Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[WORLD RANKING] Czołówka utrzymana
2017-01-31

Image title

Na zakończenie pierwszego miesiąca nowego roku nadal dwaj Polacy plasują się w czołowej "50" World Ranking IOF. Zarówno Wojciech Kowalski, jak i Bartosz Pawlak utrzymali swoje lokaty w klasyfikacji na finiszu ostatnich miesięcy. Znakomicie prezentuje się też sytuacja na liście sprinterskiej pań, gdzie Aleksandra Hornik oraz Iwona Wicha są w TOP 40.

DYSTANSE
Wojciech Kowalski i Bartosz Pawlak utrzymują swoje najwyższe w karierze pozycje w World Ranking IOF. Ich rezultaty to jednocześnie najlepsze osiągnięcia reprezentantów Polski w klasyfikacji dystansowej w całej historii tego zestawienia. Odpowiednio zajmują oni 43. i 46. pozycję. Oprócz Polaków jeszcze tylko Szwajcarzy, Norwegowie, Szwedzi, Francuzi, Czesi, Ukraińcy, Finowie, Rosjanie i Estończycy mają co najmniej dwóch swoich przedstawicieli w TOP 50, jak Polacy.

Awans o jedną lokatę zaliczył z kolei reprezentacyjny kolega Kowalskiego i Pawlaka - Michał Olejnik. Na koniec roku notowany był na 81. miejscu, dziś jest już 80. zawodnikiem światowego rankingu. Następni Polacy, Aleksander Bernaciak oraz Mateusz Wensław są już notowani pod koniec drugiej "100" - na 188. i 193. pozycji.

Zdecydowanie mniejszą reprezentację mają biało-czerwoni w TOP-100 klasyfikacji dystansowej. Tu jedyną przedstawicielką Polski w ostatnim dniu stycznia pozostaje Hanna Wiśniewska. Nie zmieniła ona swej lokaty w porównaniu z końcem minionego roku i nadal jest 94. zawodniczką świata. Być może jednak już wkrótce będzie mieć ona obok siebie na liście dwie koleżanki kadrowe. Aleksandra Hornik jest bowiem 101., a Ewa Gwóźdź 126. (awans o jedno miejsce). W czołowej "200" znajduje się ponadto także Jolanta Kołosińska - 187., która zaliczyła skok aż o osiem lokat!

SPRINT

Dużo lepiej prezentuje się dla Polaków zestawienie sprinterskie wśród pań. Tu bowiem są aż dwie Polki w najlepszej "40" świata. Tak jak na koniec 2016 roku Aleksandra Hornik jest notowana na 33., zaś Iwona Wicha na 35. miejscu. To stawia Polskę w jednym rzędzie z Danią, Szwajcarią, Rosją, Finlandią, Norwegią, Austrią i Szwecją. Tylko te osiem reprezentacji ma aż dwie przedstawicielki w sprinterskim TOP - 40 World Ranking w gronie kobiet. Cieszy też spory awans trzeciej z Polek, Ewy Gwóźdź. Biegaczka Orientusia Łódź jest już 89., choć poprzedni rok kończyła pięć miejsc niżej. Do TOP 100 przybliża się też stopniowo Agata Stankiewicz, która awansowała ze 107. na 105. miejsce. W drugiej "setce" klasyfikowane są także Hanna Wiśniewska (awans ze 120. na 118. miejsce) i Jolanta Kołosińska, która z 211. pozycji zaliczyła skok na 198. lokatę.

Mężczyźni pod względem jakości pozycji w zestawieniu światowego sprintu ustępują koleżankom z kadry, ale rekompensują to ilością. Aż czterech z nich znajduje się bowiem w TOP 100 World Ranking na najkrótszym dystansie. Najlepszy tercet stanowią - tak jak na dystansach - Wojciech Kowalski (84.), Bartosz Pawlak (86.), Michał Olejnik (88.). Czwartym polskim przedstawicielem w najlepszej setce jest z kolei Rafał Podziński (94.). Poza tym pierwszym wszyscy przesunęli się o jedną lokatę w porównaniu z końcem grudnia 2016 r.

Trzech kolejnych Polaków znajduje się w pierwszej połowie drugiej "100". Są to: Aleksander Bernaciak (114.), Mikołaj Dutkowski (128.) i Krzysztof Wołowczyk (143.). Poprawili się oni odpowiednio o: dwie, jedną i cztery pozycje w stosunku do końca minionego roku.

~Wojciech Bajak
10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.16 Grand Prix Małopolski - E3.1- średni09.16 Mistrzostwa Śląska - sprint09.16 MMM, strefa B - sprint09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint09.10 V Puchar Elbląga - klasyk09.10 UNTS Cup 2017 - bieg średniodystansowy09.09 Mistrzostwa Łodzi w Nocnym BnO - nocny09.09 V Puchar Elbląga - średni09.09 UNTS Cup 2017 - bieg nocny09.09 Starówka Wieczorową Porą 3 - sprint09.09 UNTS Cup 2017 - city race08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Q08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint-Finał08.27 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - sprint- Finał B08.26 WRE- South East European Orienteering Championships - long08.25 WRE- Orienteering World Cup Round 3 - middle08.25 WRE- South East European Orienteering Championships - middle08.24 WRE- South East European Orienteering Championships - sprint08.19 CTZ;Grand Prix Pomorza - E208.18 CTZ;Grand Prix Pomorza - E1
Dobroś AleksandraDuda MariaKolasa SylwiaKlekotta KamilMaciejewska DariaMądrzyński ZbigniewMichalak AlicjaPabich AdriannaPelo ArturPietrusińska NicolaPatrzałek MaciejUlasiński JakubWysocka MałgorzataZielczyński PiotrŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies