Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - MP Long
  Kiedy: 2018-04-08
  Gdzie: Nawojowa Góra
  .
 • Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1
  Kiedy: 13.04 do 15.04.2018
  Gdzie: Dworek
  Tajemnice Dolnego Śląska
 • IV Warszawska Mila
  Kiedy: 28.04 do 29.04.2018
  Gdzie: Sieraków/Słupno
  2 dni biegów średniodystansowych w podchwytliwym mazowieckim terenie; 2 dni z możliwością bezdotykowego potwierdzania punktów kontrolnych. To 4 edycja WM, ale ponownie na całkowicie nowym terenie tuż za granicami Warszawy. Dodatkowo w poniedziałek po WM odbędą się towarzyszące zawody knock-out sprint/micr-o.
 • Grand Prix Mazowsza
  Kiedy: 01.05 do 03.05.2018
  Gdzie: Nowy Dwór Maz
  Trzydniowe, największe na Mazowszu zawody z klasyfikacją łączną rozegrane w widłach trzech rzek - Wisły, Narwi i Wkry, na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka.
 • Klubowe Mistrzostwa Polski
  Kiedy: 18.05 do 20.05.2018
  Gdzie: Lublin
  .
 • Puchar Najmłodszych
  Kiedy: 01.06 do 03.06.2018
  Gdzie: Ochędzyn
  `
 • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 1
  Kiedy: 09.06 do 10.06.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice
  .
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[NBnO] Czy wiesz, że... Mistrzostwa Polski 2017
2017-02-17

Image title

Zaczyna się mistrzowska batalia w 2017 roku w dyscyplinach orientacji sportowej. Na pierwszy ogień idzie Narciarski Bieg na Orientację. - Mamy poważną barierę w postaci braku miejsc, gdzie można NBnO uprawiać.  Ale jednocześnie usilnie wspieram orgazatorów aby Mistrzostwa w tej konkurencji odbyły sie w tym roku. - mówił pod koniec grudnia w wywiadzie Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak. Na szczęście starania zostały zwieńczone sukcesem! Zmagania w tej konkurencji odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę (18-19 lutego) w czeskiej miejscowości Jusefuv Dul.


Co warto wiedzieć o tej imprezie?

CZESKI POWRÓT
Po dwóch latach przerwy do kalendarza Polskiego Związku Orientacji Sportowej powróciły Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację. Tym razem rozgrywane one będą na czeskiej ziemi, w miejscowości Josefuv Dul, leżącej u podnóża Gór Izerskich, niedaleko Jablonca nad Nysą. To już nie pierwszy raz, gdy impreza tej rangi gościć będzie po drugiej stronie Karkonoszy. Rozgrywano ją już w Trutnowie, Harrachowie oraz Jilemnicach. W Polsce, przy sprzyjających warunkach, na ogół zawodnicy w NBnO rywalizowali w Jakuszycach. Zdarzały się też edycje umiejscowione w Gołdapi, Supraślu, Krynkach koło Białegostoku, czy przed dwoma laty w Żelazku na Jurze.

PIERWSZE MIĘDZYNARODOWE
Pierwsza edycja Mistrzostw Polski w Narciarskim Biegu na Orientację miała miejsce niemal równo osiemnaście lat temu: 21-23 lutego 1999 roku w Jakuszycach. Była to zatem druga konkurencja w rodzimej orientacji sportowej - po BnO - która dorobiła się krajowych mistrzostw. Od tamtej pory rozegrano jeszcze piętnaście edycji. Ostatnia miała miejsce w 2015 roku w Żelazku. Rok temu MP NBnO były umieszczone w Centralnym Terminarzu Zawodów, jednak nie znaleziono organizatorów. Po raz pierwszy w tym roku Mistrzostwom Polski nadano zaś rangę "Międzynarodowych".

Z MEDALISTAMI NA TRASIE
Mistrzostwa Polski odbędą się w ramach Mistrzostw Czech w NBnO. Choć rywalizacja ta w klasyfikacji końcowej zostanie potraktowana rozłącznie, to jednak Polscy zawodnicy na trasach zmierzą się ramię w ramię z dużymi gwiazdami tej dyscypliny. Wśród zgłoszonych znajdują się m.in. medaliści MŚ w NBnO - Jakub Skoda, Radek Laciga, Jiri Bouchal, Helena Randakova, czy Simona Karochova, a także narciarze notowani w TOP 60 World Ranking w tej konkurencji - Petra Hancova, Kristyna Kolinova, Johanka Simkova, Katerina Neumanova, Petr Horvat.

MŁODZIEŻ NAJLICZNIEJSZA
Obecnie na liście zgłoszonych figuruje 64 zawodników startujących w MP w różnych kategoriach wiekowych. W K21 jest to sześć narciarek, w M21 ośmiu narciarzy. Najwięcej Polaków - jedenastu - znajduje się w kategorii M17. Wśród kobiet na plan pierwszy wysuwa się K17 (7 zawodniczek).

OBROŃCY MEDALI
W sprinterskim M21 medali wywalczonych przed dwoma laty będą Jarosław Bartczak (UMKS Orkan Ostróda), Piotr Paszyński (UKS Orientuś Łódź), Paweł Moszkowicz (Wawel Kraków). Pierwsza dwójka znajduje się na liście startowej w tej kategorii. Moszkowicz natomiast przeniósł się do M45. Wśród trójki medalistek sprintu z 2015 roku swój sukces powtórzyć może zaś tylko aktualna wicemistrzyni - Karolina Pacek. Brakuje w gronie zgłoszonych poprzedniej  - Lilianny Etterle-Biederman (WKS Wawel Kraków) oraz zdobywczyni brązu - Pauliny Cygler (WKS Wawel Kraków). Na trasach zobaczymy ponadto m.in. mistrza M18 z 2015 roku, obecnie startującego w M20 - Kornela Szymańskiego (MKS Paulinum Jelenia Góra), obrońcę tytułu w M20 - Macieja Lucerskiego (MKS Paulinum Jelenia Góra), uczestniczkę MŚ w NBnO, mistrzynię świata w RJnO - Annę Kamińską, aktualnego reprezentanta Polski w BnO - Krzysztofa Wołowczyka i byłych kadrowiczów w tej specjalności - 6. zawodnika MŚ w sztafecie - Wojciecha Dwojaka i brązową medalistkę ME - Annę Górnicką-Antonowicz.

Te same panie,  co w sprincie (Pacek, Cygler, Etterle-Biederman) tworzyły także pierwszą trójkę na dystansie średnim podczas poprzednich MP. Wśród panów w M21 w porównaniu ze sprintem na tym dystansie Jarosława Bartczaka zastąpił na podium zaś kolega klubowy Pawła Moszkowicza - Sławomir Łabuziński. Tym razem nie został on zgłoszony do MP, także zdobyty medal obronić może w tej konkurencji wyłącznie Paszyński.

TRZY DYSTANSE
W Josefuwym Dule zawodnicy w MP pobiegną na trzech dystansach: sprincie (3,5 km - K21; 4,4 km - M21), średnim (5,3 km - K21; 7,5 km - M21) oraz w klasyku (10,1 km - K21; 13,4 km - M21). W porównaniu z poprzednimi MP brakuje wśród konkurencji rywalizacji sztafet, po kilku latach do programu powrócił z kolei dystans średni.

~Wojciech Bajak
10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint09.16 Grand Prix Małopolski - E3.1- średni09.16 Mistrzostwa Śląska - sprint09.16 MMM, strefa B - sprint09.10 V Puchar Elbląga - klasyk09.10 UNTS Cup 2017 - bieg średniodystansowy09.09 UNTS Cup 2017 - bieg nocny09.09 Starówka Wieczorową Porą 3 - sprint09.09 UNTS Cup 2017 - city race09.09 Mistrzostwa Łodzi w Nocnym BnO - nocny09.09 V Puchar Elbląga - średni08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Q08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Finał08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint- Finał B08.26 WRE- South East European Orienteering Championships - long08.25 WRE- South East European Orienteering Championships - middle08.25 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - middle08.24 WRE- South East European Orienteering Championships - sprint08.19 CTZ;Grand Prix Pomorza - E208.18 CTZ;Grand Prix Pomorza - E1
Czaja AleksandraFehervari DanielGuliński DamianKosowski PawełLubocka MarcelinaMytnik MichałMossakowski WojciechMichalska OliwiaSzostak AdrianSmektała PatrykWicon PaulaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies