Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski , Puchar Najmłodszych - Etap 1 sprint
  Kiedy: 2018-05-27
  Gdzie: Krapkowice
  .
 • Puchar Najmłodszych
  Kiedy: 01.06 do 03.06.2018
  Gdzie: Ochędzyn
  `
 • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 1
  Kiedy: 09.06 do 10.06.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Głuchołazy Cup
  Kiedy: 15.06 do 17.06.2018
  Gdzie: Głuchołazy
  .
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice
  .
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • V Bukowa Cup
  Kiedy: 19.10 do 21.10.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[BnO] Czy wiesz, że...? Przed MP - sprint i sztafeta sprinterska
2017-06-02

Image title


Przed nami druga część tegorocznych zmagań w ramach Mistrzostw Polski w Biegu na Orientację. Tym razem najlepsi zawodnicy z kraju zmierzą się w sztafecie sprinterskiej oraz w sprincie. Areną zmagań będzie zaś największe miasto za linią Wisły - Lublin. Co jeszcze warto wiedzieć o tej rywalizacji?
1) Po raz siedemnasty
To już siedemnasta edycja Mistrzostw Polski w BnO na dystansie sprinterskim. Po raz szósty zostaną z kolei rozdane medale w sztafecie sprinterskiej, w tym po raz drugi podczas jednej imprezy. Tak było w 2016 roku, gdzie sprint odbył się 4 czerwca w Łodzi, a dzień później w pobliskim Uniejowie zawodnicy rywalizowali w Uniejowie w sztafetach. Rozdzielnie zaś rywalizacja przebiegała w 2015 (sprint - Kraków, sztafeta sprinterska - Wrocław), 2014 (sprint - Warszawa, 7 czerwca; sztafeta sprinterska - Warszawa, 5 października), 2013 (sprint - Zamość, sztafeta sprinterska - Pruchnik) oraz 2012 roku (sprint - Poznań, sztafeta sprinterska - Kwidzyn).


2) Debiut Lublina
Na liście organizatorów Mistrzostw Polski zadebiutuje w najbliższy weekend Lublin. Imprezy takiej rangi odbywały się już w tym regoionie. Jak na przykład przed rokiem w klasyku i sztafecie w Batorzu koło Janowa Lubelskiego, czy w 2013 roku w sprincie w Zamościu i nocnym BnO w Starym Zamościu w 2009 roku. Dla stolicy województwa lubelskiego będzie to jednak premiera w roli gospodarza Mistrzostw Polski w BnO. W sobotę na Osiedlu Widok rozegrane zostaną sztafety sprinterskie, w niedzielę zaś na Starym Mieście wystąpią sprinterzy indywidualnie.


3) Jedna obrona
Przed rokiem mistrzostwo Polski w sprincie zdobyli Ewa Gwóźdź oraz Bartosz Pawlak. Jeśli udałoby im się powtórzyć ten wyczyn, dołączyliby do bardzo wąskiego grona biegaczy, którym udało się obronić tytuł w tej specjalności. Jak dotąd dokonał bowiem tego tylko Wojciech Kowalski, który finiszował na pierwszym miejscu w 2012 i 2013 roku. Wśród kobiet jeszcze żadnej zawodniczce się to nie udało.


4) Multi-Kowalski
Na liście medalistów Mistrzostw Polski w tej konkurencji wśród seniorów znajdują się trzydzieści trzy nazwiska. Wśród nich: 
 • 21 zawodników zdobywało medal więcej niż raz, 
 • 20 zawodników zdobywało złoto, 
 • 8 zawodników zdobywało złoto więcej niż raz. 

Rekordzistą w tym gronie jest Wojciech Kowalski. Stał on na podium w sprincie już osiem razy (4 x złoto, 4 x srebro). Na drugim miejscu znajduje się Anna Górnicka Antonowicz (2 x złoto, 4 x srebro, 1 x brąz), na trzecm ex aequo - Monika Depta (3 x złoto, 1 x srebro, 2 x brąz) oraz Iwona Wicha (2 x złoto, 3 x brąz, 1 x srebro). Szanse awansu na trzeci stopień podium ma teraz Bartosz Pawlak (2 x złoto, 2 x srebro, 1 x brąz). Kowalski oraz Depta przewodzą też klasyfikacji pod względem złotych medali.


5) Seria rekordowa
Po poprzednich Mistrzostwach Polski Bartosz Pawlak ustanowił rekord najdłuższej serii lokat na podium w historii tej konkurencji. Zawodnik z Poznania nie wypadł z czołowej trójki od 2012 roku. Zdobywał więc medale w pięciu kolejnych krajowych czempionatach w sprincie. Na drugim miejscu pod tym względem znajdują się Marta Florkowska, Anna Górnicka-Antonowicz, Monika Depta, Iwona Wicha (trwająca seria) oraz Wojciech Kowalski - po cztery kolejne mistrzostwa z medalem. 


6) Cztery konkurencje z rzędu
Najdłuższą aktualną serią pod względem kolejnych indywidualnych startów na Mistrzostwach Polski z medalem na koncie legitymuje się zaś obecnie Michał Olejnik. Zawodnik WKS Grunwald Poznań stawał na podium w pierwszej tegorocznej konkurencji Mistrzostw Polski - długim dystansie, jak też na średnim dystansie, biegu nocnym oraz w klasyku w 2016 roku.


7) Wołowczyk z pełną pulą
W rtrzech ostatnich edycjach Mistrzostw Polski w sztafecie sprinterskiej wśród seniorów na podium za każdym razem stawał tylko Krzysztof Wołowczyk (UNTS Warszawa). Ma on na koncie złoto oraz dwa brązowe krążki. Po dwie lokaty w trzech ostatnich edycjach na podium mają Wojciech Kowalski, Hanna Wiśniewska, Jolanta Kołosińska, Piotr Parfianowicz oraz Barbara Żebrowska
~Wojciech Bajak
05.13 Mistrzostwa Gdyni – Puchar Pomorza - dystans średni05.12 Puchar Paulinum - bieg średniodystansowy05.12 Puchar Paulinum - bieg sprinterski05.03 Grand Prix Mazowsza - Etap 305.02 Grand Prix Mazowsza - Etap 205.01 Grand Prix Mazowsza - Etap 104.29 IV Warszawska Mila - Warszawska Mila04.28 IV Warszawska Mila - Etap 104.22 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskego w BnO - klasyk04.21 Mistrzostwa Polic w Sprinterskim BnO - etap 104.21 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego w BnO - bieg nocny04.15 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 3 - middle04.14 Mistrzostwa woj. Warmińsko-Mazurskiego - Etap104.14 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 2 - klasyk04.13 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1 - middle04.08 Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - MP Long03.25 Mistrzostwa woj. pomorskiego - long03.24 Powitanie wiosny - etap103.24 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średniodystansowy BnO10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint
Bałamut PiotrDeptulski MateuszFrątczak SławomirGapiński MikołajGalasiński MateuszJarosz JoannaKurzawińska DorotaKowalski CezaryKowalski CezaryLisiak PawełMyślak DorotaOkła AngelikaSznajder SebastianSowała JakubSkibińska WiktoriaWalasz PiotrŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies