Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski w NBnO
  Kiedy: 24.02 do 25.02.2018
  Gdzie: Roudnice
  Mistrzostwa Polski w NBnO
 • Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1
  Kiedy: 13.04 do 15.04.2018
  Gdzie: Dworek
  Tajemnice Dolnego Śląska
 • IV Warszawska Mila
  Kiedy: 28.04 do 29.04.2018
  Gdzie: Sieraków/Słupno
  2 dni biegów średniodystansowych w podchwytliwym mazowieckim terenie; 2 dni z możliwością bezdotykowego potwierdzania punktów kontrolnych. To 4 edycja WM, ale ponownie na całkowicie nowym terenie tuż za granicami Warszawy. Dodatkowo w poniedziałek po WM odbędą się towarzyszące zawody knock-out sprint/micr-o.
 • Grand Prix Mazowsza
  Kiedy: 01.05 do 03.05.2018
  Gdzie: Nowy Dwór Maz
  Trzydniowe, największe na Mazowszu zawody z klasyfikacją łączną rozegrane w widłach trzech rzek - Wisły, Narwi i Wkry, na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka.
 • Puchar Najmłodszych
  Kiedy: 01.06 do 03.06.2018
  Gdzie: Ochędzyn
  `
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice
  .
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
50 lat w IOF-ie - pół wieku medali
2017-12-20

Image title


Rok 2017 wyznaczał 50. rocznicę przystąpienia Polski do Międzynarodowej Federacji Orientacji Sportowej (IOF). Przystąpienia do tego grona dało Polakom możliwość rywalizacji na najważniejszych imprezach międzynarodowych świata. Przez ten czas zdołali oni zanotować wiele znacznych rezultatów.    


Tylko najbardziej utytułowana zawodniczka wszech czasów w tej dyscyplinie Szwajcarka Simone Niggli-Luder i Szwedka, Jenny Johansson, wybrana wtedy najlepszym sportowcem regionu Västra Götaland, okazały się lepsze od Anny Górnickiej-Antonowicz w biegu na średnim dystansie podczas Mistrzostw Europy w 2000 roku.  


Polka pokonała w tych zawodach w sumie aż 63 konkurentki ze Starego Kontynentu, co dało jej brązowy medal imprezy. Do dziś stanowi on najcenniejszy laur Polski w gronie seniorów w biegu na orientację. Jedną lokatę za podium w ME dwukrotnie plasował się natomiast Robert Banach – w 2000 roku na średnim dystansie był sześć sekund od brązu, cztery lata później finiszował na tej pozycji w klasyku.

Kolory biały i czerwony powiewały w biegach na orientację niejednokrotnie również  nad podium innych najważniejszych imprez. Po sukcesie Górnickiej-Antonowicz na ME, w rywalizacji seniorów trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w 2002 roku w Brnie przypadło w udziale Januszowi Porzyczowi w konkurencji sprintu, kiedy to o sześć sekund wyprzedził na mecie czterokrotnego mistrza świata, Bjornara Valstada. 


Właśnie Porzycz otwiera też pokaźny rejestr polskich zdobywców medali na mistrzostwach świata juniorów. W 1991 roku w Berlinie na średnim dystansie przebiegł on 6-kilometrową trasę w czasie 27 minut 13 sekund. Nikt nie zdołał go pokonać, choć Polak po słabym rezultacie w eliminacjach startował w pierwszej części stawki i długo musiał oczekiwać na resztę rywali. Ostatecznie jednak to właśnie on został pierwszym w dziejach mistrzem świata juniorów w tej konkurencji, a zarazem otworzył dorobek medalowy Polski na najważniejszych imprezach międzynarodowych w orienteeringu. Rok później na Mistrzostwach Świata Juniorów w Finlandii, Barbara Bączek zdobyła dwa złote medale: na klasycznym i krótkim dystansie.


Od tego czasu jeszcze pięciokrotnie Polacy zwyciężali w tych zmaganiach. Zdobyli też dziewięć krążków w innych kolorach. W liczbie miejsc na podium MŚJ ustępują dzięki temu jedynie Szwedom, Norwegom, Finom, Duńczykom, Czechom, Szwajcarom i Rosjanom. Na Mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej biało-czerwoni indywidualnie wygrywali zmagania dziesięciokrotnie. Dołożyli do tego jeden triumf w sztafecie oraz jedenaście medali z innego kruszcu.


Liczne sukcesy przynosiły Polakom też Akademickie Mistrzostwa Świata, Wojskowe Mistrzostwa Świata i Europy oraz Wojskowe Igrzyska Światowe. - Raczej nie czuję się  jednak spełniony. Nie zostałem mistrzem świata seniorów... – stwierdził w jednym z wywiadów Janusz Porzycz, wielokrotny medalista wojskowych imprez.

Najważniejsza impreza w orienteeringu to rzeczywiście biała plama w dokonaniach polskich zawodników w tej dyscyplinie, choć wcześniej od nich zadebiutowało w niej tylko osiem reprezentacji. Od 1978 roku zawodnicy znad Wisły nie opuścili natomiast ani jednego startu w tych zmaganiach. Dłuższą nieprzerwaną serią występów mogą się obecnie pochwalić jedynie Australijczycy, Austriacy, Bułgarzy, Duńczycy, Finowie, Japończycy, Kanadyjczycy, Czesi, Niemcy, Norwegowie, Amerykanie, Szwedzi, Węgrzy i Brytyjczycy. Biegacze na orientację byli nawet trzecią po lekkoatletach i koszykarkach grupą sportowców z Polski, która wyruszyła na mistrzostwa świata po zniesieniu stanu wojennego w 1983 roku.


W 2003 roku organizatorzy czempionatu w BnO wytyczyli dla kobiet w biegu długim trasę, liczącą więcej kilometrów niż kiedykolwiek wcześniej. Barbara Bączek-Motała spisywała się jednak w obliczu tak morderczego wyzwania znakomicie. Rezultaty kolejnych punktów kontrolnych w Rapperswil lokowały ją w samej czołówce. U podnóża Alp przydawały się przebyte wcześniej trzy ciężkie obozy w Szwajcarii i zgrupowanie w Tatrach.


Cały dystans 11,8 kilometra pokonała w czasie 1 godziny 34 minut i 31 sekund. Ostatecznie dało jej to 6. miejsce w stawce 51 zawodniczek, czym ustanowiła nie pobity dotąd rekord najwyższego rezultatu reprezentanta Polski na MŚ. Podczas tych samych zawodów, ale na średnim dystansie 8. lokatę zajęła zaś Anna Górnicka-Antonowicz. Te dwa rezultaty stanowią jedyne osiągnięcia Polski w czołowej „dziesiątce”


Mistrzostwo świata udało się za to zdobyć w innej dyscyplinie z rodziny orientacji sportowej. Dokonała tego Anna Kamińska w sprincie w RJnO. Ta sama zawodniczka ma na swoim koncie także srebro i brąz imprezy tej rangi, a także brąz Mistrzostw Europy. Jej młodsi koledzy po fachu zdobyli zaś trzy medale Mistrzostw Europy Juniorów.

Górnicka-Antonowicz, Bączek-Motała, a także dwóch najbardziej ich utytułowanych kolegów po fachu – Robert Banach i Janusz Porzycz to prawdziwe legendy biegu na orientację w Polsce. Ten kwartet bliski był nawet brązowego medalu w debiucie tej dyscypliny na The World Games w 2001 roku w japońskiej Akicie.


Górnicka-Antonowicz osiągnęła najlepszy wynik drugiej zmiany, co dawało Polakom pozycję wiceliderów kilka sekund za plecami Norwegów. Lokatę tę utrzymał również Banach, ale nieco gorzej powiodło się kończącej rywalizację Bączek-Motale. Ostatecznie biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce z czteroma sekundami straty do Szwedów, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji.


Najlepsze wyniki na światowym poziomie Polacy zawdzięczają w wielkiej mierze trenerom, - Dawali nam swoje doświadczenie poświęcając swój cenny czas. - uzasadnia Anna Górnicka-Antonowicz. Wielką rolę w sukcesach odegrali: Andrzej Dylczyk, Tadeusz Rutkowski, Jerzy Antonowicz oraz Szwed - Tobias Borger.

~Wojciech Bajak
10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.16 Grand Prix Małopolski - E3.1- średni09.16 Mistrzostwa Śląska - sprint09.16 MMM, strefa B - sprint09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint09.10 V Puchar Elbląga - klasyk09.10 UNTS Cup 2017 - bieg średniodystansowy09.09 Mistrzostwa Łodzi w Nocnym BnO - nocny09.09 V Puchar Elbląga - średni09.09 UNTS Cup 2017 - bieg nocny09.09 Starówka Wieczorową Porą 3 - sprint09.09 UNTS Cup 2017 - city race08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Q08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Finał08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint- Finał B08.26 WRE- South East European Orienteering Championships - long08.25 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - middle08.25 WRE- South East European Orienteering Championships - middle08.24 WRE- South East European Orienteering Championships - sprint08.19 CTZ;Grand Prix Pomorza - E208.18 CTZ;Grand Prix Pomorza - E1
Borowiec KarolinaCzaika MagdalenaChodola TomaszDomagała MironKulpa MaciejKuchnowska DariaKmieciński JózefMikołajewicz KrzysztofMaliszewski KacperOleszek AleksandraPodolak ZbigniewRutkowski WaldemarStrugała BarbaraWinczewski PiotrWoch NataliaWykrzykowski AndrzejŁupaczewski KrzysztofŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies