Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[NBnO] Czy wiesz, że...? Przed MP
2018-02-23

Image title


W najbliższy weekend rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację. Zawodnicy staną do rywalizacji w czeskiej miejscowości Roudnice w Krkonosich. Co warto wiedzieć o tych zawodach?

1) DRUGI ROK Z RZĘDU
Już drugi rok z rzędu zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Polski w NBnO. Co wcale - wbrew pozorom - nie było takie oczywiste. W 2017 roku powróciły one do kalendarza po dwóch latach przerwy, związanych przede wszystkim z problemami klimatyczymi. Wcześniej również brakowało regularności. Seria dwóch sezonów z rzędu z imprezą tej rangi w terminarzu jest zatem bardzo pozytywnym objawem. Tym bardziej, że to właśnie NBnO są ze wszystkich dyscyplin orientacji sportowej najbliżej debiutu olimpijskiego.

2) GOŚCINNE CZECHY
Po raz drugi z rzędu Mistrzostwa Polski odbędą się w Czechach. Rok temu rozegrano je w miejscowości Josefuv Dul, leżącej u podnóża Gór Izerskich, niedaleko Jablonca nad Nysą. To nie był nawet pierwszy raz, gdy impreza tej rangi gościła po drugiej stronie Karkonoszy. Wcześniej miała miejsce już w Trutnowie, Harrachowie oraz Jilemnicach. W Polsce, przy sprzyjających warunkach, na ogół zawodnicy w NBnO rywalizowali w Jakuszycach. Zdarzały się też edycje umiejscowione w Gołdapi, Supraślu, Krynkach koło Białegostoku, czy przed trzema laty w Żelazku na Jurze. To była ostatnia edycja rozgrywana w Polsce. Tym razem śmiałków walczących o medale Mistrzostw Polski w NBnO gościć będą Roudnice v Krkonosich.


3) Z MEDALISTAMI NA TRASIE
Mistrzostwa Polski odbędą się w ramach Mistrzostw Czech w NBnO. Choć rywalizacja ta w klasyfikacji końcowej zostanie potraktowana rozłącznie, to jednak polscy zawodnicy na trasach zmierzą się ramię w ramię z dużymi gwiazdami tej dyscypliny. Reprezentanci Czech uczestniczyli w ostatnich Mistrzostwach Europy w NBnO. Tam m.in. Jakub Skoda i Lenka Mechlova potrafili zająć 9. miejsce w klasyku. Radek Laciga i Petra Hancova byli w tej samej konkurencji na 12. pozycjach. Sztafeta męska w składzie ze Skodą, Lacigą i Petrem Horvatem była zaś na piątym miejscu. Na ostatnich Mistrzostwach Świata ósme miejsce na dystansie średnim zajęła Hana Hancikova, siódme i dziewiąte miejsce zgarnęli odpowiednio: Skoda i Laciga. Ten drugi był siódmy w klasyku. Obydwaj mają też w karierze medale MŚ. Krążki z tej imprezy wywozili też Helena Randakova i Simona Karochova. Poza Horvatem wszystkich ich zobaczymy na trasach w roli rywali Polaków.


4) BEZ SPRINTU
Polacy będą walczyć na Mistrzostwach Polski w NBnO na dystansach: klasycznym oraz średnim. W odróżnieniu od 2017 roku tym razem nie będzie rozegrany sprint.  

5) ROŚNIE LISTA
Wyższa frekwencja niż ostatnio została zanotowana w seniorskich kategoriach. Wśród zgłoszonych (stan na 21 stycznia) w M21 jest aż siedemnaście zgłoszonych nazwisk przy ośmiu w 2017 roku, w K21 osiem przy sześciu w poprzedniej edycji. Dobrze wyglądają także inne kategorie: dwie zawodniczki będą reprezentować Polskę w K14, pięć pobiegnie w K17, pięć w K35. Trzech reprezentantów będziemy mieć w M14, siedmiu w M17, dziesięciu w M35 i czterech w M55. Łącznie daje to pięćdziesiąt sześć osób.

6) PRZYJAZD MEDALISTÓW
Na liście startowej brakuje zdobywców obu złotych medali w M21 z 2017 roku - Piotra Paszyńskiego oraz Krzysztofa Wołowczyka. Są natomiast obaj brązowi medaliści - Piotr Skorupa i Michał Kalata. Do M21 przeszedł też zeszłoroczny mistrz i wicemistrz z M17 - Jan Byrczek, mistrz z M20 - Kornel Szymański, a także dwaj medaliści - Marcel Domagała i Jakub Jaroszek. Wśród pań pojawią się m.in. Maria Pabich (obrończyni tytułu na średnim dystansie, wicemistrzyni w klasyku) oraz Karolina Pacek (wicemistrzyni na średnim dystansie, brązowa medalistka w klasyku). Z najważniejszych nazwisk zabraknie więc tylko mistrzyni klasyka - Anny Kamińskiej.~Wojciech Bajak
10.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 208.10 Grand Prix Polonia - Etap 1
Domagała PatrycjaKleczewska KlaudiaKula AgataLibner WojciechMichalska NadiaMoszyńska KatarzynaOdolecki FilipSzala MałgorzataTopolewska WeronikaUsowski MateuszWicha KatarzynaWesołowski RafałWicha IwonaZych LeszekŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies