Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - MP Long
  Kiedy: 2018-04-08
  Gdzie: Nawojowa Góra
  .
 • Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1
  Kiedy: 13.04 do 15.04.2018
  Gdzie: Dworek
  Tajemnice Dolnego Śląska
 • IV Warszawska Mila
  Kiedy: 28.04 do 29.04.2018
  Gdzie: Sieraków/Słupno
  2 dni biegów średniodystansowych w podchwytliwym mazowieckim terenie; 2 dni z możliwością bezdotykowego potwierdzania punktów kontrolnych. To 4 edycja WM, ale ponownie na całkowicie nowym terenie tuż za granicami Warszawy. Dodatkowo w poniedziałek po WM odbędą się towarzyszące zawody knock-out sprint/micr-o.
 • Grand Prix Mazowsza
  Kiedy: 01.05 do 03.05.2018
  Gdzie: Nowy Dwór Maz
  Trzydniowe, największe na Mazowszu zawody z klasyfikacją łączną rozegrane w widłach trzech rzek - Wisły, Narwi i Wkry, na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka.
 • Klubowe Mistrzostwa Polski
  Kiedy: 18.05 do 20.05.2018
  Gdzie: Lublin
  .
 • Puchar Najmłodszych
  Kiedy: 01.06 do 03.06.2018
  Gdzie: Ochędzyn
  `
 • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 1
  Kiedy: 09.06 do 10.06.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice
  .
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[BnO - MP: klasyk] Złoto jak cola!
2017-09-27

Image title


Opodal Rumii rozdano kolejne komplety medali MP w konkurencji indywidualnej. Tym razem najlepsi zawodnicy w kraju zmierzyli się na dystansie klasycznym. Do mety dobiegło 278 zawodników. Na najwyższym stopniu podium najczęściej stawali biegacze UKS Azymut 45 Gdynia. Najbardziej prestiżowe zwycięstwa - w K21 i M21 - przypadły jednak w udziale przedstawicielom odpowiednio: UKS Orientuś Łódź i WKS Grunwald Poznań.


2002 rok. To wtedy Adam Małysz zdobywał pierwsze medale olimpijskie, papież Jan Paweł II odbywał swą ostatnią pielgrzymkę do Polski, w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum olimpijskiego, a telewizja właśnie nadała ostatni odcinek kultowego programu Disco Polo Live. Właśnie wtedy Barbara Bączek-Motała (jeszcze wyłącznie pod panieńskim nazwiskiem) z WKS Wawel Kraków w wieku 21 lat zdobyła swój pierwszy medal MP w klasyku, rozdzielając na podium Annę Górnicką-Antonowicz i Monikę Deptę. W Puszczy Darżlubskiej jej rywalki zwyciężały w kategoriach odpowiednio: K45 i K40, a ona... nadal rozdaje karty w K21!


Tym razem weteranka bojów w BnO zajęła 2. pozycję w kategorii seniorek, plasując się pomiędzy młodszymi od siebie o 24 lata: Aleksandrą Hornik (WKS Grunwald Poznań) i Mają Morawską (UKS Azymut 45 Gdynia). Bezkonkurencyjna w tym starciu okazała się Hornik. Z Bączek-Motałą wygrała różnicą blisko trzynastu minut. To druga największa przewaga nad wicemistrzynią tego dnia (po K65). Brązowa medalistka straciła do zwyciężczyni prawie czternaście minut. To już jej drugi medal w tym sezonie w K21, po złocie na długim dystansie. Dwa medale indywidualne, oba złote (sprint i klasyk) ma też Aleksandra Hornik. Tym razem z wygranych cieszyli się także jej rodzice: Zbigniew (w M60) i Alicja (w K50). Na starcie zabrakło natomiast obrończyni tytułu w K21 - Hanny Wiśniewskiej. Najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką z poprzedniego roku była w ten sposób wicemistrzyni, Ewa Gwóźdź (UKS Orientuś). Zajęła ona 4. miejsce ze stratą prawie pięciu minut do podium.


U mężczyzn natomiast trzecia konkurencja indywidualna i trzeci triumfator. Do Mikołaja Dutkowskiego (UKS Arkady Raszków) i Piotra Parfianowicza (UNTS Warszawa) tym razem dołączył Rafał Podziński (UKS Orientuś Łódź). Przedstawiciel TOP 100 w World Ranking osiągnął wynik 95 minut 9 sekund, co pozwoliło mu wyprzedzić wicemistrza - Michała Olejnika (WKS Grunwald Poznań) o prawie trzy minuty. To jego pierwsza wygrana w tej konkurencji na MP. Na trzecim miejscu podium znalazł się Mateusz Wensław (UKS Azymut 45). Oprócz czołowej trójki poniżej wyniku stu minut zmieścił się jeszcze 4. na mecie Krzysztof Rzeńca (UKS Orientuś Łódź). Bezpośrednio za nim finiszował zaś Wojciech Kowalski. Dla obrońcy tytułu po trzech latach z rzędu z medalem, tym razem zabrakło miejsca na podium. Z medalistów klasyka poprzedniego sezonu w M21 tym razem w TOP-3 znalazł się tylko Olejnik. To już jego trzecia edycja z rzędu z takim wynikiem. Po złocie i brązie przyszedł czas na srebro.


- Po ciężkim tygodniu, na naprawdę bardzo wymagającym - zwłaszcza mentalnie - ponad półtoragodzinnym klasyku złoty medal smakuje jak zimniutka Cola - skomentował mistrz na swoim profilu na facebooku - Po pierwszych pięciu punktach, gdzie kompletnie nie rozumiałem terenu, pojawiła się myśl o zejściu z trasy. Na szczęście dałem sobie czas i obudziłem się z tego letargu. Rozbujałem się na dobre i pod koniec trasy dogoniłem Michała Olejnika, który bardzo motywował mnie do dawania z siebie 101% w samej końcówce. Zrobiliśmy co prawda dwa juniorskie błędy po spotkaniu się, więc podejrzewam, że obaj wykręcilibyśmy lepsze czasy łączne, biegnąc ten fragment osobno. Jednak cieszę się bardzo z tego, jak wyszło, i dziękuje za wsparcie teraz i zawsze. Nie jestem w stanie policzyć, ile razy na trasie się przewracałem i sądzę, że wybluźniłem się na kolejne... 18 godzin, bo już jutro bieg sztafetowy. Jako ciekawostkę dodam, że jest to moje 11 z rzędu zwycięstwo na polskiej ziemi - w końcu jakieś naprawdę znaczące.

~Wojciech Bajak
10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint09.16 Grand Prix Małopolski - E3.1- średni09.16 Mistrzostwa Śląska - sprint09.16 MMM, strefa B - sprint09.10 V Puchar Elbląga - klasyk09.10 UNTS Cup 2017 - bieg średniodystansowy09.09 UNTS Cup 2017 - bieg nocny09.09 Starówka Wieczorową Porą 3 - sprint09.09 UNTS Cup 2017 - city race09.09 Mistrzostwa Łodzi w Nocnym BnO - nocny09.09 V Puchar Elbląga - średni08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Q08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Finał08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint- Finał B08.26 WRE- South East European Orienteering Championships - long08.25 WRE- South East European Orienteering Championships - middle08.25 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - middle08.24 WRE- South East European Orienteering Championships - sprint08.19 CTZ;Grand Prix Pomorza - E208.18 CTZ;Grand Prix Pomorza - E1
Czaja AleksandraFehervari DanielGuliński DamianKosowski PawełLubocka MarcelinaMytnik MichałMossakowski WojciechMichalska OliwiaSzostak AdrianSmektała PatrykWicon PaulaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies