Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters
  Kiedy: 22.09 do 23.09.2018
  Gdzie: Bystrzyca Górna
  Zapraszamy wszystkich orientalistów i pasjonatów biegania z mapą na teren Dolnego Śląska. To właśnie tutaj rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa Polski Masters na prestiżowym dystansie klasycznym oraz w sztafetach, których organizatorami są Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej oraz PZOS.
 • Puchar Warszawy 2018
  Kiedy: 06.10 do 07.10.2018
  Gdzie: Warszawa
  .
 • V Bukowa Cup
  Kiedy: 19.10 do 21.10.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[BnO] Wawel Cup: Elita dla Polaków
2018-07-12

Image title


Końcówka poprzedniego tygodnia w polskiej orientacji sportowej stała pod znakiem Wawel Cup. To była już 37. edycja tego najbardziej prestiżowego wyścigu wieloetapowego w biegu na orientację, organizowanego w Polsce. Śmiałkowie z ponad dwudziestu krajów rywalizowali na ciężkim, skalistym terenie w okolicy Podlesic.

Wielu spośród uczestników Wawel Cup nie udało się dobrnąć do mety. I tak na przykład w M21E finisz osiągnęło 20 z 40 biegaczy! W K21E współczynnik wyglądał niewiele lepiej. Sklasyfikowane zostało 19 spośród 32 konkurentek. Pozostałe kategorie również legitymowały się podobnymi stosunkami finiszujących do startujących, co dowodzi olbrzymiej skali trudności. Poza wyzwaniami czysto terenowymi, na biegaczy czekały przecież jeszcze trudności orientacyjne.

W męskiej elicie M21E wygrał reprezentant Polski Rafał Podziński. Na prowadzenie wyszedł już po drugim etapie, podczas którego odniósł triumf, i nie oddał go już do samego końca. Trudno, aby było inaczej, skoro pewnie pokonywał wszystkich rywali także trzeciego i czwartego dnia. Wyższość konkurentów musiał uznać tylko pierwszej (skończył jako 2.) i ostatniej doby (6. na mecie) rywalizacji. Ostatecznie jego przewaga nad drugim na mecie Radosławem Piotrowskim wyniosła prawie równo dziewięć minut. Drugi z Polaków swój wysoki wynik zawdzięcza z kolei szarży w ostatnim dniu. Udało mu się wygrać tę część zmagań. Dzięki temu przedostał się z 4. na 2. miejsce i o pół minuty wyprzedził w końcowej klasyfikacji mistrza świata w sztafecie w BnO i brązowego medalistę The World Games, Czecha Tomasa Dlabaję.

W K21E zwycięstwo przypadło w udziale reprezentantce gospodarzy zawodów – Paulinie Cygler z WKS Wawel Kraków. Podobnie jak Podziński wygrała ona trzy etapy. Pogromczynie znalazła zaś tylko drugiego i ostatniego dnia. Od premierowego odcinka ani przez chwilę nie oddała zaś prowadzenia. Triumf odniosła różnicą ponad pięć i pół minuty. W tej kategorii również pozostałe medalistki były Polkami. Na drugim miejscu znalazła się Maria Gorczyca, a na trzecim finiszowała Ewa Gwóźdź. Taka klasyfikacja ukształtowała się już po czwartym etapie, a dzień finału tylko potwierdził tę kolejność. Spośród przyjezdnych biegaczek najlepiej spisała się sklasyfikowana na 4. miejscu Ida-Marie Skogvik z Norwegii.

Polacy triumfowali też w K10 (Jaśmina Olejnik), M10 (Tomasz Rzeńca), K10N (Olimpia Klimczak), M10N (Dawid Marszałek), K12 (Pola Niessner), K12-14B (Wiktoria Kubacka), K16 (Julia Krempińska), M21S (Piotr Chmielecki), M40 (Jacek Nowak), M40-49S (Paweł Pudełek), K45 (Monika Depta), K60 (Jolanta Wysocka), M60 (Jerzy Kryjomski), M70 (Stanisław Wasilewski), M75 (Kazimierz Dura).

~Wojciech Bajak
09.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 208.10 Grand Prix Polonia - Etap 107.28 XVI Limanowa Cup 2018 - Etap 2 07.27 XVI Limanowa Cup 2018 - Etap 107.07 Puchar Wawelu - Etap 407.06 Puchar Wawelu - Etap 307.05 Puchar Wawelu - Etap 207.04 Puchar Wawelu - Etap 106.17 Głuchołazy Cup - Etap 306.16 Głuchołazy Cup - Etap 2 06.15 Głuchołazy Cup - Etap 106.10 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 2 - sprint06.02 Puchar Najmłodszych - bieg klasyczny06.01 Puchar Najmłodszych - bieg sprinterski 05.27 Mistrzostwa woj. pomorskiego - sprint05.27 Puchar Pomorza - średni05.26 Puchar Pomorza - klasyk (skrócony)05.20 Puchar Warmii i Mazur - Puchar Puszczy Piskiej05.20 Klubowe Mistrzostwa Polski - bieg sprinterski05.19 Puchar Warmii i Mazur - Mistrzstwa Woj. Warmińsko-Mazurskiego dystans średni05.19 Klubowe Mistrzostwa Polski - bieg klasyczny05.13 Mistrzostwa Gdyni – Puchar Pomorza - dystans średni05.12 Puchar Paulinum - bieg sprinterski05.12 Mistrzostwa woj. pomorskiego - klasyk05.12 Puchar Paulinum - bieg średniodystansowy05.12 Mistrzostwa Woj. Łódzkiego - etap 105.03 Grand Prix Mazowsza - Etap 305.02 Grand Prix Mazowsza - Etap 205.01 Grand Prix Mazowsza - Etap 104.29 IV Warszawska Mila - Warszawska Mila04.28 IV Warszawska Mila - Etap 104.22 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskego w BnO - klasyk04.21 Mistrzostwa Powiatu Pabianickiego - etap04.21 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego w BnO - bieg nocny04.21 Mistrzostwa Polic w Sprinterskim BnO - etap 104.15 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 3 - middle
Błachut OlgierdBarański DanielDominiak ZdzisławGrabowski MaciejGrzesik MonikaJaworska NataliaJarońska WiktoriaKubica DamianKowalczyk KacperKrawniak JuliaNiedźwiecki PatrykPierzchała PatrycjaRatajczyk TomaszWojciechowska KatarzynaWójcik RafałWeisman WiktoriaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies