Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[BnO - MŚJ] Bez medali, ale z pozytywami
2017-07-21

Image title

W ubiegłym tygodniu polskie nadzieje w BnO rywalizowały na Mistrzostwach Świata Juniorów w Finlandii. Od 2014 roku na imprezie tej rangi biało-czerwoni medale zdobywali tylko w latach parzystych. Niestety reguła ta potwierdziła się także w Kraju Tysiąca Jezior. Na ich koncie znalazł się za to jeden rezultat znamionujący dobrze wykonaną pracę. To 8. miejsce Zuzanny Wańczyk w klasyku.
 

Była to jedyna indywidualna lokata Polaków w pierwszej "10" na tych zawodach. Wańczyk świetnie zaczęła rywalizację. Na pierwszych kilometrach oscylowała wokół podium. wśród blisko 150 zawodniczek startujących w tej konkurencji. Potem najgroźniejsze przeciwniczki nieco podkręciły tempo i Polka nieco spadła w klasyfikacji. Nie wypadła jednak poza TOP-10, a bieg zakończyła na 8. pozycji ze stratą nieco ponad 8,5 minuty do triumfatorki zmagań. To najlepszy wynik reprezentanta Polski od 2013 roku, gdy Piotr Parfianowicz zdobył mistrzostwo świata juniorów w tej konkurencji. Z kobiet poprzednio lepiej wypadła Hanna Wiśniewska - 7. w 2010 roku.
 
Drugi najwyższy wynik indywidualny Polakom przyniósł bieg na dystansie średnim, gdzie Fryderyk Pryjma osiągnął 13. czas zmagań, tracąc do zwycięzcy 4 minuty. To jednocześnie najlepszy wynik męskiej części ekipy w tych MŚJ. Drugim pozytywem w tej konkurencji była postawa w eliminacjach. Aż pięcioro Polaków zdołało przebrnąć kwalifikacje. Był to 11. rezultat wśród wszystkich startujących reprezentacji. W finale jednak nie poszło już tak dobrze. Po Pryjmie najlepiej spisała się Zuzanna Morawska, która finiszowała na 30. miejscu.

Zdecydowanie najgorzej Polakom poszedł sprint. Żadnemu z biało-czerwonych nie udało się uplasować w najlepszej "40" zmagań. Najlepiej wypadli: Fryderyk Pryjma - 46, Zuzanna Morawska i Marcin Biederman - oboje 54. Być może wpływ na te rezultaty miała liczna obsada. Na starcie łącznie stanęło ponad 300 uczestników! 
 
Fryderyk Pryjma skompletował w ten sposób "krajowego hat-tricka". Był on najlepszym przedstawicielem polskiej ekipy wśród mężczyzn w każdej z trzech konkurencji indywidualnych.
 
MŚJ zwieńczyła jedyna zespołowa konkurencja tej imprezy - sztafeta. Lepiej wypadła w niej żeńska część ekipy. Drużyna w składzie Maria Gorczyca - Zuzanna Morawska - Zuzanna Wańczyk dobiegła do mety z 15. czasem. Wśród pierwszych zespołów krajowych zajęła zaś 10. miejsce! Duża w tym zasługa kończącej zmagania - Wańczyk. Na swojej zmianie zdołała ona wyprzedzić między innymi Bułgarkę, Brytyjkę, Węgierkę. Dało jej to 10. wynik trzeciej zmiany.
 
Drużyna męska była 23., a 16. w klasyfikacja pierwszych zespołów. Na ten wynik zapracowali Marcin Biederman, Kacper Kuca, Fryderyk Pryjma. Na uwagę zasługuje zwłaszcza występ ostatniego z tercetu. Osiągnął on 13. rezultat trzeciej zmiany. Poza Pryjmą i Wańczyk reszta Polaków na swoich zmianach zakończyła poza najlepszą "20".
 
W zawodach męskich brał też udział... mieszany polski zespół, złożony z Jana Barana, Justyny Kostrzewskiej oraz Dagmary Dominiak. Zajęli oni 43. miejsce.
 
WYNIKI POLAKÓW
Jan Baran - DSQ (Q dystans średni), 118. (sprint), 123. (klasyk), 43. (sztafeta męska; 27. na I zmianie)
Marcin Biederman - 54. (dystans średni), 54. (sprint), 68. (klasyk), 23. (sztafeta męska; 41. na I zmianie)
Dagmara Dominiak - DNF (finał C - dystans średni), DSQ (sprint), 101. (klasyk), 43. (sztafeta męska; 42. na III zmianie)
Maria Gorczyca - 52. (dystans średni), 99. (sprint), 77. (klasyk), 15. (sztafeta żeńska; 23. na I zmianie)
Justyna Kostrzewska - 1. (finał C - dystans średni), 73. (sprint), 112. (klasyk), 43. (sztafeta męska, 53. na II zmianie)
Kacper Kuca - 22. (finał B - dystans średni), 73. (sprint), 53. (klasyk), 23. (sztafeta męska; 25. na II zmianie)
Zuzanna Morawska - 30. (dystans średni), 54. (sprint), 54. (klasyk), 15. (sztafeta żeńska; 24. na II zmianie)
Fryderyk Pryjma - 13. (dystans średni), 46. (sprint), 45. (klasyk), 23. (sztafeta męska; 13. na III zmianie)
Piotr Rzeńca - DNS (Q dystans średni), 99. (sprint), DNS (klasyk)
Zuzanna Wańczyk - 58. (dystans średni), DSQ (sprint), 8. (klasyk), 15. (sztafeta żeńska; 10. na III zmianie)

~Wojciech Bajak
10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.16 Grand Prix Małopolski - E3.1- średni09.16 Mistrzostwa Śląska - sprint09.16 MMM, strefa B - sprint09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint09.10 V Puchar Elbląga - klasyk09.10 UNTS Cup 2017 - bieg średniodystansowy09.09 Mistrzostwa Łodzi w Nocnym BnO - nocny09.09 V Puchar Elbląga - średni09.09 UNTS Cup 2017 - bieg nocny09.09 Starówka Wieczorową Porą 3 - sprint09.09 UNTS Cup 2017 - city race08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Q08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Finał08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint- Finał B08.26 WRE- South East European Orienteering Championships - long08.25 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - middle08.25 WRE- South East European Orienteering Championships - middle08.24 WRE- South East European Orienteering Championships - sprint08.19 CTZ;Grand Prix Pomorza - E208.18 CTZ;Grand Prix Pomorza - E1
Dobroś AleksandraDuda MariaKolasa SylwiaKlekotta KamilMaciejewska DariaMądrzyński ZbigniewMichalak AlicjaPabich AdriannaPelo ArturPietrusińska NicolaPatrzałek MaciejUlasiński JakubWysocka MałgorzataZielczyński PiotrŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies