Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski , Puchar Najmłodszych - Etap 1 sprint
  Kiedy: 2018-05-27
  Gdzie: Krapkowice
  .
 • Puchar Najmłodszych
  Kiedy: 01.06 do 03.06.2018
  Gdzie: Ochędzyn
  `
 • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 1
  Kiedy: 09.06 do 10.06.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Głuchołazy Cup
  Kiedy: 15.06 do 17.06.2018
  Gdzie: Głuchołazy
  .
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice
  .
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • V Bukowa Cup
  Kiedy: 19.10 do 21.10.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[NBnO] Czy wiesz, że... Mistrzostwa Polski 2017
2017-02-17

Image title

Zaczyna się mistrzowska batalia w 2017 roku w dyscyplinach orientacji sportowej. Na pierwszy ogień idzie Narciarski Bieg na Orientację. - Mamy poważną barierę w postaci braku miejsc, gdzie można NBnO uprawiać.  Ale jednocześnie usilnie wspieram orgazatorów aby Mistrzostwa w tej konkurencji odbyły sie w tym roku. - mówił pod koniec grudnia w wywiadzie Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak. Na szczęście starania zostały zwieńczone sukcesem! Zmagania w tej konkurencji odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę (18-19 lutego) w czeskiej miejscowości Jusefuv Dul.


Co warto wiedzieć o tej imprezie?

CZESKI POWRÓT
Po dwóch latach przerwy do kalendarza Polskiego Związku Orientacji Sportowej powróciły Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację. Tym razem rozgrywane one będą na czeskiej ziemi, w miejscowości Josefuv Dul, leżącej u podnóża Gór Izerskich, niedaleko Jablonca nad Nysą. To już nie pierwszy raz, gdy impreza tej rangi gościć będzie po drugiej stronie Karkonoszy. Rozgrywano ją już w Trutnowie, Harrachowie oraz Jilemnicach. W Polsce, przy sprzyjających warunkach, na ogół zawodnicy w NBnO rywalizowali w Jakuszycach. Zdarzały się też edycje umiejscowione w Gołdapi, Supraślu, Krynkach koło Białegostoku, czy przed dwoma laty w Żelazku na Jurze.

PIERWSZE MIĘDZYNARODOWE
Pierwsza edycja Mistrzostw Polski w Narciarskim Biegu na Orientację miała miejsce niemal równo osiemnaście lat temu: 21-23 lutego 1999 roku w Jakuszycach. Była to zatem druga konkurencja w rodzimej orientacji sportowej - po BnO - która dorobiła się krajowych mistrzostw. Od tamtej pory rozegrano jeszcze piętnaście edycji. Ostatnia miała miejsce w 2015 roku w Żelazku. Rok temu MP NBnO były umieszczone w Centralnym Terminarzu Zawodów, jednak nie znaleziono organizatorów. Po raz pierwszy w tym roku Mistrzostwom Polski nadano zaś rangę "Międzynarodowych".

Z MEDALISTAMI NA TRASIE
Mistrzostwa Polski odbędą się w ramach Mistrzostw Czech w NBnO. Choć rywalizacja ta w klasyfikacji końcowej zostanie potraktowana rozłącznie, to jednak Polscy zawodnicy na trasach zmierzą się ramię w ramię z dużymi gwiazdami tej dyscypliny. Wśród zgłoszonych znajdują się m.in. medaliści MŚ w NBnO - Jakub Skoda, Radek Laciga, Jiri Bouchal, Helena Randakova, czy Simona Karochova, a także narciarze notowani w TOP 60 World Ranking w tej konkurencji - Petra Hancova, Kristyna Kolinova, Johanka Simkova, Katerina Neumanova, Petr Horvat.

MŁODZIEŻ NAJLICZNIEJSZA
Obecnie na liście zgłoszonych figuruje 64 zawodników startujących w MP w różnych kategoriach wiekowych. W K21 jest to sześć narciarek, w M21 ośmiu narciarzy. Najwięcej Polaków - jedenastu - znajduje się w kategorii M17. Wśród kobiet na plan pierwszy wysuwa się K17 (7 zawodniczek).

OBROŃCY MEDALI
W sprinterskim M21 medali wywalczonych przed dwoma laty będą Jarosław Bartczak (UMKS Orkan Ostróda), Piotr Paszyński (UKS Orientuś Łódź), Paweł Moszkowicz (Wawel Kraków). Pierwsza dwójka znajduje się na liście startowej w tej kategorii. Moszkowicz natomiast przeniósł się do M45. Wśród trójki medalistek sprintu z 2015 roku swój sukces powtórzyć może zaś tylko aktualna wicemistrzyni - Karolina Pacek. Brakuje w gronie zgłoszonych poprzedniej  - Lilianny Etterle-Biederman (WKS Wawel Kraków) oraz zdobywczyni brązu - Pauliny Cygler (WKS Wawel Kraków). Na trasach zobaczymy ponadto m.in. mistrza M18 z 2015 roku, obecnie startującego w M20 - Kornela Szymańskiego (MKS Paulinum Jelenia Góra), obrońcę tytułu w M20 - Macieja Lucerskiego (MKS Paulinum Jelenia Góra), uczestniczkę MŚ w NBnO, mistrzynię świata w RJnO - Annę Kamińską, aktualnego reprezentanta Polski w BnO - Krzysztofa Wołowczyka i byłych kadrowiczów w tej specjalności - 6. zawodnika MŚ w sztafecie - Wojciecha Dwojaka i brązową medalistkę ME - Annę Górnicką-Antonowicz.

Te same panie,  co w sprincie (Pacek, Cygler, Etterle-Biederman) tworzyły także pierwszą trójkę na dystansie średnim podczas poprzednich MP. Wśród panów w M21 w porównaniu ze sprintem na tym dystansie Jarosława Bartczaka zastąpił na podium zaś kolega klubowy Pawła Moszkowicza - Sławomir Łabuziński. Tym razem nie został on zgłoszony do MP, także zdobyty medal obronić może w tej konkurencji wyłącznie Paszyński.

TRZY DYSTANSE
W Josefuwym Dule zawodnicy w MP pobiegną na trzech dystansach: sprincie (3,5 km - K21; 4,4 km - M21), średnim (5,3 km - K21; 7,5 km - M21) oraz w klasyku (10,1 km - K21; 13,4 km - M21). W porównaniu z poprzednimi MP brakuje wśród konkurencji rywalizacji sztafet, po kilku latach do programu powrócił z kolei dystans średni.

~Wojciech Bajak
05.13 Mistrzostwa Gdyni – Puchar Pomorza - dystans średni05.12 Puchar Paulinum - bieg średniodystansowy05.12 Puchar Paulinum - bieg sprinterski05.03 Grand Prix Mazowsza - Etap 305.02 Grand Prix Mazowsza - Etap 205.01 Grand Prix Mazowsza - Etap 104.29 IV Warszawska Mila - Warszawska Mila04.28 IV Warszawska Mila - Etap 104.22 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskego w BnO - klasyk04.21 Mistrzostwa Polic w Sprinterskim BnO - etap 104.21 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego w BnO - bieg nocny04.15 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 3 - middle04.14 Mistrzostwa woj. Warmińsko-Mazurskiego - Etap104.14 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 2 - klasyk04.13 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1 - middle04.08 Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - MP Long03.25 Mistrzostwa woj. pomorskiego - long03.24 Powitanie wiosny - etap103.24 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średniodystansowy BnO10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint
Bałamut PiotrDeptulski MateuszFrątczak SławomirGapiński MikołajGalasiński MateuszJarosz JoannaKurzawińska DorotaKowalski CezaryKowalski CezaryLisiak PawełMyślak DorotaOkła AngelikaSznajder SebastianSowała JakubSkibińska WiktoriaWalasz PiotrŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies