Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - MP Long
  Kiedy: 2018-04-08
  Gdzie: Nawojowa Góra
  .
 • Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1
  Kiedy: 13.04 do 15.04.2018
  Gdzie: Dworek
  Tajemnice Dolnego Śląska
 • IV Warszawska Mila
  Kiedy: 28.04 do 29.04.2018
  Gdzie: Sieraków/Słupno
  2 dni biegów średniodystansowych w podchwytliwym mazowieckim terenie; 2 dni z możliwością bezdotykowego potwierdzania punktów kontrolnych. To 4 edycja WM, ale ponownie na całkowicie nowym terenie tuż za granicami Warszawy. Dodatkowo w poniedziałek po WM odbędą się towarzyszące zawody knock-out sprint/micr-o.
 • Grand Prix Mazowsza
  Kiedy: 01.05 do 03.05.2018
  Gdzie: Nowy Dwór Maz
  Trzydniowe, największe na Mazowszu zawody z klasyfikacją łączną rozegrane w widłach trzech rzek - Wisły, Narwi i Wkry, na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka.
 • Klubowe Mistrzostwa Polski
  Kiedy: 18.05 do 20.05.2018
  Gdzie: Lublin
  .
 • Puchar Najmłodszych
  Kiedy: 01.06 do 03.06.2018
  Gdzie: Ochędzyn
  `
 • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 1
  Kiedy: 09.06 do 10.06.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice
  .
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[BnO] Czy wiesz, że...? Przed MP - sprint i sztafeta sprinterska
2017-06-02

Image title


Przed nami druga część tegorocznych zmagań w ramach Mistrzostw Polski w Biegu na Orientację. Tym razem najlepsi zawodnicy z kraju zmierzą się w sztafecie sprinterskiej oraz w sprincie. Areną zmagań będzie zaś największe miasto za linią Wisły - Lublin. Co jeszcze warto wiedzieć o tej rywalizacji?
1) Po raz siedemnasty
To już siedemnasta edycja Mistrzostw Polski w BnO na dystansie sprinterskim. Po raz szósty zostaną z kolei rozdane medale w sztafecie sprinterskiej, w tym po raz drugi podczas jednej imprezy. Tak było w 2016 roku, gdzie sprint odbył się 4 czerwca w Łodzi, a dzień później w pobliskim Uniejowie zawodnicy rywalizowali w Uniejowie w sztafetach. Rozdzielnie zaś rywalizacja przebiegała w 2015 (sprint - Kraków, sztafeta sprinterska - Wrocław), 2014 (sprint - Warszawa, 7 czerwca; sztafeta sprinterska - Warszawa, 5 października), 2013 (sprint - Zamość, sztafeta sprinterska - Pruchnik) oraz 2012 roku (sprint - Poznań, sztafeta sprinterska - Kwidzyn).


2) Debiut Lublina
Na liście organizatorów Mistrzostw Polski zadebiutuje w najbliższy weekend Lublin. Imprezy takiej rangi odbywały się już w tym regoionie. Jak na przykład przed rokiem w klasyku i sztafecie w Batorzu koło Janowa Lubelskiego, czy w 2013 roku w sprincie w Zamościu i nocnym BnO w Starym Zamościu w 2009 roku. Dla stolicy województwa lubelskiego będzie to jednak premiera w roli gospodarza Mistrzostw Polski w BnO. W sobotę na Osiedlu Widok rozegrane zostaną sztafety sprinterskie, w niedzielę zaś na Starym Mieście wystąpią sprinterzy indywidualnie.


3) Jedna obrona
Przed rokiem mistrzostwo Polski w sprincie zdobyli Ewa Gwóźdź oraz Bartosz Pawlak. Jeśli udałoby im się powtórzyć ten wyczyn, dołączyliby do bardzo wąskiego grona biegaczy, którym udało się obronić tytuł w tej specjalności. Jak dotąd dokonał bowiem tego tylko Wojciech Kowalski, który finiszował na pierwszym miejscu w 2012 i 2013 roku. Wśród kobiet jeszcze żadnej zawodniczce się to nie udało.


4) Multi-Kowalski
Na liście medalistów Mistrzostw Polski w tej konkurencji wśród seniorów znajdują się trzydzieści trzy nazwiska. Wśród nich: 
 • 21 zawodników zdobywało medal więcej niż raz, 
 • 20 zawodników zdobywało złoto, 
 • 8 zawodników zdobywało złoto więcej niż raz. 

Rekordzistą w tym gronie jest Wojciech Kowalski. Stał on na podium w sprincie już osiem razy (4 x złoto, 4 x srebro). Na drugim miejscu znajduje się Anna Górnicka Antonowicz (2 x złoto, 4 x srebro, 1 x brąz), na trzecm ex aequo - Monika Depta (3 x złoto, 1 x srebro, 2 x brąz) oraz Iwona Wicha (2 x złoto, 3 x brąz, 1 x srebro). Szanse awansu na trzeci stopień podium ma teraz Bartosz Pawlak (2 x złoto, 2 x srebro, 1 x brąz). Kowalski oraz Depta przewodzą też klasyfikacji pod względem złotych medali.


5) Seria rekordowa
Po poprzednich Mistrzostwach Polski Bartosz Pawlak ustanowił rekord najdłuższej serii lokat na podium w historii tej konkurencji. Zawodnik z Poznania nie wypadł z czołowej trójki od 2012 roku. Zdobywał więc medale w pięciu kolejnych krajowych czempionatach w sprincie. Na drugim miejscu pod tym względem znajdują się Marta Florkowska, Anna Górnicka-Antonowicz, Monika Depta, Iwona Wicha (trwająca seria) oraz Wojciech Kowalski - po cztery kolejne mistrzostwa z medalem. 


6) Cztery konkurencje z rzędu
Najdłuższą aktualną serią pod względem kolejnych indywidualnych startów na Mistrzostwach Polski z medalem na koncie legitymuje się zaś obecnie Michał Olejnik. Zawodnik WKS Grunwald Poznań stawał na podium w pierwszej tegorocznej konkurencji Mistrzostw Polski - długim dystansie, jak też na średnim dystansie, biegu nocnym oraz w klasyku w 2016 roku.


7) Wołowczyk z pełną pulą
W rtrzech ostatnich edycjach Mistrzostw Polski w sztafecie sprinterskiej wśród seniorów na podium za każdym razem stawał tylko Krzysztof Wołowczyk (UNTS Warszawa). Ma on na koncie złoto oraz dwa brązowe krążki. Po dwie lokaty w trzech ostatnich edycjach na podium mają Wojciech Kowalski, Hanna Wiśniewska, Jolanta Kołosińska, Piotr Parfianowicz oraz Barbara Żebrowska
~Wojciech Bajak
10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint09.16 Grand Prix Małopolski - E3.1- średni09.16 Mistrzostwa Śląska - sprint09.16 MMM, strefa B - sprint09.10 V Puchar Elbląga - klasyk09.10 UNTS Cup 2017 - bieg średniodystansowy09.09 UNTS Cup 2017 - bieg nocny09.09 Starówka Wieczorową Porą 3 - sprint09.09 UNTS Cup 2017 - city race09.09 Mistrzostwa Łodzi w Nocnym BnO - nocny09.09 V Puchar Elbląga - średni08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Q08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Finał08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint- Finał B08.26 WRE- South East European Orienteering Championships - long08.25 WRE- South East European Orienteering Championships - middle08.25 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - middle08.24 WRE- South East European Orienteering Championships - sprint08.19 CTZ;Grand Prix Pomorza - E208.18 CTZ;Grand Prix Pomorza - E1
Czaja AleksandraFehervari DanielGuliński DamianKosowski PawełLubocka MarcelinaMytnik MichałMossakowski WojciechMichalska OliwiaSzostak AdrianSmektała PatrykWicon PaulaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies