w trzech ostatnich sezonach poza biegiem długodystansowym wygrała wszystkie konkurencje na Mistrzostwach Polskich, zarówno indywidualne, jak też drużynowe. Tym razem do swoich skalpów dołączyła wygrane w biegu nocnym oraz średniodystansowym. Drugi z tych biegów w tym roku wliczał się do klasyfikacji World Ranking. Było to pierwsze wydarzenie tej rangi w Polsce od zawodów The World Games 2017. Tytuł w nim w elicie obronił też Michał Olejnik. Obydwoje występują w barwach WKS Grunwald Poznań.

2019-05-24 15:21 Wojciech Bajak Królowa nocy!

W tym roku nieco zmienił się układ rozgrywanych konkurencji na Mistrzostwach Polski. W poprzednim sezonie rywalizacja w biegu nocnym i średniodystansowym kończyła kalendarz zawodów tej rangi. Teraz znalazła się w terminarzu już w maju. Stąd też jej dwie kolejne edycje przedzieliło zaledwie niespełna siedem miesięcy. Przez te nieco ponad dwieście dni zmieniło się wiele rzeczy. Tak jak wtedy na najwyższym stopniu podium w obu specjalnościach w K21 uplasowała się jednak ta sama zawodniczka - Aleksandra Hornik. W biegu nocnym wygrała już w trzecim sezonie z rzędu. Nikt jeszcze nie miał takiej serii w elicie w tejże konkurencji.

2019-05-24 11:35 Biuro PZOS Czy chciałbyś wziąć udział w kursie Instruktora Orientacji Sportowej?

Jeśli tak, prosimy o przesłanie krótkiej wiadomości na adres biuro@zielonysport.pl, zatytułowanej „Kurs Instruktora” w której podaj Imię i nazwisko, adres kontaktowy oraz telefon. W przypadku zebrania odpowiedniej ilości osób chętnych będziemy Cię informować o możliwości uczestnictwa w kursie.

2019-05-31 21:50 Wojciech Bajak Leśnicy wyróżnieni

Bieg na orientację i pokrewne dyscypliny potocznie nazywane są "zielonym sportem". Nie bez powodu. Wszak zdecydowana większa część imprez dla specjalistów w tym sporcie odbywa się własnie na terenach zielonych, w tym przede wszystkim w lasach. Polski Związek Orientacji Sportowej od wielu lat zgodnie współpracuje z gospodarzem tych obszarów w Polsce - Lasami Państwowymi. Podczas Mistrzostw Polski Leśników w BnO, które odbyły się w miniony weekend, Prezes PZOS Krzysztof Urbaniak wyróżnił wybitne postacie odznaczeniami związkowymi.


2019-09-24 13:04 Biuro PZOS Wyniki Klubowych Mistrzostw Polski 2019

Gratulacje dla najlepszych klubów w Polsce w biegu na orientację w 2019 roku. UKS Orientuś Łódź otrzymuje tytuł Klubowego Mistrza Polski. WKS Wawel Kraków oraz UNTS Warszawa zostają I i II Klubowym Wicemistrzem Polski. Kluby, które uplasowały się na miejscach 1-8, otrzymują na rok 2020 status klubów I ligi. Kluby, które zajęły miejsca 9-20, otrzymują na rok 2020 status klubów II ligi. Kluby, które zajęły miejsca 21-40, otrzymują na rok 2020 status klubów III ligi. 

2019-09-20 22:56 Wojciech Bajak Sprinterska dominacja duetu

Aleksandra Hornik (WKS Grunwald Poznań) pewnie zmierza w trzecim sezonie z rzędu po zestaw sześciu - na siedem możliwych - złotych medali w Mistrzostwach Polski. We wrześniu w Nowym Dworze Mazowieckim i Serocku do posiadanej już kolekcji dołączyła zwycięstwa w sprincie oraz - ze swoim zespołem - w sztafecie sprinterskiej. Również wśród seniorów jednemu z zawodników udało się na najkrótszym indywidualnym dystansie obronić tytuł w trzecim sezonie z rzędu. Dokonał tego Piotr Parfianowicz (UNTS Warszawa).

2019-06-03 23:04 Wojciech Bajak Zmarł Henryk Buchelt

Niepowetowaną stratę poniosła na samym początku bieżącego miesiąca polska orientacja sportowa. W dniu 2 czerwca zmarł bowiem Henryk Buchelt, jedna z najbardziej znaczących postaci ze środowiska biegu na orientację z Ziemi Łódzkiej. Zasłużony dla rozwoju tej dyscypliny zarówno w roli zawodnika, jak i potem trenera, działacza i sędziego. 


2019-06-11 08:52 Wojciech Dwojak Aktualizacja CTZ 2020

Zapraszamy do zapoznania się ze zaktualizowanym kalendarzem imprez CTZ na 2020r.

2019-09-27 13:45 Biuro PZOS Konkurs

Zarząd Polskiego Związku Orientacji Sportowej ogłasza konkurs na stanowiska trenerów kadry narodowej. Szczegóły w załączeniu.

2019-10-04 15:38 Wojciech Bajak Historyczny wynik Parfianowicza!

Z dobrej strony w czasie III rundy tegorocznego Pucharu Świata w Biegu na Orientację pokazali się polscy zawodnicy w dwóch konkurencjach sprinterskich. Dwukrotnie punkty w tych startach rozgrywanych w Szwajcarii notowała bowiem na swym koncie Aleksandra Hornik. Z kolei Piotr Parfianowicz skończył rywalizację w formule knock-out na 8. pozycji!

2019-10-04 15:15 Wojciech Bajak Treningi w orientacji precyzyjnej

Bukowa Cup VI zbliża się wielkimi krokami, więc intensywnie trenujemy. Już za niedługo będziemy mogli się przekonać jakie są rezultaty naszych cotygodniowych treningów. A niezdecydowanych zapraszamy na nasze treningi do Warszawy, Łodzi, Szczecina, Wrocławia, Borowej Wsi i Krakowa. Treningi odbywają się dzięki finansowaniu z PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Poniżej kilka zdjęć z wczorajszego warszawskiego treningu
Źródło: Orientacja Precyzyjna
2019-10-16 18:54 Wojciech Bajak Punkty Anny Kamińskiej

Zawody w Niemczech stanowiły III rundę Pucharu Świata w Rowerowej Jeździe na Orientację w tym sezonie. Wzięła w nich udział trójka Polaków: Anna Kamińska, Radosław Jaroszek Grzegorz Marcinkiewcz.

2019-06-15 07:55 Wojciech Bajak Prezes w Akademii

W ubiegłym tygodniu Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak, uczestniczył w konferencji "Innowacyjne mechanizmy finansowania sportu wyczynowego" na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Jej organizatorami były Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Akademia Zarządzania Sportu.

2020-04-30 14:55 Wojciech Bajak Ostatnie godziny tańszych licencji

To już ostatnie godziny na dokonanie płatności licencyjnych (zawodniczych i klubowych) na najbliższy sezon w promocyjnej cenie. Zgodnie z ustaleniami niższa stawka obowiązuje tylko do 30 kwietnia. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z tej okazji.


2019-10-16 18:50 Wojciech Bajak Starcie nadziei

Mistrzostwa Europy Juniorów w RJnO były ostatnią globalną imprezą mistrzowską w tym sezonie w orientacji sportowej. W zawodach tych rywalizowało sześcioro Polaków. Reprezentację tworzyli: Karolina Dammfeld, Julia Nyga, Aleksandra Polewka, Damian Hyla, Bartosz Niebielski i Michał Towarek.

2019-10-21 13:42 Biuro PZOS Kurs Budowniczych Tras

Polski Związek Orientacji Sportowej informuje, że w dniach 29.11-01.12.2019 w Osiecznicy k. Leszna odbędzie się kurs Budowniczych Tras . Szczegółowe informacje o kursie umieszczone są w załączeniu.

2019-10-08 09:21 Wojciech Bajak Jesienne treningi

Zawodnicy trenujący Orientację Precyzyjną korzystają z ostatnich chwil dobrej jesiennej pogody i intensywnie trenują w terenie. Wczoraj w Ośrodku w Borowej Wsi, mogli sprawdzić swoje umiejętności na tak zwanych czasówkach. Składały się one z dwóch zadań czasowych. Zajęcia są dofinansowane z Państwowego Funduszu Rozwoju Osób Niepełnosprawnych.

Poniżej mapa dla jednego z zadań oraz widok z punktu decyzyjnego:


2019-06-13 10:52 Biuro PZOS Stroje reprezentacyjne

PZOS przedstawia ofertę na zakup strojów reprezentacyjnych dedykowaną przede wszystkim uczestnikom Mistrzostw Świata Weteranów w biegu na orientację, ale także skierowaną dla wszystkich chętnych do zakupu stroju w barwach narodowych.

Szczegóły poniżej.

2019-06-24 13:33 Biuro PZOS Zmiana Terminu Mistrzostw Polski w RJnO

Po rozpatrzeniu pisma od LKS Górzanka Nawojowa Góra, Zarząd PZOS przychylił się do zmiany terminu Mistrzostw Polski w Rowerowej Jeździe z terminu wrześniowego na termin 12-13 października 2019r. Motywacją do podjęcia takiej decyzji była wcześniejsza aprobata środowiska rowerowego do zmiany terminu.

2019-06-19 22:17 Wojciech Bajak ME z wysoką oceną

W dniach 8-10 czerwca Polska po raz trzeci w historii gościła Mistrzostwa Europy w Rowerowej Jeździe na Orientację. Po rywalizacji w Krasnobrodzie  w 2013 roku oraz w Warszawie trzy lata później, tym razem przyszła pora na Dolny Śląsk. We Wrocławiu rozegrano sprint, w okolicach Strzelina zaś sztafetę mieszaną oraz start masowy. Polacy bez medali. Najcenniejszy łup biało-czerwonych stanowi szesnasta pozycja Anny Kamińskiej w sprincie. 

2019-06-29 15:08 Wojciech Bajak Świetna sztafeta, punkty razy trzy

Od czerwcowych zawodów w fińskich Helsinkach rozpoczął się tegoroczny cykl Pucharu Świata w Biegu na Orientację. Do rywalizacji stanęła dziesiątka Polaków: Bartosz Pawlak, Michał Olejnik, Krzysztof Wołowczyk, Kuba Drągowski, Mikołaj Dutkowski, Fryderyk Pryjma, Aleksandra Hornik, Hanna Wiśniewska, Ewa Gwóźdź i Agata Wiśniewska. O pucharowe punkty walczyli oni w biegu na dystansie średnim, sztafecie sprinterskiej oraz w biegu pościgowym, stopniowo krzepnącym w programie imprez tej rangi.

2019-06-30 09:37 Wojciech Bajak Udane obrony

Dolnośląskie miejscowości Piechowice oraz Przesieka, położone u stóp Karkonoszy, gościły w miniony weekend kolejną odsłonę Mistrzostw Polski. Tym razem o prymat na krajowym podwórku walczono indywidualnie w klasyku oraz drużynowo w sztafetach. W obu konkurencjach w elicie tytuły przypadły w udziale ich obrońcom z 2018 roku.


2019-07-01 00:14 Wojciech Bajak Pierwsze karty - odkryte

W minionym tygodniu poznaliśmy także pierwszych uczestników Mistrzostw Świata z reprezentacji Polski. Stało się tak w drodze kwalifikacji do tej imprezy przeprowadzonych w minioną sobotę w Piechowicach (klasyk) oraz we wtorek w Jakuszycach (dystans średni). Zawody odbyły się z gościnnym udziałem kadry Czech.


2019-07-05 09:38 Wojciech Bajak Orientacja ze SMAkiem

W najbliższy piątek rozpocznie się VII Weekend ze SMAkiem. To doroczna konferencja dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni oraz ich rodzin organizowana przez Fundację SMA. W tym roku uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w orientacji sportowej.


2019-07-04 09:29 Wojciech Bajak Najmłodsi powalczyli, hat-trick Antoniny

Na przełomie maja i czerwca w Kwidzynie młodzi adepci biegu na orientację rywalizowali w Pucharze Najmłodszych. Wzięli w nim udział zawodnicy do 14. roku życia. Obszerny reportaż wideo z tych zawodów opublikowała TV Kwidzyn.

2019-07-05 10:05 Wojciech Bajak Złoto i srebro Polaków!

Ze znakomitej strony pokazali się reprezentanci Polski na Mistrzostwach Europy Juniorów (EYOC), które w minionym tygodniu odbywały się w białoruskim Grodnie. Z zawodów tych przywieźli złoto i srebro. Autorami tych sukcesów był duet biegaczy z WKS Śląsk Wrocław - Stanisław Kurzyp oraz Hanna Sudoł

2020-10-08 14:43 Wojciech Bajak [BnO - MP] Drugie dublety

Dość szczególny sezon w BnO na polskim podwórku upływa pod znakiem wyraźnej dominacji Aleksandry Hornik w K21 oraz Michała Olejnika w M21. Obydwoje dzięki startom w miniony weekend na Mistrzostwach Polski w biegu nocnym i biegu na średnim dystansie w Nawojowej Górze uzyskali dublet złotych medali.

2019-07-17 20:17 Wojciech Bajak Ostatnie pożegnanie Jana Kukuryki

Polski Związek Orientacji Sportowej przekazuje informacje na temat ostatniego pożegnania śp. Jana Kukuryki - tragicznie zmarłego podczas zawodów Wawel Cup biegacza na orientację w kategorii M70. Pogrzeb zasłużonego zawodnika odbędzie się w sobotę 20 lipca na Cmentarzu Komunalnym w Lublinie przy ulicy Droga Męczenników Majdanka (za terenem bylego obozu koncentracyjnego). Początek uroczystości o godzinie 11:00 w kaplicy cmentarnej.

2019-07-31 16:32 Wojciech Bajak Postęp Kucy

Dania była w lipcu areną Mistrzostw Świata Juniorów (JWOC) w biegu na orientację. Polskę na tych zawodach reprezentowała ósemka zawodników: po czterech w gronie dziewczyn i chłopców - Adrianna Biederman, Agnieszka Cych, Katarzyna Ciesiółka, Maria Deptulska, Kacper Kuca, Mikołaj Krawczyński, Jakub Kijak i Konrad Płóciennik.


2019-07-31 16:28 Wojciech Bajak Stanisław Wysocki z potrójną koroną

Stanisław Wysocki - jak wino! Ileż jest dyscyplin wytrzymałościowych, które z dużym powodzeniem uprawiają jeszcze zawodnicy powyżej 90. roku życia? Tymczasem w Mistrzostwach Świata Weteranów w BnO przedstawiciel Spójni Warszawa w kategorii M90 wywalczył aż trzy medale. Bardzo blisko podium na tej imprezie był także spośród Polaków - Jerzy Parzewski w M65.    

2019-10-25 12:46 Biuro PZOS Zmiany w przepisach i regulaminach na 2020 rok

Zarząd Polskiego Związku Orientacji Sportowej zachęca do nadsyłania do 31 października na adres biura propozycji zmian w przepisach i regulaminach na 2020 rok.

2019-11-04 20:39 Wojciech Bajak Rekord na Dalekim Wschodzie

W tym roku International Orienteering Federation (IOF) postawiła na egzotykę. Finał Pucharu Świata odbył się bowiem w dalekich z europejskiej perspektywy Chinach, które dopiero pierwszy raz gościły zawody tego cyklu. To w ogóle był premierowy występ międzynarodowej czołówki w imprezie tej rangi w Azji od czternastu lat, gdy gościli w Japonii. 

2019-11-04 20:35 Wojciech Bajak Cztery medale wojskowych

Daleka wyprawa do Chin polskiej reprezentacji w biegu na orientację rozpoczęła się od rywalizacji w VII Światowych Igrzyskach Wojskowych w Wuhan w których rywalizowali przedstawiciele armii z całego globu. Łącznie z tej imprezy przywieźli cztery medale, z tego trzy w konkurencjach zespołowych.

2019-11-05 14:10 Biuro PZOS KURS INSTRUKTORA ORIENTACJI SPORTOWEJ CZĘŚĆ SPECJALISTYCZNA

PZOS zaprasza wszystkich chętnych do podniesienia kwalifikacji z orientacji sportowej do udziału w kursie.

Zgłoszenia należy dokonać do 20 listopada 2019r. poprzez formularz zgłoszeniowy - lista została zamknięta.

Szczegółowe informacje w załączeniu.

2020-04-11 15:55 Wojciech Bajak WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCY!

Zawsze szczególny okres Wielkanocy w tym roku to dodatkowo czas wielkiej nadziei i oczekiwania na zwycięstwo z pandemią koronawirusa, która odcisnęła tak wielkie piętno, również na świecie sportu. 


Właśnie takiego optymistycznego spojrzenia w najbliższą przyszłość z okazji nadchodzących Świąt życzymy wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom i sympatykom. Dużo zdrowia, radości, spokoju i wypoczynku z zachowaniem wszelkich nakazów sanitarnych dla Was oraz Waszych bliskich. Abyśmy mogli jak najszybciej wrócić na trasy orientacji sportowej!


Wszystkiego najlepszego życzy


Polski Związek Orientacji Sportowej

2019-07-15 20:23 Wojciech Bajak Rekord Polaków

W końcówce czerwca odbyła się druga impreza rangi mistrzostw świata w orientacji sportowej w bieżącym sezonie. Tym razem do rywalizacji stanęli specjaliści od orientacji precyzyjnej, którzy rywalizowali w Portugalii.

2019-08-22 17:39 Wojciech Bajak Debiut dla Bednarskiego

W lipcu nastąpił debiut nowej imprezy międzynarodowej w biegu na orientację. W Czechach odbyły się Akademickie Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie. Z dobrej strony zaprezentowali się w nich Polacy.

2019-09-03 09:20 Wojciech Bajak Ostatni termin zgłoszeń - MP TrailO

Do 5 września trwa przyjmowanie zapisów do Mistrzostw Polski w Orientacji Precyzyjnej 2019, które odbędą się w dniach 13-15 września we Wleniu na Dolnym Śląsku. W tym roku impreza ta ma także rangę zawodów ECTO i World Ranking Event.

2019-08-22 17:46 Wojciech Bajak Trzeba jeszcze zaczekać...

Na przełomie lipca i sierpnia reprezentacja Polski pod wodzą Jana Cegiełki brała udział w Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Świata Juniorów w Rowerowej Jeździe na Orientację. W skład kadry na te zawody zorganizowane w duńskim Viborgu weszli: Julia Nyga, Karolina Dammfeld (obie K20), Michał Towarek, Damian Hyla (obaj M20), Grzegorz Marcinkiewicz (M21) i Anna Kamińska (K21). 

2019-08-28 15:19 Wojciech Bajak Są powody do radości

Pierwszy raz Mistrzostwa Świata odbyły się w nowej formule. W tym roku w Norwegii zawodnicy rywalizowali tylko w konkurencjach leśnych (bieg na średnim dystansie, klasyk, sztafeta). W przyszłym sezonie zmierzą się zaś z przeciwnikami z innych krajów na dystansach sprinterskich. Polacy pod wodzą trenera Dawida Stefańskiego w tych zawodach zaprezentowali się w składzie: Aleksandra Hornik, Ewa Gwóźdź, Hanna Wiśniewska, Kuba Drągowski, Michał Olejnik, Krzysztof Wołowczyk.

2019-08-28 15:25 Wojciech Bajak Wśród dwudziestu najlepszych

Mistrzostwa Świata 2019, które w zeszłym tygodniu odbyły się w Norwegii stanowiły także drugą rundę tegorocznego Pucharu Świata w biegu na orientację. Czwórka Polaków w dwóch konkurencjach zdobyła na tej imprezie punkty, wliczane do klasyfikacji generalnej tego cyklu. Reprezentanci Polski poprawili także swoje wyniki w zestawieniu World Ranking.


2019-09-03 09:28 Biuro PZOS Minuty startowe na Mistrzostwa Polski w Sprinterskim BnO

W związku z nieprzesłaniem w prawidłowym formacie wymaganym na podstawie Regulaminu Rankingu PZOS wyników z większości zawodów rankingowych, Zarząd PZOS, korzystając z uprawnień określonych w punkcie VI.3 Regulaminu Rankingu, przedłuża obowiązywanie rankingu z przełomu roku 2018/2019 na dzień Mistrzostw Polski w Sprinterskim BnO (punkt II.1 Regulaminu Rankingu).2019-11-18 09:23 Wojciech Dwojak Termin na zgłaszanie zawodów do CTZ 2020 mija 30 listopada

Przyypominamy, że zgodnie ze specyfikacją CTZ 2020, termin na zgłaszanie zawodów do przyszłorocznego kalendarza mija 30 listopada 2019 r.

2019-12-04 18:47 Wojciech Bajak [BnO] Puchar Świata - drużynowe podsumowanie

W ostatecznej klasyfikacji Pucharu Świata Polacy zajęli 10. miejsce w rankingu zespołowym. To najlepsza lokata w historii występów biało-czerwonych.

2019-12-05 16:24 Wojciech Bajak Trójka nominowanych w plebiscycie

Trójka reprezentantów Polski w orientacji sportowej znalazła się wśród nominowanych w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" na Sportowca Roku 2019. Hanna Sudoł kandyduje w kategorii Sportowiec Junior Roku - dziewczyny; Stanisław Kurzyp - Sportowiec Junior Roku - chłopcy; a Agnieszka Cych - Sportowiec Roku - kobiety. Wszyscy troje biegają w barwach klubu WKS Śląsk Wrocław.


2019-12-17 10:02 Wojciech Bajak Wśród najlepszych tras

Aż cztery polskie trasy pretendują do zwycięstwa w finale dorocznego plebiscytu "Course of the Year" organizowanego przez specjalistyczny portal WorldofO.com. Wśród wyróżnionych znalazły się dwie z Mistrzostw Polski i dwie z zawodów Wawel Cup.

2020-10-13 13:12 Biuro PZOS Pomysły na projekty PZOS

Zarząd PZOS zaprasza wszystkich chętnych do składania do biura PZOS propozycji projektów, które w ramach ogłaszanych konkursów Polski Związek Orientacji Sportowej będzie składał do instytucji publicznych:

2020-10-05 12:24 Biuro PZOS Aktualizacja: System Sportu Młodzieżowego w 2020

W związku z wprowadzeniem od tego roku nowych zasad naliczania punktów w SSM, został ograniczony czas na wprowadzenie wyników. Wyniki muszą być przesłane bez żadnych błędów w ciągu 14 dni od zakończenia zawodów do SSM (jest to czas na przesłanie przez PZOS). Po tym terminie wprowadzanie wyników zostaje zablokowane i punkty nie zostaną naliczone. Wyniki, które są wprowadzane nie mogą zawierać żadnych błędów w nazwiskach, imionach zawodników, numerze PESEL, nazwie klubu. Brak poprawnych danych (jednego zawodnika) powoduje nie naliczenie punktów dla wszystkich startujących zawodników.

Brakujące wyniki:

MMM strefa A - wprowadzone do SSM

MMM strefa B - wprowadzone do SSM

MMM strefa C - wprowadzone do SSM

MMM strefa D - wprowadzone do SSM

MPJM w klasycznym BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w klasycznym BnO - wprowadzone do SSM

MJM w sztafetowym BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w sztafetowym BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w średniodystansowym BnO - wprowadzone do SSM

MPJM w średniodystansowym BnO - wprowadzone do SSM

MPJM w sprinterskim BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w sprinterskim BnO - wprowadzone do SSM

MPJ w nocnym BnO - wprowadzone do SSM

2019-12-23 10:04 Biuro PZOS Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów PZOS

Zarząd PZOS informuje, że w dniu 28 marca 2020 r., na dzień przed Mistrzostwami Polski w Długodystansowym BnO, w miejscu rozgrywania biegu odbędzie się Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów. Szczegóły zostaną podane w 2020 r.

2019-12-23 10:09 Wojciech Bajak Ostatnie zebranie w 2019 roku

Odnowiona siedziba Polskiego Związku Orientacji sportowej w minioną sobotę gościła ostatnie zebranie Zarządu w 2019 roku. Członkowie tego gremium w czasie spotkania podsumowali ostatnie dwanaście miesięcy.


2019-12-23 14:10 Wojciech Dwojak CTZ 2021 - propozycja terminów do kalendarza

W załączniku propozycja terminów rozegrania imprez mistrzowskich w ramach CTZ 2021.

Na ewentualne uwagi wraz z argumentacją czekamy do końca roku. Uwagi prosimy przesyłać na adres mailowy Związku.

2019-12-24 00:14 Wojciech Bajak WESOŁYCH ŚWIĄT!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom, sympatykom oraz osobom związanym ze środowiskiem orientacji sportowej, pragniemy złożyć najlepsze życzenia.


Dużo zdrowia, szczęścia, spokoju, radości, wypoczynku w rodzinnym gronie przy suto zastawionym stole i spełnienia wszystkich marzeń. Aby Święty Mikołaj bez problemu odnalazł trasę do Waszych choinek i nie ominął żadnego z punktów kontrolnych!


Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!


Polski Związek Orientacji Sportowej 

2020-01-07 12:00 Wojciech Dwojak Konkurs CTZ 2021

Zarząd Polskiego Związku Orientacji Sportowej ogłasza konkurs na organizację imprez w ramach Centralnego Terminarza Zawodów 2021.

Oferty w konkursie na organizację imprez mistrzowskich (MP, PN, KMP) powinny być wysłane w terminie do 31 stycznia 2020 r.

Informacje konkursowe do znalezienia tutaj


2019-12-28 10:30 Biuro PZOS KADRA NARODOWA JUNIORÓW

Zespół Szkoleniowy Kadry Narodowej Juniorów będzie funkcjonował w roku 2020 w następującym składzie:

 Agata Porzycz - Trener Koordynator

Karol Galicz - Trener asystent - juniorzy

Tomasz Lubkiewicz Trener asystent – młodzieżowcy2019-12-30 13:39 Biuro PZOS Kadra Szkoleniowa PZOS na rok 2020

W związku z ogłoszonym konkursem na trenerów kadr narodowych Zarząd PZOS podjął decyzje o powołaniu na stanowisko:

Trenera RJnO - Jana Cegiełkę

Trenera Juniorów BnO - Agatę Porzycz

Trenera Seniorów BnO Kobiet - Ludomira Parfianowicza

Trenera Seniorów BnO Mężczyzn - Dawida Stefańskiego

2020-01-08 14:25 Biuro PZOS Aktualizacja Regulaminu Finansowego PZOS już jest dostępna

W zakładce Regulaminy został opublikowany Regulamin Finansowy  PZOS na 2020 rok. W związku z wprowadzonymi zmianami zachęcamy do zapoznania się z załącznikiem.

2020-01-10 09:23 Wojciech Bajak Najlepsza ze sprintów

W konkursie Course of the Year 2019, organizowanym przez specjalistyczny portal WorldOfO.com, duży sukces odniosły polskie propozycje. Między innymi trasa z etapu wewnątrz Akademii Górniczo-Hutniczej z ostatniej edycji Wawel Cup została wybrana najlepszą trasą sprinterską na świecie!

2019-12-17 16:29 Wojciech Bajak Wyróżnienia dla reprezentantów

Duże wyróżnienie spotkało zawodników kadry narodowej juniorów, Hannę Sudoł i Stanisława Kurzypa. Przedstawiciele WKS Śląska Wrocław wraz ze swoimi trenerami, Kostiantynem Majasowem i Kalikstem Sobczyńskim, zostali wyróżnieni za wyniki sportowe osiągnięte w minionym sezonie przez Marzałka Województwa Dolnośląskiego.

2019-10-21 09:24 Wojciech Bajak Obok bobsleistów

Październik kadra narodowa juniorów rozpoczęła od rywalizacji w Baltic Junior Cup w łotewskiej Siguldzie, słynnej z toru bobslejowego. Polskę reprezentowała na tych zawodach grupa 28 zawodników w kategoriach wiekowych K16, M16, K18, M18, K20 i M20 pod opieką czwórki szkoleniowców.

2020-01-18 08:31 Wojciech Bajak Wieści z IOF - Joint Meeting we Frankfurcie

W dniach 10-12 stycznia 2020 we Frankfurcie odbyło się doroczne wspólne spotkanie Zarządu IOF, Biura oraz Komisji IOF - tzw. Joint Meeting. W ciągu tych dni Zarząd i poszczególne Komisje IOF miały spotkania robocze. Wspólne spotkanie odbyło się w sobotę 11 stycznia.

2020-01-23 11:17 Biuro PZOS Zadanie realizowane z PFRON w 2020 r.

Polski Związek Orientacji Sportowej informuje, o złożeniu wniosku do PFRON w ogłoszonym konkursie "Kierunek Aktywność" na prowadzenie zajęć z Orientacji Precyzyjnej z osobami niepełnosprawnymi. W ramach konkursu przewidziane są zajęcia w województwach : śląskim, małopolskim, mazowieckim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, podlaskim , świętokrzyskim, łódzkim.
Instruktorzy Orientacji Sportowej zainteresowani prowadzeniem zajęć w wyżej wymienionych województwach proszeni są o zgłoszenie swojej kandydatury do biura PZOS biuro@zielonysport.pl.

2020-01-23 11:07 Biuro PZOS Eliminacje do ETOC 2020 dla kat. Para

Eliminacje do ETOC 2020 dla kat. Para 28.03.2020 zapraszamy na zawody z Orientacji Precyzyjnej do Złotego Potoku.
Będą to jednocześnie eliminacje dla kat.Para do Mistrzostw Europy ETOC 2020 W najbliższych dniach ukaże się więcej informacji o zawodach. Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową do 15.03.2020 r na adres trail@zielonysport.pl

2020-01-14 14:33 Biuro PZOS MP w NBnO 2020

Aktualizacja CTZ już dostępna. Najważniejsza zmiana to zaplanowane na 15-16.02. 2020 r. MP w NBnO, które odbędą sie w Harrachovie. Szczegóły w zakładce ZAWODY.

2020-01-24 14:59 Biuro PZOS Ranking BnO 2020

Prosimy o podanie regionalnych zawodów, które będą zaliczone do zawodów rankingowych w 2020 roku.

Formularz zgłoszenia jest już dostępny.

Na propozycje oczekujemy do 20 lutego br.

2020-03-07 06:31 Wojciech Dwojak CTZ 2021 - stan na 06.03.2020 r.

Zapraszamy do zapoznania się z CTZ 2021 stan na 06.03.2020 r.

Plik dostępny tutaj

Organizatorów zapraszamy do zgłaszania się przez formularz zgłoszeniowy, do znalezienia na stronie

2020-02-10 12:55 Wojciech Dwojak CTZ 2021 - wersja na dzień 10.02.2020 r.

Zapraszamy do zapoznania się z CTZ 2021 stan na 10.02.2020 r.

Plik dostępny tutaj


2020-02-10 12:57 Wojciech Dwojak Konkurs CTZ 2021 - Dogrywka

PZOS ogłasza dogrywkę w konkursie na organizatorów imprez Centralnego Terminarza Zawodów na 2021 rok.


W związku z brakiem zgłoszeń na organizację następujących zawodów:

- MP i MPW w biegu średniodystansowym i nocnym

- MP i MPW w biegu klasycznym i sztafetowym

- Klubowe Mistrzostwa Polski II runda: bieg sprinterski nocny, średniodystansowy, sztafeta pokoleń z nocnymi zmianami 

- Grand Prix Polonia 2021


otwarty zostaje formularz zgłoszeniowy do dnia 29.02.2020 r. do godz. 24.


Wszelkie informacje do znalezienia na stronie poświęconej CTZ.

2020-02-13 21:59 Wojciech Bajak Nowy sezon - nowe medale

W ten weekend w czeskim Harrachovie odbędzie się pierwsza odsłona Mistrzostw Polski w sezonie 2020. Zawodnicy powalczą o premierowy komplet medali wykonany już według nowego projektu.

2020-01-25 08:26 Wojciech Bajak Dwójka na Igrzyskach

Miniony tydzień przyniósł pierwszą imprezę mistrzowską w tym sezonie - Mistrzostwa Świata w Narciarskim Biegu na Orientację w kategorii Masters. Polskę reprezentowali w tych zawodach dwaj przedstawiciele klubu Team 360 stopni - Mateusz Chromiec (M30) oraz Michał Szypliński (M35).

2020-04-20 09:36 Biuro PZOS Odwołane zawody CTZ do końca czerwca
    Na spotkaniu Zarządu PZOS w dn. 17.04.2020 r. podjęliśmy decyzję o przełożeniu zawodów czerwcowych z kalendarza Centralnego Terminarza Zawodów 2020 na dalsze możliwe terminy. 

2020-09-07 14:29 Biuro PZOS Ranking vs. Mistrzostwa Polski
Zgodnie z Regulaminem Rankingu PZOS w BnO podstawą klasyfikacji Rankingu zawodnika jest 1/8 sumy punktów zdobytych przez niego w ośmiu najlepszych startach w sezonie 2020. Jednocześnie, zgodnie z Regulaminem Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski Weteranów w BnO, zawodnicy startują odwrotnie do zajmowanych miejsc w rankingu PZOS* (zawodnicy o największej ilości punktów startują ostatni). 

2020-02-05 16:51 Wojciech Bajak Zimowe WRE

Za nami pierwsze w tym roku kalendarzowym starty polskich zawodników w zawodach w biegu na orientacją rangi World Ranking Event. Premierowy start w Norte Alentejano O'Meeting w Portugalii zaliczył bowiem w styczniu Karol Galicz. W Hiszpanii w okolicach Walencji w pierwszy weekend lutego rywalizował natomiast Mikołaj Dutkowski.


2020-02-24 09:18 Wojciech Bajak [NBnO] Rozdano pierwsze medale

Czeski Harrachov - znany z posiadania jednej z największych skoczni na świecie, areny triumfów między innymi Adama Małysz - gościł w lutym kolejną edycję Mistrzostw Polski w Narciarskim Biegu na Orientację. Zawody były przeprowadzane równolegle do Pucharu Czech, Akademickich Mistrzostw Czech i Mistrzostw Czech.


2020-03-04 11:56 Biuro PZOS Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów PZOS

Zarząd PZOS informuje, że w dniu 28 marca 2020 r., na dzień przed Mistrzostwami Polski w Długodystansowym BnO, w miejscu rozgrywania biegu odbędzie się Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów.

2020-02-25 14:33 Biuro PZOS Ogólnopolskie Konsultacje Juniorów
W dniach 13-15 marca w Warszawie (SP nr 96 ul.Sarabandy 16/22) odbędą się Ogólnopolskie Konsultacje Juniorów, które będą I etapem przygotowań do Mistrzostw Europy Juniorów (EYOC) i Mistrzostw Świata Juniorów (JWOC).
2020-02-27 09:11 Wojciech Bajak [BnO] MOMenty były...

Trzy biegi - sprint, bieg na dystansie średnim oraz klasyk - z Maximus O Meeting rozgrywanego w Hiszpanii były liczone do zestawienia World Ranking prowadzonego przez International Orienteering Federation. W tych zawodach startowało liczne grono Polaków.

2020-03-06 11:05 Biuro PZOS Uwaga!

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi postępowania wobec epidemii koronawirusa Zarząd PZOS informuje, że monitoruje sytuację. W tej chwili nie ma wydanych żadnych zaleceń wobec związków sportowych. W obecnej sytuacji nie ma podstaw do odwołania zaplanowanych konsultacji i zawodów.

2020-02-27 12:25 Wojciech Bajak Drodzy Orientaliści!

Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie. Podjęliśmy decyzję o stworzeniu marketingowego planu rozwoju naszej dyscypliny. Razem, jako struktura, stanowimy wartość, której potencjał możemy wykorzystać w stosunku do partnerów czy potencjalnych sponsorów.

W nadchodzących dniach otrzymacie na Wasze klubowe skrzynki mailowe wiadomość z prośbą o udostępnienie danych, które będą podstawą do zbudowania oferty. Jeśli z jakichś powodów nie otrzymacie wiadomości, a leży Wam na sercu rozwój orientacji sportowej napiszcie do nas - biuro@zielonysport.pl - prześlemy instrukcje, co i jak.


Ze sportowym pozdrowieniem!

Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej

Krzysztof Urbaniak


2020-03-03 08:54 Biuro PZOS ISSprOM 2019

    W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2020 roku nowego międzynarodowego standardu wykonywania map sprinterskich ISSprOM 2019, zgodnie z którym od tego roku wykonane będą mapy na wszystkich imprezach międzynarodowych IOF,  Komisja Kartograficzna i Budowy tras informuje, że podczas imprez rangi CTZ organizowanych w Polsce w roku 2020 mapy muszą być wykonane zgodnie z najnowszym standardem ISSprOM 2019. Na pozostałych zawodach rankingowych stosowanie nowego standardu jest rekomendowane.
Więcej informacji odnośnie nowego standardu ISSprOM 2019 można znaleźć na stronie IOF:  https://orienteering.sport/iof/mapping/

2020-03-07 06:52 Wojciech Dwojak Regulaminy, Przepisy na 2020 r.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminami Sportowymi, Przepisami oraz Zasadami Organizacji Zawodów na 2020 rok .

Pliki do znalezienia tutaj

Poniżej oraz w załączniku do znalezienia najważniejsze zmiany w stosunku do wersji poprzednich.

2020-03-11 09:10 Biuro PZOS Komunikat Zarządu PZOS

W związku z sytuacją sanitarno-epidemiologiczną i rekomendacją Ministra Sportu dotyczącą odwołania wszystkich zaplanowanych imprez sportowych, także tych, których ustawa nie definiuje jako masowe, Zarząd Polskiego Związku Orientacji Sportowej podczas posiedzenia
w dn. 10.03.2020 r. zdecydował o:

1. odwołaniu konsultacji dla juniorów w biegu na orientację, zaplanowanych na weekend 13-15.03.2020 r. w Warszawie,

2. przesunięciu, w konsultacji z Ministerstwem Sportu, Sprawozdawczo-Wyborczego Krajowego Zjazdu Delegatów, zaplanowanego na 28 marca, na możliwy wiosenny termin - najpóźniej przy okazji Mistrzostw Polski w Sprinterskim BnO,

3. przesunięciu na II część sezonu Mistrzostw Polski w Długodystansowym BnO.

4. przesunięciu eliminacji do ETOC 2020, termin do ustalenia.

2020-03-11 11:14 Biuro PZOS Kontakt z biurem PZOS

W wszelkich  sprawach biuro PZOS  prosi o kontakt poprzez e-mail biuro@orienteering.org.pl, w sprawie licencji za pośrednictwem licencje@orienteering.org.pl.

2020-03-12 18:55 Wojciech Bajak [BnO] Początki na WRE

Przełom lutego i marca przyniósł wiele startów Polaków w zawodach rangi World Ranking Event. Biało-czerwoni rywalizowali w Turcji, Portugalii, Hiszpanii, a nawet Australii

2020-03-17 15:49 Wojciech Bajak Odwołane wydarzenia do 31 maja

Pandemia koronawirusa nie oszczędziła także świata sportu. Dziś Zarząd Międzynarodowej Federacji Orientacji Sportowej (IOF) zdecydował o odwołaniu wszystkich krajowych, jak i międzynarodowych imprez w tej dyscyplinie do 31 maja.

2020-10-19 08:56 Biuro PZOS AKTUALIZACJA - Nabór na prowadzących zajęcia w ramach środków z PFRON w 2021 r.

Polski Związek Orientacji Sportowej informuje, o planowanym złożeniu wniosku do PFRON w ogłoszonym konkursie "Pokonamy bariery" na prowadzenie zajęć z Orientacji Precyzyjnej z osobami niepełnosprawnymi. Przewidujemy utworzenie grup treningowych we wszystkich województwach. W ramach jednego województwa może być stworzona dowolna ilość grup szkoleniowych. W zajęciach mogą uczestniczyć osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej w stopniu (lekkim, umiarkowanym lub znacznym). Grupa musi składać się z minimum 6 osób.
Instruktorzy Orientacji Sportowej zainteresowani prowadzeniem zajęć proszeni są o zgłaszanie swojej kandydatury do biura PZOS biuro@zielonysport.pl w terminie 25 października 2020 roku.

2020-03-19 11:13 Biuro PZOS Odwołanie akcji Szkoleniowych i zawodów CTZ
    Zarząd PZOS podjął decyzję o odwołaniu wszystkich akcji szkoleniowych  kadr do końca kwietnia włącznie - z możliwością przedłużenia odwołania po zapoznaniu się z sytuacją epidemiologiczną i zaleceniami MS.
    Ponadto zostają odwołane wszystkie zawody rozgrywane w ramach CTZ do 30 kwietnia 2020. Zarząd w porozumieniu z organizatorami postara się przenieść zawody na inny termin o ile będzie to możliwe.


2020-10-16 12:17 Biuro PZOS Komisje i ciała doradcze PZOS

Zarząd powołał następujące Komisje oraz ciała doradcze, które będą w obecnej kadencji działać przy PZOS. Przedstawiamy skład poszczególnych komisji oraz propozycje zakresu ich obowiązków:

2020-03-23 13:39 Biuro PZOS Uwaga Kluby, Zawodnicy

W związku z aktualną sytuacją w kraju, Zarząd PZOS podjął decyzję o przesunięciu I terminu płatności za opłaty licencyjne (niższe kwoty) z 31.03.2020 r. na 30.04.2020 r.

2020-03-24 21:09 Wojciech Bajak Konkurs precyzyjny

W dobie szalejącej pandemii orientacja precyzyjna staje się lekarstwem na sportową nudę. Na profilu Teresy Bugaj na facebooku do 31 marca trwa konkurs związany z tą konkurencją oraz z innymi specjalnościami orientacji sportowej. Można go potraktować zarówno jako trening, jak i zabawę. 

2020-04-02 12:29 Biuro PZOS Odwołane zawody CTZ do końca maja

Zarząd PZOS podjął w dn. 1.04.2020 r. decyzję o nierozgrywaniu zawodów z kalendarza CTZ w terminach majowych. Decyzja o terminie rozgrywania I rundy Klubowych Mistrzostw Polski w BnO zostanie podana niezwłocznie. O decyzjach związanych z pozostałymi imprezami poinformują organizatorzy.


2020-04-14 21:18 Wojciech Bajak Zmiany w kalendarzu IOF

Międzynarodowa Federacja Orientacji Sportowej (IOF) zdecydowała się na szerokie konsultacje z federacjami programu imprez międzynarodowych w najbliższych latach. Wziął w nich udział również Polski Związek Orientacji Sportowej.

2020-04-26 21:14 Wojciech Bajak Orientacja Precyzyjna na AWF

Studenci Wydziału Rehabilitacji Ruchowej na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie mieli okazję, aby zapoznać się z orientacją precyzyjną. Zajęcia zostały przeprowadzone w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych uczelni, doktorem Pawłem Żychowiczem.


2020-04-28 11:05 Biuro PZOS Uwaga Licencje!!

Przypominamy, że z dniem 30 kwietnia 2020r. mija I termin płatności za przedłużenie licencji. Od dnia 1 maja 2020r. będzie obowiązywała II wyższa stawka. Zachęcamy wszystkie kluby oraz zawodników, którzy nie dokonali jeszcze rejestracji do skorzystanie z I terminu płatności i uregulowania formalności.


2020-05-19 11:37 Biuro PZOS Puchar Najmłodszych w BnO

Puchar Najmłodszych w 2020 nie odbędzie się w ustalonym terminie tj. 12 - 14 czerwca 2020r. Nowy termin zostanie podany po zaopiniowaniu go przez Zarząd PZOS.

2020-05-18 09:14 Biuro PZOS Ogłoszenie o naborze do „Programu przygoda ze Sportem”

Polski Związek Orientacji Sportowej ogłasza nabór na kontynuację prowadzenia zajęć z Orientacji Sportowej z dziećmi w wieku szkolnym (szkoły podstawowej) w ramach projektu „Przygoda ze sportem”.   Szczegóły konkursu są zamieszczone w poniższym załączniku. Formularz należy wypełnić i przesłać do 20 maja 2020r. do godz. 13.00 drogą elektroniczną (skany wymaganych dokumentów) na adres: biuro@zielonysport.pl. Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości w dniu 26.05 (wtorek) na stronie www.zielonysport.pl.

Link do formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfw9y76h1D8QwcBru0Zpx6_ImC-w3Dz6CSyuy_2WuqNevki-w/viewform?usp=sf_link


2020-10-24 08:47 Wojciech Bajak [MP - RJnO] Idzie młodość!

W rowerowej jeździe na orientację do głosu dochodzi młode pokolenie zawodników. Tak przynajmniej sugerują wyniki z Mistrzostw Polski w Załęczu Wielkim w tej dyscyplinie.


2020-05-20 23:56 Wojciech Bajak Sukces w czasach pandemii

Duży sukces odniósł Maciej Urbaniak z AKInO Kraków, startujący w zawodach Trail-O Virtual Castropol w formie online. Polak zajął trzecie miejsce w stawce tysiąca stu pięćdziesięciu zawodników!

2020-05-21 12:41 Biuro PZOS Dodatkowy nabór do programu "Przygoda ze Sportem"

Polski Związek Orientacji Sportowej ogłasza dodatkowy nabór na prowadzenia zajęć z Orientacji Sportowej z dziećmi w wieku szkolnym (szkoły podstawowej) w ramach projektu „Przygoda ze sportem”.   Szczegóły konkursu są zamieszczone w poniższym załączniku. Formularz należy wypełnić i przesłać do 25 maja 2020r. do godz. 9.00 drogą elektroniczną (skany wymaganych dokumentów) na adres: biuro@zielonysport.pl. Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości w dniu 26.05 (wtorek) na stronie www.zielonysport.pl.

Link do formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfw9y76h1D8QwcBru0Zpx6_ImC-w3Dz6CSyuy_2WuqNevki-w/viewform?usp=sf_link
2020-05-21 16:20 Wojciech Bajak BnO w Trójce

Dzisiejsza audycja "Biegam, bo lubię" będzie zawierała sporą dawkę informacji o biegu na orientację. - Omawiane będą korzyści, jakie daje bieganie z mapą w ogóle - pisze Igor Błachut na stronie Team360stopni.pl Program prowadzony przez Krzysztofa Łoniewskiego zostanie wyemitowany około 17:20 w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia.

2020-05-23 22:12 Wojciech Bajak "Trzecia Strona Medalu" i BnO

Najbliższa audycja "Trzecia Strona Medalu" emitowana w Programie Trzecim Polskiego Radia  będzie zawierała reportaż poświęcony biegowi na orientację. Start programu o godzinie 17:05 w niedzielę 24 maja.

2020-06-01 07:57 Wojciech Bajak Warsaw Orient Races, czyli... wraca BnO!

Świat polskiego sportu wszedł w fazę odmrażania po fali pandemii. W kalendarzu pojawiły się także imprezy w biegu na orientację. Na przykład w Warszawie 7 czerwca rusza cykl Warsaw Orient Races.


2020-06-08 14:40 Wojciech Dwojak Zaktualizowany CTZ 2020

Zapraszamy do zapoznania się ze zaktualizowanym kalendarzem CTZ na 2020.

2020-06-09 14:44 Biuro PZOS ISSprOM 2019

Przypominamy po raz kolejny, że w związku z wejściem w życie 1 stycznia 2020 roku nowego międzynarodowego standardu wykonywania map sprinterskich ISSprOM 2019, zgodnie z którym od tego roku wykonane będą mapy na wszystkich imprezach międzynarodowych IOF,  Komisja Kartograficzna i Budowy tras informuje, że podczas imprez rangi CTZ organizowanych w Polsce w roku 2020 mapy muszą być wykonane zgodnie z najnowszym standardem ISSprOM 2019. Na pozostałych zawodach rankingowych stosowanie nowego standardu jest rekomendowane.
Więcej informacji odnośnie nowego standardu ISSprOM 2019 można znaleźć na stronie IOF:  https://orienteering.sport/iof/mapping/ 
2020-06-15 10:05 Biuro PZOS Paraca biura PZOS

Biuro PZOS będzie czynne w najbliższym tygodniu w dnach 16-18.06 w godzinach 10:00-14:00. W pozostałe dni biuro pracuje zdalnie.

2020-06-15 10:22 Biuro PZOS Wytyczne dla organizatorów imprez sportowych przy planowaniu zawodów w czasie epidemii COVID-19 w Polsce.

W załączeniu dokument opracowany w celu zapewnienia wsparcia organizatorom imprez sportowych w ocenie zagrożeń, określeniu działań łagodzących i podjęciu świadomej decyzji o organizowaniu imprez sportowych w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa.

Prosimy o zapoznanie się z załączonym materiałem.

2020-06-19 09:33 Biuro PZOS Wyniki konkursu Przygoda dzieci i młodzieży z Orientacją Sportową

Wyniki konkursu na prowadzenie zajęć w ramach Programu "Przygoda dzieci i młodzieży z Orientacją Sportową".


2020-10-19 11:21 Biuro PZOS Zasady bezpieczeństwa w sporcie od 17 października
Zgodnie z obowiązującym od 17 października rozporządzeniem: 

ZAJĘCIA, WYDARZENIA SPORTOWE ORAZ WSPÓŁZAWODNICTWO SPORTOWE – liczba uczestników bez zmian 

  • W zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia.
W rozporządzeniu uściślony został zapis dotyczący zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa dla aktywności sportowych. W obecnej sytuacji nie obowiązuje on dla:
sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych...   


2020-06-17 09:37 Biuro PZOS Rusza Program "Sportowe Wakacje+"

Ministerstwo Sportu ogłosiło nowy program finansowany ze środków budżetu państwa. Jest on szansą na wsparcie finansowe różnych inicjatyw sportowych. Nabór wniosków trwa do 5 lipca. Szczegóły są dostępne na stronie Ministerstwa Sportu: https://www.gov.pl/web/sport/konkurs-na-dofinansowanie-w-2020-roku-zadan-z-zakresu-programu-sportowe-wakacje-

2020-06-16 22:55 Wojciech Bajak Kształtuje się kalendarz międzynarodowy

Pierwsze plany zakładały przesunięcie Mistrzostw Świata w BnO w konkurencjach sprinterskich na październik. Ostatecznie jednak Międzynarodowa Federacja Orientacji Sportowej (IOF) zdecydowała o odwołaniu tej imprezy. Również inne zawody międzynarodowe decyzją światowego związku zostały przełożone lub anulowane.

2020-06-27 17:31 Wojciech Bajak Sukces w TORUS

Na przełomie maja i czerwca trwał cykl ośmiu zawodów on-line w orientacji precyzyjnej pod nazwą TORUS Cup. Znakomicie zaprezentował się w nim Mateusz Kula, który w klasyfikacji generalnej wywalczył trzecią lokatę.

2020-07-01 12:21 Biuro PZOS Możliwość uzyskania bezzwrotnego wsparcia dla klubów o obrotach za zeszły rok do 100 tys. zł

Istnieje możliwość uzyskania wsparcia bezzwrotnego dla klubów o obrotach za zeszły rok do 100tys. zł. Szczegóły są w poniższym linku.

https://granty.pl/414911/?fbclid=IwAR2HylswslgFk1rYOmcmCrzsKaUEsqUfvdhfOdSG-919LEUmLBR1w0qIPk4

2020-07-16 22:14 Wojciech Bajak Dobrze Was znów widzieć!

W miniony weekend odbyła się pierwsza impreza z Centralnego Terminarza Zawodów przeprowadzona w okresie po pandemii koronawirusa. Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej krajowa czołówka rywalizowała w Wawel Cup, czyli najsłynniejszej polskiej wieloetapówce.

2020-07-05 13:38 Wojciech Bajak Wznowiony CTZ

Organizatorzy najsłynniejszego polskiego biegu wieloetapowego Wawel Cup nie ugięli karków przed pandemią. Zawody te będą pierwszym punktem w Centralnym Terminarzu Zawodów 2020 po przerwie w zmaganiach sportowych, spowodowaną obostrzeniami przeciwepidemicznymi. 

2020-08-07 16:58 Wojciech Bajak Powrót do mistrzostw

W miniony weekend odbyły się w Nawojowej Górze Mistrzostwa Polski na dystansie średnim i w klasyku. Była to pierwsza impreza tej rangi po zawieszeniu rywalizacji sportowej z powodu pandemii.

2020-07-31 13:40 Wojciech Bajak Najmłodsi biegali na Podkarpaciu (wideo)

Od 14 do 16 lipca 2020 roku trwała 39. edycja Pucharu Najmłodszych, czyli nieoficjalnych Mistrzostw Polski dzieci w wieku 10-14 lat w biegu na orientację. Rywalizacja odbyła się w Ulanowie, leżącym w województwie podkarpackim. Relację z tego wydarzenia przeprowadziła TVK Stella ze Stalowej Woli.

2020-08-20 10:17 Biuro PZOS Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów PZOS

Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Orientacji Sportowej odbędzie się 19 września (sobota) w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie (http://www.schronisko.lubachow.pl/) w godzinach wieczornych (dokładne godziny zostaną podane po ustaleniach z organizatorem Klubowych Mistrzostw Polski w Biegu na Orientację). Materiały dla delegatów zostaną rozesłane przez Biuro PZOS.

2020-08-23 14:10 Wojciech Bajak Kadra gra fair

W ostatnich dniach lipca najlepsi juniorzy z Polski uczestniczyli w zgrupowaniu kadry narodowej. Treningi w Jagniątkowie koło Jeleniej Góry zaliczyła łącznie grupa trzydziestu dziewięciu zawodników pod wodzą pięciorga trenerów. Jednym z jego punktów była edukacja z tematyki antydopingowej.

2020-08-25 20:42 Biuro PZOS Nowe zasady kwalifikacji do Mistrzostw Europy Juniorów w BnO

W regulaminach zostały umieszczone nowe zasady kwalifikacji zawodników do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów  (EYOC i EJOC) w 2020 roku.

2020-09-03 09:57 Wojciech Bajak Dużo BnO w Trójce

W dwóch sportowych audycjach radiowej "Trójki" w nadchodzącym tygodniu znajdą się obszerne materiały ze świata orientacji sportowej. Zachęcamy więc kibiców tej dyscypliny do włączenia odbiorników - w środę o 17:20 na "Biegam, bo lubię", w niedzielę zaś o 17:00, podczas programu "Trzecia Strona Medalu".

2020-09-04 11:01 Wojciech Bajak [MP - BnO] Nagrody też dla panów

Po informacji o nagrodach finansowych dla żeńskiej elity w Mistrzostwach Polski w klasyku w biegu na orientację pojawiły się zapytania o podobną gratyfikację w przypadku mężczyzn. Dziś możemy poinformować, że po dopięciu szczegółów proceduralnych, udało się zagwarantować podobne uposażenie także dla panów, rywalizujących w kategorii M21.

2020-09-01 20:03 Wojciech Bajak [MP - BnO] Panie powalczą o nagrody

W nadchodzący weekend polscy zawodnicy staną do rywalizacji o medale Mistrzostw Polski w Biegu na Orientację w klasyku oraz w biegu sztafetowym. Dzięki współpracy z partnerami żeńska elita w pierwszej z tych konkurencji powalczy również o nagrody finansowe.

2020-09-07 14:55 Biuro PZOS Aktualizacja Wyników KMP po 3 biegach stan na 08.09.2020
Przedstawiamy skorygowane wyniki Klubowych Mistrzostw Polski po biegu sprinterskim nocnym, średniodystansowym i sztafecie pokoleń.
Ewentualne uwagi prosimy zgłaszać do 9 września na adres biuro@zielonysport.pl
Podziękowania dla Trenera Józefa Kmiecińskiego za klasyfikację. 
2020-09-04 13:25 Biuro PZOS Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów PZOS

Zgodnie z informacją zamieszczoną w dniu 20.08.2020 przypominamy, że Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Orientacji Sportowej odbędzie się 19 września (sobota) w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie (http://www.schronisko.lubachow.pl/) w I terminie o godz. 18:45 lub w II terminie o godz. 19:00.


2020-09-10 12:26 Biuro PZOS Klasyfikacja KMP 2020 - 10.09.2020

W załączeniu wyniki klasyfikacji KMP w BnO po I rundzie - 10.09.2020r. Wyniki zostały skorygowane i uwzględniają przesłane uwagi. Prosimy o zapoznanie się z załącznikiem. Dziękujemy Trenerowi Józefowi Kmiecińskiemu za opracowanie klasyfikacji.