Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - MP Long
  Kiedy: 2018-04-08
  Gdzie: Nawojowa Góra
  .
 • Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1
  Kiedy: 13.04 do 15.04.2018
  Gdzie: Dworek
  Tajemnice Dolnego Śląska
 • IV Warszawska Mila
  Kiedy: 28.04 do 29.04.2018
  Gdzie: Sieraków/Słupno
  2 dni biegów średniodystansowych w podchwytliwym mazowieckim terenie; 2 dni z możliwością bezdotykowego potwierdzania punktów kontrolnych. To 4 edycja WM, ale ponownie na całkowicie nowym terenie tuż za granicami Warszawy. Dodatkowo w poniedziałek po WM odbędą się towarzyszące zawody knock-out sprint/micr-o.
 • Grand Prix Mazowsza
  Kiedy: 01.05 do 03.05.2018
  Gdzie: Nowy Dwór Maz
  Trzydniowe, największe na Mazowszu zawody z klasyfikacją łączną rozegrane w widłach trzech rzek - Wisły, Narwi i Wkry, na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka.
 • Klubowe Mistrzostwa Polski
  Kiedy: 18.05 do 20.05.2018
  Gdzie: Lublin
  .
 • Puchar Najmłodszych
  Kiedy: 01.06 do 03.06.2018
  Gdzie: Ochędzyn
  `
 • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 1
  Kiedy: 09.06 do 10.06.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice
  .
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[NBnO] Czy wiesz, że...? Przed MP
2018-02-23

Image title


W najbliższy weekend rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację. Zawodnicy staną do rywalizacji w czeskiej miejscowości Roudnice w Krkonosich. Co warto wiedzieć o tych zawodach?

1) DRUGI ROK Z RZĘDU
Już drugi rok z rzędu zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Polski w NBnO. Co wcale - wbrew pozorom - nie było takie oczywiste. W 2017 roku powróciły one do kalendarza po dwóch latach przerwy, związanych przede wszystkim z problemami klimatyczymi. Wcześniej również brakowało regularności. Seria dwóch sezonów z rzędu z imprezą tej rangi w terminarzu jest zatem bardzo pozytywnym objawem. Tym bardziej, że to właśnie NBnO są ze wszystkich dyscyplin orientacji sportowej najbliżej debiutu olimpijskiego.

2) GOŚCINNE CZECHY
Po raz drugi z rzędu Mistrzostwa Polski odbędą się w Czechach. Rok temu rozegrano je w miejscowości Josefuv Dul, leżącej u podnóża Gór Izerskich, niedaleko Jablonca nad Nysą. To nie był nawet pierwszy raz, gdy impreza tej rangi gościła po drugiej stronie Karkonoszy. Wcześniej miała miejsce już w Trutnowie, Harrachowie oraz Jilemnicach. W Polsce, przy sprzyjających warunkach, na ogół zawodnicy w NBnO rywalizowali w Jakuszycach. Zdarzały się też edycje umiejscowione w Gołdapi, Supraślu, Krynkach koło Białegostoku, czy przed trzema laty w Żelazku na Jurze. To była ostatnia edycja rozgrywana w Polsce. Tym razem śmiałków walczących o medale Mistrzostw Polski w NBnO gościć będą Roudnice v Krkonosich.


3) Z MEDALISTAMI NA TRASIE
Mistrzostwa Polski odbędą się w ramach Mistrzostw Czech w NBnO. Choć rywalizacja ta w klasyfikacji końcowej zostanie potraktowana rozłącznie, to jednak polscy zawodnicy na trasach zmierzą się ramię w ramię z dużymi gwiazdami tej dyscypliny. Reprezentanci Czech uczestniczyli w ostatnich Mistrzostwach Europy w NBnO. Tam m.in. Jakub Skoda i Lenka Mechlova potrafili zająć 9. miejsce w klasyku. Radek Laciga i Petra Hancova byli w tej samej konkurencji na 12. pozycjach. Sztafeta męska w składzie ze Skodą, Lacigą i Petrem Horvatem była zaś na piątym miejscu. Na ostatnich Mistrzostwach Świata ósme miejsce na dystansie średnim zajęła Hana Hancikova, siódme i dziewiąte miejsce zgarnęli odpowiednio: Skoda i Laciga. Ten drugi był siódmy w klasyku. Obydwaj mają też w karierze medale MŚ. Krążki z tej imprezy wywozili też Helena Randakova i Simona Karochova. Poza Horvatem wszystkich ich zobaczymy na trasach w roli rywali Polaków.


4) BEZ SPRINTU
Polacy będą walczyć na Mistrzostwach Polski w NBnO na dystansach: klasycznym oraz średnim. W odróżnieniu od 2017 roku tym razem nie będzie rozegrany sprint.  

5) ROŚNIE LISTA
Wyższa frekwencja niż ostatnio została zanotowana w seniorskich kategoriach. Wśród zgłoszonych (stan na 21 stycznia) w M21 jest aż siedemnaście zgłoszonych nazwisk przy ośmiu w 2017 roku, w K21 osiem przy sześciu w poprzedniej edycji. Dobrze wyglądają także inne kategorie: dwie zawodniczki będą reprezentować Polskę w K14, pięć pobiegnie w K17, pięć w K35. Trzech reprezentantów będziemy mieć w M14, siedmiu w M17, dziesięciu w M35 i czterech w M55. Łącznie daje to pięćdziesiąt sześć osób.

6) PRZYJAZD MEDALISTÓW
Na liście startowej brakuje zdobywców obu złotych medali w M21 z 2017 roku - Piotra Paszyńskiego oraz Krzysztofa Wołowczyka. Są natomiast obaj brązowi medaliści - Piotr Skorupa i Michał Kalata. Do M21 przeszedł też zeszłoroczny mistrz i wicemistrz z M17 - Jan Byrczek, mistrz z M20 - Kornel Szymański, a także dwaj medaliści - Marcel Domagała i Jakub Jaroszek. Wśród pań pojawią się m.in. Maria Pabich (obrończyni tytułu na średnim dystansie, wicemistrzyni w klasyku) oraz Karolina Pacek (wicemistrzyni na średnim dystansie, brązowa medalistka w klasyku). Z najważniejszych nazwisk zabraknie więc tylko mistrzyni klasyka - Anny Kamińskiej.~Wojciech Bajak
10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint09.16 Grand Prix Małopolski - E3.1- średni09.16 Mistrzostwa Śląska - sprint09.16 MMM, strefa B - sprint09.10 V Puchar Elbląga - klasyk09.10 UNTS Cup 2017 - bieg średniodystansowy09.09 UNTS Cup 2017 - bieg nocny09.09 Starówka Wieczorową Porą 3 - sprint09.09 UNTS Cup 2017 - city race09.09 Mistrzostwa Łodzi w Nocnym BnO - nocny09.09 V Puchar Elbląga - średni08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Q08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Finał08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint- Finał B08.26 WRE- South East European Orienteering Championships - long08.25 WRE- South East European Orienteering Championships - middle08.25 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - middle08.24 WRE- South East European Orienteering Championships - sprint08.19 CTZ;Grand Prix Pomorza - E208.18 CTZ;Grand Prix Pomorza - E1
Czaja AleksandraFehervari DanielGuliński DamianKosowski PawełLubocka MarcelinaMytnik MichałMossakowski WojciechMichalska OliwiaSzostak AdrianSmektała PatrykWicon PaulaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies