Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
 • Nowy WOC
  Nadchodza duże zmiany w formule Mistrzostw Swiata Seniorów w BnO. W 2019 roku zostanie zorganizowany "lesny WOC", w 2020 natomiast - "sprinterski". I tak będzie to wygladać przez kolejne lata, dwa rodzaje Mistrzostw będa organizowane naprzemiennie.
[BnO - TWG] Rekord sprintu!
2017-07-26

Image title

Listę najlepszych osiągnięć Polaków w historii rywalizacji sprinterskiej na imprezie rangi The World Games odtąd otwierają trzy wyniki z biegu rozegranego we wtorek we Wrocławiu. Aleksandra Hornik, Bartosz Pawlak oraz Piotr Parfianowicz zanotowali wyższe rezultaty aniżeli stanowiąca dotychczasowy rekord w tej konkurencji w wykonaniu biało-czerwonych, 29. pozycja z 2013 roku. Hornik została ponadto czwartym reprezentantem Polski w historii, który na The World Games uplasował się w najlepszej "15" w konkurencji indywidualnej.

Dotychczas w pierwszej "15" mieścili się tylko Janusz Porzycz - 13. (2001), Robert Banach - 14. (2001) i Monika Depta - 14. (2005). Wszyscy oni jednak dokonali tego na dystansie średnim. W sprincie, wprowadzonym do programu The World Games w 2009 roku, najlepsze dotychczasowe osiągnięcie stanowiła 29. pozycja Anny Morawskiej (2013).

Nową rekordzistką Polski w tej konkurencji została więc Aleksandra Hornik. Polka pojawiła się na starcie z wymalowanymi na policzkach biało-czerwonymi barwami. Bojowy nastrój towarzyszył jej także na trasie. W nieco chłodnym Wrocławiu dobrze poradziła sobie z wyzwaniami trasy, poprowadzonej ulicami Starego Miasta. Po swoim pojawieniu się na mecie zajmowała 2. miejsce, przegrywając tylko z Laurą Robertson. Ostatecznie skończyła rywalizację na 15. miejscu.

Wrocław to rodzinne miasto drugiej z Polek, startujących w tym sprincie - Weroniki Cych. Nie poszło jej jednak tak dobrze jak reprezentacyjnej koleżance. Ostatecznie skończyła zmagania na 31. miejscu, przegrywając TOP-30 o 5 sekund. Bezkonkurencyjna była w tym starcie Dunka Maja Alm. Nad drugą zawodniczką w stawce zyskała ona przewagę ponad pół minuty. Gdy Bartosz Pawlak i Piotr Parfianowicz dowiedzieli się tego po swoim biegu, tylko z uznaniem pokiwali głowami...

Obok siebie na liście startowej i obok siebie na mecie. Tak wyglądała z kolei rywalizacja w sprincie w wydaniu męskiej części kadry biało-czerwonych. Piotr Parfianowicz wystartował jako 14., a Bartosz Pawlak jako 15. zawodnik w zawodach. I niemal na wszystkich międzyczasach uzyskiwali bardzo zbliżone wyniki do siebie. Ostatecznie górą o niecałe 3 sekundy był zawodnik WKS Grunwald Poznań. Taka różnica zdecydowała o podziale miejsc 21. i 22. między Polaków. Do pojawienia się na mecie Fabiana Hertnera klasyfikacji przewodził właśnie polski duet.

Był to debiut mężczyzn z Polski w sprincie BnO na The World Games. Dotychczas w tej konkurencji wprowadzonej do programu przed ośmiu laty miały okazję uczestniczyć tylko Monika Gajda i Anna Morawska. Męska część ekipy powróciła na zmagania na imprezie tej rangi natomiast po szesnastu latach nieobecności. Od 2001 roku, gdy wystartowali Janusz Porzycz, Robert Banach, na trasach TWG w Duisburgu, Kaohsiungu i Cali nie było już żadnego z Polaków.

Wśród mężczyzn rywalizacja była bardziej zacięta niż wśród kobiet. Triumfator  Jerker Lyssel (Szwecja) wygrał o 2,3 sekundy z Belgiem Yannickiem Michielsem. Zdobywca brązowego medalu, Matthias Kyburz, swój sukces zawdzięcza desperackiemu atakowi przypuszczonemu na ostatnich metrach, dzięki któremu pokonał Rusłana Glibowa z Ukrainy o 1,3 sekundy.

~Wojciech Bajak
10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint09.16 Grand Prix Małopolski - E3.1- średni09.16 Mistrzostwa Śląska - sprint09.16 MMM, strefa B - sprint09.10 V Puchar Elbląga - klasyk09.10 UNTS Cup 2017 - bieg średniodystansowy09.09 UNTS Cup 2017 - bieg nocny09.09 Starówka Wieczorową Porą 3 - sprint09.09 UNTS Cup 2017 - city race09.09 Mistrzostwa Łodzi w Nocnym BnO - nocny09.09 V Puchar Elbląga - średni08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Q08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Finał08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint- Finał B08.26 WRE- South East European Orienteering Championships - long08.25 WRE- South East European Orienteering Championships - middle08.25 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - middle08.24 WRE- South East European Orienteering Championships - sprint08.19 CTZ;Grand Prix Pomorza - E208.18 CTZ;Grand Prix Pomorza - E1
Abramowicz AnnaBromboszcz MałgorzataBonarska AleksandraCzernicka JagodaCiesielska AmandaDamps KingaGzowski MateuszKukla SzymonKlimkowski MarcinMazurkiewicz JolantaMiętus MateuszNiedźwiecki AdrianSyczuk ZuzannaSzałkowski PawełŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies