Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Mistrzostwa Polski , Puchar Najmłodszych - Etap 1 sprint
  Kiedy: 2018-05-27
  Gdzie: Krapkowice
  .
 • Puchar Najmłodszych
  Kiedy: 01.06 do 03.06.2018
  Gdzie: Ochędzyn
  `
 • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 1
  Kiedy: 09.06 do 10.06.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Głuchołazy Cup
  Kiedy: 15.06 do 17.06.2018
  Gdzie: Głuchołazy
  .
 • Puchar Wawelu
  Kiedy: 04.07 do 08.07.2018
  Gdzie: Podlesice
  .
 • XVI Limanowa Cup 2018
  Kiedy: 27.07 do 29.07.2018
  Gdzie: Stary Sącz
  16. edycja zawodów Limanowa Cup. W 2018 roku zapraszamy w okolice Starego Sącza. Przygotowujemy dla Was 3 etapy rozgrywane w 3 różnych i wymagających terenach - każdy z nich będzie ciekawą przygodą i niezwykłym wyzwaniem.
 • V Bukowa Cup
  Kiedy: 19.10 do 21.10.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[WYWIAD] "Wskoczyliśmy do pędzącego pociągu"
2017-01-13

Image title

W 2016 rok polska orientacja sportowa wchodziła pod przewodnictwem Jerzego Antonowicza. Po krajowym Zjeździe Delegatów na stanowisku Prezesa Polskiego Związku Orientacji Sportowej zastąpił go jednak Krzysztof Urbaniak. Teraz podsumowuje pierwsze osiem miesięcy kadencji w wykonaniu swoim oraz podległego mu zarządu, a przy okazji po raz pierwszy zdradza jakich wydarzeń możemy oczekiwać wkrótce na polskiej ziemi: - Na rok 2019  aplikujemy o organizację Pucharu Świata i Mistrzosw  Świata Masters  w    rowerowej  jeździe  na  orientację.

Kiedy pojawiła się u Pana po raz pierwszy myśl, żeby kandydować na Prezesa PZOS?

Pierwszy zamysł kandydowania pojawił się na Krajowym Zjeździe Delegatów w 2012 roku, kiedy prezesem wybrany został mój poprzednik - Jerzy Antonowicz. Jerzy posiadał spójny plan działania oraz dużą akceptację środowiska. Ponieważ uważałem, że to dobry kandydat, człowiek zaangażowany, to w sposób naturalny odpuściłem. Ówczesna decyzja związana z kandydowaniem była dość spontaniczna. Drugi raz dojrzałem do tego kroku, gdy PZOS dotknęła groźba wprowadzenia zarządu komisarycznego. W związku z tym poczułem potrzebę kandydowania. 

Dlaczego więc nie wystartował pan w pierwszym terminie?
Ponieważ nie byłem delegatem. Nie uczestniczyłem w Krajowym Zjeździe Delegatów. Z różnych powodów nie byłem też zbyt aktywny i wdrożony w kwestie zarządzania dyscypliną. Mówiąc szczerze - byłem przekonany, że będzie jakiś kontrkandydat. Mocno zaskoczyłem się tak dużym poparciem.

Jakie główne cele panu przyświecają w roli prezesa?
Cele główne to kwestie sportowe, wynikające z idei powołania PZOS. Przede wszystkim są to kadry narodowe, stanowiące nasz cel numer jeden. Dbamy o to, by wyniki osiągane przez reprezentantów były jak najlepsze. Druga rzecz to szkolenie, poszukiwanie nowych kandydatów do dyscypliny, edukacja instruktorów. Kolejny element to szeroko pojęta promocja dyscypliny – tutaj jest dużo do zrobienia, ale niestety środki, którymi dysponuje PZOS są bardzo ograniczone. W porównaniu z okresem sprzed paru lat świat diametralnie się zmienił, wiele elementów życia przeniosło się do mediów społecznościowych. Dobrym marketingiem, dobrym PR-em możemy więc bardzo dużo zrobić dla orientacji sportowej, jednak w tych realiach finansowych jest to bardzo trudne i – w tej chwili - opiera się głównie na dobrej woli i zaangażowaniu wielu ludzi, którzy tę dyscyplinę kochają i chcą ją wspomagać.

Jak oceniłby pan pierwsze 8 miesięcy swojej kadencji?
Wskoczyliśmy jako zarząd do pędzącego pociągu. Wraz z przejęciem przez nas zarządzania nie musieliśmy wszystkiego zmieniać ad hoc. Oczywiście trzeba było powołać na nowo komisje, bo zrezygnowała część osób, które wcześniej w nich pracowały. Generalnie kontynuujemy jako zarząd, wydaje mi się, dobrą pracę poprzedników. Wszystko w naszych działaniach podporządkowane jest przyszłorocznemu The World Games 2017, które jest imprezą kluczową, bo możemy się tam pokazać jako dyscyplina.

Jak układa się współpraca z Zarządem i Komisjami?
Jestem bardzo zadowolony ze współpracy. Są tam osoby, które w sposób autentyczny angażują się w pracę dla dobra dyscypliny. Są oni także bardzo aktywni lokalnie. Jeśli popatrzeć na mapę, to z istotnych ośrodków w Zarządzie przedstawicieli nie mają tylko Kraków i Pomorze. Jest Wielkopolska, Dolny Śląsk, Łódzkie. Ja oraz Joanna Parfianowicz jesteśmy z kolei z Warszawy, co ma duże znaczenie organizacyjne, bo PZOS ma siedzibę w stolicy i często musimy być  na miejscu, w związku z rozliczeniami i obiegiem dokumentów z ministerstwem.

Co Pana szczególnie zaskoczyło na tym stanowisku?
Trochę jak w dowcipie: „Pan wejrzał na pracę naszą i był wielce zadowolony, a potem zobaczył zarobki nasze, usiadł i rzewnie zapłakał”. Byłem bardzo zbudowany, jak wiele przy tym możemy zrobić , mimo tego  iż  środki  jakimi dysponujemy  są bardzo ograniczone. Biorąc pod uwagę jakie środki idą na inne dyscypliny, jakie tam są budżety, możliwości i – finalnie – ile zarabiają zawodnicy, no to niestety musimy sobie szczerze powiedzieć, że jesteśmy ubogimi krewnymi i robimy to wszystko za przysłowiowe „dziękuję”. Poniekąd jestem też pozytywnie zaskoczony, że nie spotykam się wprost z jakimiś gwałtownymi podziałami. Zdarzają się różnice zdań, ale środowisko jest generalnie skonsolidowane.  Nie czuję oporów ze środka przy kluczowych decyzjach.

Chciałem nawiązać do pierwszego zaskoczenia. Kiedy można oczekiwać poprawy w finansowaniu BnO?
Obecnie za naszą pracę jesteśmy rozliczani z ministerstwa , skąd mamy środki finansowe, ale jednocześnie jesteśmy taką dyscypliną, która mogłaby zostać wypromowana jako program edukacyjny dla środowisk obrony narodowej czy jako program edukacyjny w szkołach podstawowych. Nasze umiejętności znakomicie wpisują się w potrzeby takich organizacji . Dałoby nam to możliwość pozyskiwania funduszy na szkoleniowców oraz powiększenie liczby miejsc gdzie można ten sport uprawiać. Takie kroki praktycznie od początku kadencji wykonuję.  W perspektywie, poza wojskiem, są szkoły, czy – też już jestem po rozmowach – wejście do programu Orlików, czyli zapoznanie się z dyscypliną za pomocą kilku tysięcy takich miejsc, gdzie ludzie przychodzą i mogą aktywnie spędzać czas. Za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale mamy już plany. Kolejna rzecz to „Zielone punkty” i współpraca z Lasami Państwowymi, rozwijanie stałych punktów kontrolnych w ramach projektów partycypacyjnych. W ten sposób my przybliżamy społeczeństwu naszą dyscyplinę, zwiększamy popularność i stwarzamy możliwość wejścia do niej sponsorów.

PZOS zamierza ubiegać się o imprezy międzynarodowe w najbliższym czasie?
Temat do przemyślenia. Na pewno propozycje z mojej strony będą przedstawiane, natomiast to musi być robione w oparciu o zgodę nie tylko lokalnych klubów czy związków, ale też o poparcie ze strony samorządów. W tym momencie mamy argumenty, że np. taka impreza jak MŚ w kategorii masters generuje duże przychody dla lokalnej społeczności i chcemy to wykorzystać podczas rozmów.  Z  konkretów na rok 2019  aplikujemy o organizację Pucharu Świata i Mistrzosw  Świata Masters  w    rowerowej  jeździe  na  orientację.

Jak pokazują statystyki był to jeden z najlepszych sezonów w historii polskiego BnO. Czy Pan też ocenia go jako sukces?
Rzeczywiście. Wyniki mężczyzn wśród seniorów napawają optymizmem. Do tego stopnia, że mam nadzieję na sukces – nie chcę definiować czy to będą medale, czy pierwsza „10” - podczas TWG i MŚ. Stwarzamy warunki, by przygotowanie naszych zawodników było optymalne. Mamy nowego trenera kadry, wspólnie zatwierdzony plan eliminacji do MŚ i TWG, który w naszym mniemaniu gwarantuje dobre wyniki. Natomiast nie ukrywam, że trochę martwi mnie stan żeńskiego BnO, zwłaszcza jeśli chodzi o frekwencję. Kobiet biegających na wysokim poziomie mamy obecnie zbyt mało, by te wyniki były satysfakcjonujące. Oczywiście nie zapominam o naszych juniorkach, które świetnie się zaprezentowały, ale jeszcze sporo pracy przed nimi by wejść na poziom międzynarodowy.

A RJnO?
Tutaj pracujemy od podstaw. Mamy bardzo prężną komisję rowerową, która w osobach Ludomira Parfianowicza jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe oraz Tomasza Nitscha w sprawach krajowych bardzo aktywnie pracuje. Przygotowała już podwaliny pod profesjonalny sezon. Zaczynamy od małych kroków jak kontrola jakości imprez centralnych, wsparcie ze strony najlepszych kartografów i budowniczych. Chcemy uaktywnić środowisko, pokazując że te imprezy robione są na wysokim poziomie. Od tego trzeba zacząć. Bo to, że ktoś zdobywa jeden medal w Polsce nie świadczy, że reprezentuje poziom światowy. Niestety trochę odbiegamy od średniej światowej. Walczymy, żeby automatycznie podnosząc poziom w kraju, dać sobie szansę na sukcesy międzynarodowe.

No to na koniec dyscyplina, która ma duże szanse na debiut podczas IO. NBnO będzie ożywione w naszym kraju?
Mamy bardzo duży problem z kwestiami klimatycznymi. O ile pamiętam w Warszawie udało się rozegrać trzy etapy zawodów, ponieważ śnieg wkrótce stopniał. Mamy więc poważną barierę w postaci braku miejsc, gdzie można NbnO uprawiać.  Ale jednocześnie usilnie wspieram orgazatorów aby Mistrzostwa w Nbno odbyły sie w tym roku.

Czy liczy Pan na współpracę PZOS z innymi, pokrewnymi dyscyplinami?
Jak najbardziej. Powstrzymują mnie w tym ograniczenia czasowe i statutowe, podejmujemy jednak nieformalne rozmowy w tym kierunku. Sam uczestniczę w rajdach na orientację, jestem więc człowiekiem, który zna to środowisko. Chciałbym stworzyć unię między organizacjami zrzeszającymi rajdy na orientację czy rajdy przygodowe, ale to jest kwestia przyszłości. Dałoby nam to kolejne możliwości w zakresie budowania wizerunku.

Stawia Pan przed zawodnikami w tym sezonie konkretne cele wynikowe?
Takie cele wyznacza nam ministerstwo. Ja oczekuję pełnego zaangażowania i skupienia się na podstawowych imprezach czyli TWG i MŚ. Zależy mi, aby zawodnicy dali z siebie wszystko na trasie, a my stworzymy im ku temu jak najlepsze warunki.

The World Games będzie reklamą dla BnO?
Jak najbardziej. Liczę, że podczas tej imprezy uda nam się nakręcić film, będący wizytówką BnO. Nasze środowisko powoli uaktywnia się w mediach społecznościowych, prężnie działa marketing szeptany wśród znajomych. Mam zatem nadzieję, iż rozpropagujemy tę imprezę i pokażemy, jak fantastyczną dyscypliną jest orientacja.

Na koniec życzenia na 2017 rok...
Na początku kadencji postawiłem sobie za cel, by na imprezach centralnych było tysiąc i więcej zawodników. Żeby ten sport w tak dużym kraju stał się bardziej popularny, bo wraz ze wzrostem frekwencji na imprezach wzrasta opłacalność i sensowność działań osób w to zaangażowanych. Jednocześnie stajemy się dzięki temu jako dyscyplina atrakcyjnym partnerem, we współpracy z którym można reklamować produkty z segmentu outdoor. Nie ma się co oszukiwać - pewna komercja jest pożądana, po to by mieć środki na angażowanie młodzieży, szkolenie i rozwój. Indywidualnie natomiast każdemu życzę sukcesów,  rozwoju i satysfakcji z tego, co robi.

~Wojciech Bajak
05.13 Mistrzostwa Gdyni – Puchar Pomorza - dystans średni05.12 Puchar Paulinum - bieg średniodystansowy05.12 Puchar Paulinum - bieg sprinterski05.03 Grand Prix Mazowsza - Etap 305.02 Grand Prix Mazowsza - Etap 205.01 Grand Prix Mazowsza - Etap 104.29 IV Warszawska Mila - Warszawska Mila04.28 IV Warszawska Mila - Etap 104.22 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskego w BnO - klasyk04.21 Mistrzostwa Polic w Sprinterskim BnO - etap 104.21 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego w BnO - bieg nocny04.15 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 3 - middle04.14 Mistrzostwa woj. Warmińsko-Mazurskiego - Etap104.14 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 2 - klasyk04.13 Tajemnice Dolnego Śląska - Etap 1 - middle04.08 Mistrzostwa Polski w Długodystansowym BnO - MP Long03.25 Mistrzostwa woj. pomorskiego - long03.24 Powitanie wiosny - etap103.24 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średniodystansowy BnO10.22 XXIV Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - średni10.15 CTZ; IV Bukowa Cup - E310.14 CTZ; IV Bukowa Cup - E210.14 WRE- Lithuanian Cup - .10.14 V Puchar Puszczy Piskiej - klasyk10.13 CTZ; IV Bukowa Cup - E110.08 CTZ; MP i MPM BnO - średni10.07 CTZ; MP i MPM BnO - nocne10.01 Mistrzostwa Śląska - klasyk10.01 MMM, strefa A - E3- klasyk10.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w średniodystansowym BnO09.30 WRE- XXIX Suunto Games - .09.30 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w nocnym BnO09.24 WRE- Czech Orienteering Championship 2017 - long09.23 CTZ; MP i MPM BnO - klasyk09.17 MMM, strefa B - klasyk09.17 Mistrzostwa Gdyni /Puchar Pomorza IX - średni09.17 Grand Prix Małopolski - E3.2- klasyk09.16 Mistrzostwa Śląska - średni09.16 Mistrzostwa woj.pomorskiego /Puchar Pomorza VIII - klasyk09.16 WRE- CZECH CUP - sprint
Bałamut PiotrDeptulski MateuszFrątczak SławomirGapiński MikołajGalasiński MateuszJarosz JoannaKurzawińska DorotaKowalski CezaryKowalski CezaryLisiak PawełMyślak DorotaOkła AngelikaSznajder SebastianSowała JakubSkibińska WiktoriaWalasz PiotrŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies